Kıbrıs’ta iklim felaketi için acil önlem alınmalı

banner37

‘İklim Değişikliği ile İlgili Bilinmeyenler’ konulu konferans nedeniyle ülkemizde bulunan Nobel ödüllü akademisyen Dr. F. M. Ahmed, Kıbrıs’ta su sorununun daha da büyüyeceğini ve yeni çatışmalara neden olabileceği uyarısında bulundu

banner87
Kıbrıs’ta iklim felaketi  için acil önlem alınmalı
banner90
banner99

“KIBRIS’TA VERİ TUTULMUYOR”…Son 10 yılda Akdeniz havzasındaki sıcaklık artışının 1 derece olduğuna dikkat çeken uzmanlar, yetkililerin harekete geçmemesi durumunda bunun 4-5 derece civarına yükselebileceğini ifade ediyor. İklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalarla 2007 yılında Nobel Ödülü alan “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli” mühendislerinden Dr. Azharı F. M. Ahmed, neyin nasıl değiştiğini, adayı gelecekte nelerin beklediğini öngörmek için verilerin tutulması gerektiğini belirtti. Ahmed, “Kıbrıs’ta veri toplanmıyor. Değişime adapte olabilme için önce değişimin ne olduğunu bilmelisiniz” dedi.

“SU EN BÜYÜK SORUN”… Adada hali hazırda su sorunu olduğuna dikkat çeken Ahmed, gelecekte bu sorunun daha da büyüyeceğine ve yeni çatışmalara neden olabileceğini söyledi. Ahmed, suyun çok önemli bir kaynak olduğunu ifade ederek, iklim felaketiyle birlikte Akdeniz havzasında yaşanacak kuraklığın yeni sorunları da beraberinde getireceğini söyledi. Ahmed, “Su yoksa, ekim yapamazsınız. Ekim yapamazsanız mahsul elde edemezsiniz. Su sıkıntısının etkileyeceği bir başka alan da adanın biyolojik çeşitliliği olacaktır. Kıbrıs, ormanların ve denizin aynı anda bulunduğu zengin bir ada. İklim değişikliliğiyle birlikte bu adanın güzellikleri de tehlike altına girmiş olacak” şeklinde konuştu.
 

Ramazan SAFA
   Yiyecek, yakıt, elektrik... Modern dünyada enerjiye ihtiyacımız var. Ve milyarlarca insan giderek daha fazla enerjiye gereksinim duyuyor. Ancak enerji elde etme tarzımız, Dünya’yı değiştiriyor ve bizi tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor. İklim felaketi her geçen gün Dünyamızı daha fazla tehdit ediyor.
   Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nde “İklim Değişikliği İle İlgili Bilinmeyenler” konulu konferansta konuşmacı olarak yer alan ve iklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalarla 2007 yılında Nobel Ödülü alan “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli” mühendislerinden Dr. Azharı F. M. Ahmed, Dünyamızı bekleyen iklim felaketinden en çok Akdeniz havzasının etkileneceğine dikkat çekti. Katarlı akademisyen, yetkilileri önlem almaya çağırarak, “Akdeniz’de sıcaklık son 10 yılda 1 derece arttı. Bu artışın sürekli hale geleceği konusunda bilim insanlarının şüphesi yok. Siyasiler bu konuda hiçbir şey yapmamaya devam ederse, muhtemelen sıcaklık artışı 4-5 dereceyi aşacaktır. Siyasiler acil önlemler almalı” dedi.
   Hali hazırda 1 derecelik değişimin verdiği zararın bile görülebildiğini ifade eden Nobel ödüllü akademisyen, “Kıbrıs’ın da daha sıcak olmaya başladığını hissediyorsunuzdur. İklim değişikliğinin en aşırı etkileri bu bölgede görülecek. Şu an zaten yaşanan su sorunu daha kritik boyutlara ulaşacak. İleride de bu sorunlar daha fazla çatışmaya ve siyasi problemlere neden olacak” ifadelerini kullandı.
   Ahmed, suyun insan hayatı için önemli bir kaynak olduğunu belirterek şöyle konuştu:
   “Su yoksa, ekim yapamazsınız. Ekim yapamazsanız mahsul elde edemezsiniz. Bu durum iklim değişikliğinin bir sonucu olarak her sektörü etkileyecektir. Çünkü su insanın sadece içmesi için değil, onu kullanması için de çok önemlidir. Su sıkıntısının etkileyeceği bir başka alan da adanın biyolojik çeşitliliği olacaktır. Kıbrıs, ormanların ve denizin aynı anda bulunduğu zengin bir ada. İklim değişikliliğiyle birlikte bu adanın güzellikleri de tehlike altına girmiş olacak.”

