banner6

Kıbrıslı Türkler zehirlense de olur!

banner37

Günümüzde Güney Kıbrıs dahil pek çok ülkede sigaranın açık alanda kullanımı ile ilgili yasaklar genişletilirken, ülkemizde şu an için bu konuda bir girişim bulunmuyor. Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’na göre, gerek kamu, gerek özel işyerlindeki kapalı alanlarda sigara içme yasağı bulunuyor. Açık alanlardaki yasak ise sadece okul öncesi, ilk ve orta dereceli eğitim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarının hem kapalı hem de açık alanlarında geçerli.

Kıbrıslı Türkler zehirlense de olur!
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Sigaranın pek çok ülkede açık alanda kullanılması yasak olmasına rağmen, ülkemizdeki sigara yasağı halen açık alanları tam olarak kapsamıyor.

Türkiye’de uygulanmaya başlayan ve son olarak Güney Kıbrıs’ta 15 güne kadar yürürlüğe girecek olan yasa, açık alanlarda tütün ve türün ürünlerinin kullanılmasını yasaklıyor.

Ülkemizde yürürlükte bulunan Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’na göre, gerek kamu gerek özel işyerlerinde kapalı alanlarda sigara içme yasağı bulunuyor.

Açık alanlardaki yasak ise sadece okul öncesi, ilk ve orta dereceli eğitim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarının hem kapalı hem de açık alanlarında geçerli. Hastane bahçeleri, çocuk oyun parkları işyerleri ve plajlar bu düzenlemenin içinde yer almıyor.

Nargile ise ülkemizde kapalı alanlarda kullanıyor ve bu konuda bir engel bulunmuyor. Güney Kıbrıs’ta ise nargilenin de yasaklanacağı bildirildi.

Güney Kıbrıs yasağın kapsamı genişletiliyor

Güney Kıbrıs’ta sigara içme yasağı kapsamının genişletilmesi için yasa tasarısı hazırlanıyor.

Rum Meclisi Sağlık Komitesi’nin, hastaneler, okullar, çocuk oyun yerleri ve iş yerlerinde ve buraların avlularında sigara içilmesinin yasaklanması için yasa tasarısı hazırladığını ve nihai metnin 15 gün içinde hazır olacağını bildirildi.

Yasak, sigara, sigara tomarı, e-sigara ve nargileyi içeriyor. Yasağa uymayanlar 2 bin Euro’ya kadar ceza ödeyecek. Yasağı ihlal eden barlarla, restoranlar 4 güne kadar kapatılma cezası alacak. Mahkemenin gerekli görmesi halinde bu ceza, 4 gün daha uzatılabilecek.

Türkiye’de ise nisan ayında, açık alanda sigara içilmesine yönelik kurallar ve yasaklar açıklanmıştı. Yeni uygulama plajlardaki şezlongların sigara içilen ve içilmeyen şeklinde ayrılmasını, çocuk parklarını,  hastane bahçelerini, AVM önlerini ve ibadethaneleri kapsıyor. Üniversite kampuslarının bahçelerinde belli bölümler dışında sigara yasağı uygulanıyor. Kamu kurumlarının bahçelerinde sigara içilen alanlara da kısıtlama getirildi.

Sigara denetimlerinde 57 bin TL ceza kesilmişti

“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” kapsamında 2016 yılının ilk dört ayında kapalı mekanlarda yapılan denetimlerde 57 bin 398 TL para cezası kesilmişti. 2015 yılında ise kişi ve işyeri denetlemeleri sonucunda toplam kesilen ceza toplamı 65 bin 43 TL olmuştu.

Kapalı alanda sigara içenlerle ilgili Alo 184 ihbar hattına bildirim yapılabiliyor. Yasada, kişilerin kapalı alanda sigara içmesinin cezası asgari ücretin 10’da 1’i, işyerleri için ise asgari ücretin yarısı olarak yer alıyor.

