banner6

Kıbrıs'ta çözüm başka bahara kaldı

banner37

Kıbrıs müzakere sürecinde Cenevre’de Kıbrıs Konferansı’nın toplanmasıyla ilgili yöntem konusunda ortak zemin bulunmadı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide de pes edenler listesine eklendi.

Kıbrıs'ta çözüm başka bahara kaldı
banner150 banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakere sürecini kurtarmak için sürdürülen mekik diplomasisinden sonuç çıkmadı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin talebiyle 17 Mayıs’tan beri sürdürdüğü mekik diplomasisinde ortak zeminde buluşulamadığını açıkladı. Eide, “Ortak zemin için umut olmadan mekik diplomasisini sürdürmenin temeli olmadığını” vurgulayarak, çözüm çabalarına son verdiği imasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in tavrını değiştirmediğini, Kıbrıs Türk tarafının da ön şart kabul edecek durumda olmadığını söyledi.

“Eide, toplantı konusunda somut öneri ile gelmedi”

Anastasiadis ise Eide’nın pazartesi günü için ortak toplantı daveti yaptığını, kendisinin bunu kabul ettiğini, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ise reddettiğini öne sürdü. Ancak, bu iddiayı doğrulamak mümkün olmadı.

KIBRIS’ın diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Eide tarafından somut bir toplantı daveti yapılmadı.

BM kaynakları ise KIBRIS’a yaptığı açıklamada, pazartesi günü toplantı daveti konusunda yorum yapmaktan kaçınarak, suçlama oyununa girmek istemediklerini aktardı.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Anastasiadis ayrıca, yeni ikinci bir öneri sunduğunu ancak bunun da Türk liderliği tarafından kabul edilmediğini ifade etti.

“Öneri ilkinden farklı değildi”

Diplomatik kaynaklar söz konusu önerinin ilk öneriden pek farklı olamadığını, ilk öneride Güvenlik ve Garantiler başlığının tamamen bitirilmesi istenirken, ikinci öneride bitirilmesine yakın hale getirilmesinin istediğini belirtti. Kaynaklar, başlıkların birbirinden ayrılarak konuşulmasının bugüne kadar varılan tüm mutabakatlara tamamen ters olduğunu, ancak Rum tarafının bunda ısrarcı olduğunu aktardı.

Kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının Eide’den durumu objektif şekilde aktarmasını istediklerini de ifade etti.

Söz konusu kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün bir temas içinde olmadığını ancak, geçtiğimiz günlerde temaslarda bulunulduğunu anımsatarak, söz konusu temasların da gerektikçe devam edeceğini kaydetti.

Eide: Ortak zeminde buluşamadılar

Özel Danışman Eide yaptığı yazılı açıklamada, Cenevre’de bir araya gelmek ve geri kalan konuları çözmek için istek gösteren liderlerin, yöntem konusunda ortak bir zeminde buluşamadıklarını belirtti.
Eide açıklamasında “Ne yazık ki, liderler arasında yöntem konusundaki farklılıkları gidermek ve Cenevre’de toplanabilmek için gösterilen ciddi çabalara rağmen, liderler ortak zemin bulamadı. Ortak zemin için umut olmadan mekik diplomasisini devam ettirmenin bir temeli yoktur” ifadelerini kullandı.

Guterres’e bilgi verecek

Eide, bu kararı hakkında dün sabah Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis ve BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin büyükelçilerini ortak toplantı yaparak bilgilendirdiğini, ardından da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bilgi verip bundan sonra izlenecek yol için Guterres’in tavsiyelerini alacağını bildirdi.
Adadan ayrılan Eide’nın pazartesi günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşeceği bildirildi. Eide’nın gerekmesi halinde yeniden Kıbrıs’a geleceği öğrenildi.