“Sıcaklık artışı insan sağlığını tehdit ediyor”
   İklim değişikliğinin yanlış bir tabir olduğunu, doğru tabirin “iklim felaketi” olması gerektiğini belirten Ahmed, iklim felaketinin birçok sağlık problemlerini de beraberinde getireceğine dikkat çekti. Ahmed, “İklim felaketiyle birlikte havanın da kalitesi düşecek. Böylelikle hava kalitesindeki bozulma insan sağlığını tehdit edecek düzeye gelecek. Şu an Çin’de ve Hindistan’da bu sorunlar yaşanmakta. Önümüzdeki yıllarda dünya genelinde de bu sorunlar insanların hayatını etkileyecek” diye konuştu.
   Nobel ödüllü akademisyen Ahmed, “Bu bir değişim değil. Bu mevsimlerin yok olması” ifadelerini kullanarak,  artık mevsimler arası farkın giderek azaldığına, kış zamanı yüksek sıcaklıkların yaz zamanı ise fırtınaların daha sık görülmeye başladığına dikkat çekerek, bu durumun bir bozulma olduğuna vurgu yaptı. Bu bozulmanın sonucunun ne olabileceğinin tahmin edilemeyeceğini ifade eden Ahmed, iklim felaketi sonrası gıda sıkıntısının ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi.
   Ahmed sözlerini şöyle sürdürdü:
   “Eğer tahıl üretimi Amerika ve ya Avustralya’da düşerse bu durumun küresel gıda üretimi için bir felaket olacağını söylemek yanlış olmaz. Bunun sonucunda birçok ülke açlıkla karşı karşıya kalabilir.”
   Hava durumundaki aşırılıklara dikkat çeken Ahmed, “2003 yılında Avrupa’da 70 bin kişinin ölümüne yol açan aşırı sıcak dalgası, 500 yılda bir yaşanan bir olay olması gerekirken, geçtiğimiz yıl yayımlanan bir rapora göre halihazırdaki küresel ısınma hızıyla 40 yılda bir yaşanır hale geldi. Eğer böyle devam ederse, bu yüzyılın sonlarında Basra Körfezi kıyısında yaşayanlar, kapı dışarı çıkmanın tehlike yaratacağı kadar sıcak günler geçirecekler” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs’ta veri tutulmuyor”
   Ülkemizin de gelecekte bir felaketle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunan Dr. Azharı F. M. Ahmed, “Her zaman bilmek, bilmemekten daha iyidir. Ancak Kıbrıs’ta herhangi bir veri tutulmuyor. Neyin değiştiğini, adayı gelecekte nelerin beklediğini nasıl öngörebilirsiniz ki? Gerçekten adadaki değişimleri anlayabilmek için acilen veriler toplanmalı. Yetkililer bilgilendirilmeli. Gelecek olanı engelleyemeseniz bile duruma adapte olabilmek için yeni stratejiler üzerine çalışılmalı. Bu konuda politikalar belirlenmeli” dedi.
   “Bir şeye adapte olmak için önce o şeyi bilmeniz gerekir” ifadelerini kullanan Ahmed, öncelikle araştırmaların iklim değişikliği üzerine yoğunlaştırılması gerektiğini ve verilerin toplanıp analiz edilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75