Tütün Ürünlerine İlişkin Yasaklar, Sınırlandırmalar ve Düzenlemeler:

Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’nın, dördüncü kısmında Tütün Ürünlerine İlişkin Yasaklar ,Sınırlandırmalar ve Düzenlemeler şunları kapsıyor:

“Aşağıda belirtilen bina ve yerlerde ve bu bina ve yerlerin tüm kapalı bölümlerinde (yemekhane, kabul ve bekleme salonu, tuvalet, banyo, koridor, merdiven ve asansörleri dahil) tütün ürünlerinin içimi tümüyle yasaktır:

(A) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,

(B) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı gerçek veya tüzel kişilere ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,

banner134

(C) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,

(Ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,

(D) Alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanlarında.

Aşağıda belirtilen bina ve yerlerde, bu Yasa ve bu Yasa uyarınca çıkarılacak Tüzük kurallarına uygun olarak, tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir. Bu alanlara on sekiz yaşını doldurmamış kişiler giremez.

(A) Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde,

(B) Cezaevlerinde, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde,

(C) Kumarhane, disko, gece kulübü ve sadece alkollü içki servisi yapılan bar ve birahanelerde.

Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilir.

Bu Yasa ile tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir.

Bu maddenin (1)’inci fıkrasında belirtilen yerlerden birinci derecede sorumlu olan işverenler, işletme sahipleri, en üst düzeydeki yöneticiler veya işveren vekilleri, bu madde kurallarının tam anlamıyla ve etkin bir biçimde uygulanması için gerekli önlemleri almak; gerekli düzenlemeleri yapmak ve yasaklara aykırı hareket edenleri uyarmak, onları yasak olan kapalı alanın dışına çıkarmak ve hakkında yasal işlem başlatılmak için denetçilere veya Bakanlığa bildirimde bulunmakla yükümlüdürler.

Bu maddede tütün içilebileceği belirtilen istisnai yerlerde tütün ürünleri içilebilecek ve içilemeyecek yerler, ayrı olarak, o yerin sahibi, yöneticisi veya o yerin işletilmesinden veya yönetiminden birinci derecede sorumlu olan kişi tarafından düzenlenir.

Ancak, tütün ürünü içenler için ayrılabilecek yerlerin alanı, toplam alanın % 50’sini geçemez ve toplam alanı 50m²’nin (50 metre karenin) altında olan yerlerde sigara içilmesi için ayrı bir bölüm veya yer ayrılamaz. Bu tür yerlerde tütün ürünü dumanının, içilmeyen bölüme akışını veya geçişini önleyecek havalandırma sistemlerinin tesis edilmesi zorunludur.

Bu maddenin (6)’ ncı fıkrasında belirtilen havalandırma sistemi ile ilgili teknik kurallar ve ayrıntılar, Bakanlık tarafından hazırlanıp Bakanlar Kurulunca onaylanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanacak bir tüzükle düzenlenir.

Tütün ürünlerinin içilmesine ayrılan yerler dışında kalan yerlerde tütün ürünü içilmesini önlemek için o yerin sahibi, yöneticisi veya o yerin işletilmesinden veya yönetiminden birinci derecede sorumlu olan kişi, gerekli her türlü yasal önlemi almak ve bu Yasa kurallarının etkin bir biçimde uygulanmasını sağlamakla yükümlüdür.

Bu madde uyarınca tütün ürünlerinin içilebilmesi için ayrılan yerler, tütün ürünü içilmesi yasak olan yerlere bitişikse veya o tür yerlerin belli bir kısım veya bölümünü oluşturuyorsa ve bu yerlerde on sekiz yaşından küçük çocuklar da bulunuyorsa, o yerlerin tütün ürünü içilmesine ayrılmış yerler olup olmadığına bakılmaksızın, bu tür yerlerde de tütün ürünü içilmesine izin verilmez ve o yerin veya yerlerin yönetici ve sorumluları tütün ürünü içilmesini önlemek amacıyla gerekli tüm yasal önlemleri alır.”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 11:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104