Kıbrıslı Türkler, kuzeyden izole edildi

banner37

Pile Muhtarı Veysal Güden, KKTC Bakanlar Kurulu’nun, ‘Pile ve İngiliz Üsler Bölgesi sınırları içerisinde yaşayan Kıbrıslı Türklerin de kuzeye geçmeleri halinde merkezi karantinaya alınmaları’ yönündeki kararına tepki gösterdi:

Kıbrıslı Türkler, kuzeyden izole edildi
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Pile Muhtarı Veysal Güden, KKTC Bakanlar Kurulu’nun, Koronavirüs salgınına karşı önlem amacıyla, Pile ve Beyarmudu’ndaki İngiliz Üsler Bölgesi’nde ikamet eden Kıbrıslı Türklerin de kuzeye geçişinde merkezi karantinaya alınacağı yönündeki kararını eleştirdi.

Veysal Güden, alınan kararın, Pile ve Beyarmudu’nda yaşayan Kıbrıslı Türker’i, kuzeyden izole ettiğini belirterek, “Karar; hayal kırıklığı, öfke, çaresizlik yarattı. Pile ve Beyarmudu’ndaki Türkleri mağdur etti, zarara uğrattı” dedi.

Endişeli olduklarını ifade eden Veysal Güden, Pile ve Beyarmudu’nda yaşayan Kıbrıslı Türklerin önemli bir kısmının, kuzeyde çalışıp, kuzeyden emekli maaşı aldığına dikkat çekti ve ileride yaşanacak maddi sıkıntıya değindi.

Veysal Güden, şöyle konuştu:

“Karar, Pile’de ve Beyarmudu’nda yaşayan Kıbrıslı Türklerin kuzey ile tüm temasını kesti. Bunun ne kadar zaman alacağını kimse bilemez. Güney’deki salgın riski bitene kadar devam edeceği kesin. Kuzey’deki tedbirlerin kaldırılması halinde, Pile’deki Türkün izolasyonu ortadan kalkmayacak. Pile ve Beyarmudu’nda yaşayanlar, kuzeyle yeniden entegre olabilmek için Güney’deki sorunun bitmesini bekleyecek.

Virüse karşı tedbir alınmasını anlayışla karşılamakla beraber, yaşamını kuzeyle ilişkilendirmiş Kıbrıslı Türklerin yaşamlarını sürdürebileceği bir karar alınmasını beklerdim. Yaşamlarını kuzeyle ilişkilendirenlerin kuzeyle temas içinde olması gerekir. Alınacak karar, iki tarafın değerlendirmesi sonucu olmalıydı. Mücadele birlikte yürütülmeliydi.

Bu kararın alınması zorunlu olsa dahi, Pile’de yaşayanları umutsuzluğa düşürdü. Kendilerini kuzeyin bir parçası gibi gören büyük bir kesimin psikolojisi kötü yönde etkilendi. Kıbrıslı Rumlarla aynı muameleye tutuluyor olmalarını kabul edemiyorlar. SBA’de çalışan birçok kişi maaşını alamayacak. Alması halinde, Kuzey’de 14 gün Güney’de 14 gün toplam 28 gün karantinada kalacak.

Pile’deki marketlerde kuzeyden gelen stok bir süre sonra bitecek. Güney’den gelenler de iki hafta sonra kesilecek. Pile’deki Türkler TL ödenip, dövizle alış-veriş yapmak durumunda kalacak. Bu insanları zora sokacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75