'Kıbrıslı Türkler yoktan kriz yarattı'

banner37

ELAM’ın, okullarda hakkında mesaj veya broşür okunabilecek ve sınıf içerisinde konuşulacak yıldönümleri arasına 1950 Enosis Plebisiti’nin de eklenmesiyle ilgili değişiklik teklifinin Temsilciler Meclisi Genel Kurulu tarafından perşembe günü onaylanmasına KKTC’den gelen tepkinin Ulusal  Konsey’de temsil edilen siyasi partileri “şaşırttığı” haber verildi.

'Kıbrıslı Türkler yoktan kriz yarattı'
banner99

Ulusal Konsey’in dün sabahki  toplantısında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin oy birliğiyle karar alması ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklaması nedeniyle sürpriz yaşayan siyasi partilerin, KKTC’den, hafta sonu yapılan açıklamalar ötesinde bu kadar sert bir tepki beklemedikleri vurgulanırken, meseleyi halletmek için formül aradıklarına dikkat çekildi.

Politis haberi; “Formül Arıyorlar… İhtilaflı Değişikliğin İşgal  Bölgelerinde İstismarı… Mesele Yeniden Meclis’teki Parti Başkanları Toplantısına Götürülecek… Hatayı Arıyorlar Değişiklik Kelimenin Tam Anlamıyla Kıbrıs Çapında Kargaşa Yarattı” başlık ve spotlarıyla manşete çıkardı.

Gazete “edindiği bilgilere” dayanarak siyasi parti başkanlarının meclis düzeyinde meseleyi halletmek için formül arayacağını, formülün “sınıflarda hangi yıldönümlerine atıf yapılacağının meclis tarafından düzenlenmemesi için ilgili yasada değişiklik yapılması” olabileceğini kaydetti.

KKTC’den gelen tepkileri okurlarına; Cumhuriyet Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı ve “Kıbrıslı Türklerin güvenlik duygusunu azaltan tarihi hata” olarak nitelediği karar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis’ten meselenin halledilmesini istediği açıklaması ve Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Kıbrıslı Rum muadili Andreas Mavroyannis’in bugün için planlanan görüşmesinin iptali olarak sıraladı.

Ulusal Konsey: Türk tarafı maksatlı çarpıttı, Neofitu: Meclis kararı zamansızdı

banner134
Gazete DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun bugün konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıs Türk tarafına mesaj vermesinin beklendiğini, AKEL’in ise  sorunun aşılması için Kıbrıs  Türk tarafı nezdinde temaslarda bulunduğunu belirtti, Eğitim Bakanı Kostas Kadis’in de bu sabah açıklama yapacağını aktardı.

Enosis Plebisiti ile ilgili değişiklik önerisinin sahibi ELAM’ın katılmadığı dünkü Ulusal Konsey toplantısında oybirliğiyle alınan bir kararla, “Kıbrıs Türk tarafının yarattığı” iddia edilen “izlenime” cevap verilmeye çalışıldığına işaret eden gazeteye göre Ulusal Konsey kararında “meselenin Kıbrıs Türk toplumu içerisinde maksatlı olarak, güneyin Enosis politikasına geri dönmesi olarak çarpıtıldığı” iddia edildi.

Siyasi partilerin bu konudaki uzlaşılarının, her birinin taşıdığı sorumlulukla da alakalı olduğuna dikkat çeken gazete DİSİ Başkanı Neofitu’nun, Temsilciler Meclisi’nin ilgili kararının “zamansız” olduğunu alenen itiraf ederek “meydana gelen durum bizi düşündürüyor, bunu göğüsleme yöntemi bulacağız. Düzeltmemiz gereken bir yanlış anlama sorunu olduğunu kabul etmeliyiz” dediğini yazdı.

“Yoktan kriz”

Alithia haberi “Yoktan Kriz… Kıbrıslı Türkler Meclisin, Enosis Plebisitinin Okullarda Kutlanmasıyla İlgili Yasasını İstismar Etti” başlığıyla aktarırken “ELAM’ın 1950 Enosis Plebisiti’nin okullarımızda kutlanmasıyla ilgili değişikliğinin Mecliste oy çokluğuyla onaylama kararı Kıbrıs Türk tarafınca çok büyütüldü. Kıbrıslı Türkler önemsiz bir konuyu istismar ederek müzakerelerde kriz yarattı” ifadelerini kullandı.

Gazete “Anastasiadis’ten Akıncı’ya Cevap… Çözüm Niyetinin Sorgulanmasına Müsaade Etmeyeceğim” başlıklı haberinde Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dünkü açıklamasına “Kıbrıs Rum tarafının, her iki toplumun da kabul edeceği bir çözüm bulma çabasındaki samimi niyetinin sorgulanmasına müsaade etmeyeceğim” vurgusuyla yazılı cevap verdiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75