Kıbrıslı Türklerin hakları yok sayılamaz

banner37

CTP Milletvekili Erkut Şahali Kıbrıs TV’nin konuğu oldu. Doğu Akdeniz’deki sıcak gelişmeleri değerlendiren Şahali ‘Doğu Akdeniz’in çözümü Kıbrıs Sorunundan geçiyor’ dedi.

Kıbrıslı Türklerin hakları yok sayılamaz
banner90
banner99

Sibel Kolçak’ın sunduğu gün Ortası programının konuğu olan Cumhuriyetçi  Türk Partisi  ( CTP) Milletvekili Erkut Şahali Doğu Akdeniz sorununu değerlendirdi. Doğu Akdeniz’de kaynakların paylaşımı noktasında çok ciddi çatışmaların olduğunun altını çizen Şahali, Kıbrıslı Rumların tutumunu da eleştirdi. Ada’da Kıbrıslı Türklerin haklarının Kıbrıs Anayasası ile de korunduğunu aktaran Şahali   Doğu Akdeniz’de kalıcı çözümün Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi ile mümkün olabileceğini kaydetti.

Doğu Akdeniz’in hem mevsimsel hem de mevsimden bağımsız olarak en sıcak zamanını yaşadığını aktaran Şahali, Doğu Akdeniz’in şimdi en sıcak zamanını yaşadığını, doğal kaynakların paylaşımına ilişkin çok ciddi bir güçler çatışması veyahut kudret denemeleri söz konusu olduğunu kaydetti.  Şahali, “Bizim açımızdan konu elbette Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Sorunu bağlamında Kıbrıs’ın etrafındaki doğal kaynakların bölüşümü ile alakalı. Bu konuda Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türkleri yok sayan tutumları elbette ki bizi endişelendiriyor, tedirgin ediyor ve kızdırıyor. Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Adası’ndaki tüm hakları gibi Kıbrıs Adası’nı çevreleyen denizlerdeki hakları da görmezden gelinemez.  Kıbrıs Türklerinin kimsenin yok sayarak hareket etme şansları hukuki olarak da yoktur siyaseten de yoktur. Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Trüklerinin katılımından oluşmuyorsa da Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası Kıbrıs Türklerinin katılımını öngörmüş ve ona bağlı olarak bir güç ve hak paylaşışımı işaret etmiştir. Yerine yenisi konmadığı sürece eskisi geçerliyse eğer, Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nda Kıbrıs Türklerinin hakları çok net ifade edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

banner134
TÜRKİYE’NİN DİYALOG ÇAĞRISI SAMİMİ

Yunanistan’ın tacizkar hareketlerine karşılık Türkiye’nin karşılık verdiğini aktaran Şahali,  “Uluslararası ilişkililerde zaman zaman askeri güç denemeleri sonuç almaya yardımcı olur.  Bunu bir noktaya kadar normal karşılayabiliriz sıcak çatışmaya yol açmaması kaydıyla ama öyle görünüyor ki normal önce kruvazörlerin  yanana geçerken birbirlerine yanlışlıkla çarpması navtex bölgesine tecavüz ve buna karşılık uçakların takibi tacizi ve korkutması bir it dalaşının yaşanmasına yol açıyor bu bizleri endişelendiriyor ve endişelendirmeli umuyorum ki tüm ülkeler kendi hukuki varlıkları nedeniyle sahip oldukları haklar ve ek olarak ilan edebilecekleri diğer hakları uluslararası kuruluşların hakkaniyet çerçevesi içinde ele alsınlar ve ona göre değerlendirsinler anlaşmazlık noktalarının çözümü de savaşla değil yine uluslararası bağımsız kuruluşların yargı tahkim kuruluşlarının değerlendirmesi sonucu çözülsün Türkiye bu noktada çok net ve samimi bir çağrı yapmakta ve kendi Doğu Akdeniz’i olan kıyıların genişliği ve bu genişliğin ön gördüğü alanı da ön görerek samimiyetle çağrı yapmaktadır. Bu çağrı sadece Doğu Akdeniz ile ilgili bir çağrı değildir. Bu çağrı her anlaşmazlıkla alakalı çok doğru bir çağrıdır. Diyalogun kurulabilmesi ve geliştirilebilmesi için tüm ülkeler çaba sarf etmeli ama diyalog çağrısını da samimiyetle yapmalı. Bir taraftan diyalog derken diğer taraftan saldırgan veya tacizkar tavırlar içerisine girilmemeli. Fransa’nın Rusya’nın buralardaki varlığı daha ziyade Kıbrıslı Rumlardan ve Yunanistan’ın tavrından dolayıdır” ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜME ODAKLANMAMIZ GEREK

Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların büyük devletlerin büyük hedefleri arasında sıkışmamak için kendi önüne bakması ve kendi kaderini tayin etmesi gerektiğini kaydeden Şahali bunun yolunun çözümden geçtiğini savundu. Şahali,  “Nihai kazanım aslında arşısın tesis edilmesi barışla birlikte kısa dönemli kayıplar yaşanmış gibi görülebilir tarafların karşılıklı özveri ,ödün veya tavizleri kısa dönemli kayıplar gibi görülebilir ama barışın  en büyük kazancı istikrardır ve Kıbrıs’ın her zamankinden daha çok istikrara ihtiyacı vardır. Hiç hesapta olmayan bir kovid-19 pandemisi Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumların ekonomisini de tüm dünyanın ekonomisini de olduğu gibi ciddi anlamda hasara uğratmıştır ve bu hasarın kısa sürede telafi etmek istikrarın sürekliliğinden geçer. Kısa süreli istikrarlarla yani zigzaglarlar kalıcı refaha ulaşmak da söz konusu değildir. Dolayısıyla Kıbrıs Sorununun çözümüne odaklanmak gerekir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75