Akıncı: Ön şart kabul edecek durumda değiliz

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi liderinin bugün itibarıyla tavrını değiştirmediğini, Kıbrıs Türk tarafının da ön şart kabul edecek durumda olmadığını söyledi.
Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın mekik diplomasisinin sonuç vermediğini belirtti.
Mustafa Akıncı dünkü bir kabulünde, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerde henüz üzerinde anlaşmaya varılmamış konuların Cenevre’de düzenlenecek zirvede ele alınması için BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı tarafından iki lider arasında yürüttüğü görüşmelerde gelinen aşama hakkında bilgi verdi.
Akıncı, Anastasiadis’in 11 Şubat 2014’te açıklanan tarafların mutabık kaldığı metindeki “Tüm konuların birbiri ile bağlantılı bir şekilde konuşulur” prensibini bertaraf ederek, zirvenin yer alabilmesi için öncelikle güvenlik ve garanti konusunun ele alınmasını, bu konu bitirildiği takdirde toprak konunun ele alınmasını, bunun üzerinde de anlaşıldığı takdirde diğer açıkta kalan konulan ele alınması koşulunda ısrar ettiğini söyledi.
Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’in ilk günkü pozisyonunu koruduğunu, varılan tüm mutabakatlar dışında ortaya koyduğu tavrını sürdürdüğünü belirten Akıncı, “Böyle bir müzakere anlayışı mümkün değil ” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının henüz üzerinde anlaşılmaya varılmamış tüm konuların birbiri ile ilişkili bir şekilde ele alınacağı bir zirveye ve sonuç alıncaya kadar da çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Akıncı, “Ama ön şartlarla bir müzakere sürecine kesinlikle onayımız yoktur. Ön şartlı müzakere olamaz. Anastasiadis’in tavrı, tüm mutabakatlara aykırı, 12 Ocak’ta tüm tarafların imzasıyla açıklanan konferans bildirgesine de aykırıdır” dedi.
Anastasiadis’in tavrının değişmemesi nedeniyle Özel Danışman Eide’nın mekik diplomasisinin “bir sonuç vermediğini” kaydeden Akıncı, “Bugün itibarıyla Anastasiadis net olarak bu tavrının değişmeyeceğini iletti. Dün (geçtiğimiz akşam) akşam güneyde yaptığı konuşmayla bu tavrını seslendirmişti, ancak bugün itibarıyla resmi tutum olarak da bu tavrın devam ettiği bize iletilmiş durumdadır. Dolayısıyla Rum tarafı ön şartlarda ısrar ediyor, bizim de ön şarları kabul edecek durumumuz yoktur” dedi.
Eide, İsviçre’nin Cenevre kentinde Ocak 2017’de Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis yanında garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin dışişleri bakanları katılımıyla yapılan zirvesinin yeniden toplanmasına zemin hazırlamak için geçen hafta her iki liderle ayrı ayrı görüşmeler yapmaya başlamıştı.

Meclisteki partilere bilgi verdi

Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’ndeki siyasi partilerin liderleriyle telefonda görüştüğü bildirildi. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı, Rum liderliğinin koyduğu ön koşullar nedeniyle, Eide’nın başarısız kalan mekik diplomasiyle ilgili durumu, Cumhuriyet Meclisi’ndeki siyasi partilerin liderleriyle görüştü.
Cumhurbaşkanı, siyasi parti liderleriyle yaptığı telefon görüşmelerinde, oluşan son durum hakkında bilgi verdi.

Anastasiadis: Cenevre’ye gitmeye hazırım

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise farklı açıklamalarda bulunarak, Eide’nın pazartesi günü için ortak toplantı daveti yaptığını, kendisinin bunu kabul ettiğini, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ise reddettiğini öne sürdü.

Anastasiadis sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’na göstermelik olarak değil,  özlü müzakere yapmak için katılmaya hazır olduğunu da belirtti.

Anastasiadis açıklamasında, ilk önerisinin reddedilmesinin ardından, konferansın ocak ve şubat aylarında varılan anlaşmalarına göre toplanması yönünde ikinci bir öneri yaptığını kaydetti. Ancak, Kıbrıs Türk tarafının bu öneriyi de kabul etmediğini ifade etti.

Anastasiadis Çipras’ı bilgilendirdi

Anastasiadis’in , dün öğleden sonra Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile telefonda konuştuğu ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiği kaydedildi.
Rum haber kaynaklarına göre, hükümet sözcüsü Nikos Hristodulides, kendi twitter hesabına, Anastasiadis’in Çipras ile telefonda konuştuğunu yazdı.

“Çözüm çabalarında hiçbir ilerleme yok”

Öte yandan Anastasiadis Sputnik’e verdiği röportajda , “BM Güvenlik Konseyi BM Anayasası’nın 7 maddesi tahtında Kıbrıs’ın güvenliğinin garantörü olabilir” iddiasında bulundu.

“Güvenliğe, Garantilere ve Toprak düzenlemelerine çözüm bulunursa, iki taraf öteki dört başlıkta geriye kalan konuları görüşmekte serbest olacak” diyen Anastasiadis, “Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında herhangi bir ilerleme olmadığını, bunun nedeninin ise ‘iki hayati mesele’ diye nitelediği ‘Türk askerinin çekilmesi de dahil Güvenlik-Garantiler ve Toprağın çözülmemesi olduğunu” savundu.
Rum radyosu röportajda, Güvenlik Konseyi garantörlüğünü, Garanti Antlaşmaları’na son verilmesi seçeneklerinden biri olarak nitelediğini duyurdu.
Kıbrıs aidiyetli bir inisiyatif olduğundan, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Cenevre’de müzakerelere dahil olmak isteyip istemediklerini bilmediğini söyleyen Anastasiadis “Ancak Güvenlik meselesine çözüm bulunmasında büyük rol oynayabilirler” dedi.
Anastasiadis “Yönetim ve Güç Paylaşımı, Ekonomi ve Mülkiyet’te ilerleme oldu ancak diğer iki konuda (Güvenlik-Garantiler ve Toprak) ilerleme olmadan bunların görüşülmeye devam edilmesine gerek yok. Cenevre’ye gidip kendimizi tekrarlamamıza bir sebep yok” ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2017, 11:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110