Kıbrıs'ta kadınların toplumsal konumu güçlü

banner37

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, kadın mühendis olarak yönetici koltuğunda oturabilmesinin arkasında yıllardır süren cinsiyet eşitliği mücadelesi olduğunu vurgulayarak ülkemiz kadınlarının başarılarından da övgüyle söz etti.

banner87
Kıbrıs'ta kadınların toplumsal konumu güçlü
banner90
banner99

O bir ODTÜ’lü… Yani Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu… “ODTÜ’lü bir bilim insanı” olarak kendini tanımlamayı seviyor…

Bu isim, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal…  Siber güvenlik, sağlık bilişimi, siber savaş ve terör konularında çalışmalar yapıyor...

ODTÜ Kıbrıs’a gelmeden önce Ankara ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdürlüğü görevinde bulundu. Burada Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı’nı kurdu. Tek bir alanla sınırlı kalmadan, araştırmalarını disiplinler arası boyutta yapmayı tercih etti.

O ayrıca, NATO Bilgi Sistemleri ve Teknoloji Akademisi üyesi...

Başarılı bir kadın… Azimli… Örnek bir kişilik…

Cinsiyet eşitliğine de sürekli vurgu yapıyor Nazife Baykal…

“Ambargolar, engellemeler, bariyerler ancak çok çalışarak aşılabilir” diyor ve ekliyor: “Benim şu anda kadın bir mühendis olarak yönetici koltuğunda oturabilmemin arkasında kararlı cinsiyet eşitliği mücadelesi var. Bizler de karşı karşıya kaldığımız engellemeleri kararlılıkla aşabiliriz. Bilimin asla ambargo tanımayacağına inanıyorum ve ODTÜ Kıbrıs olarak bunu kanıtlamaya kararlıyız”.
Yıllardır ODTÜ’nün yönetim kadrolarında erkekler kadar kadınların da yer aldığını belirtiyor Baykal, “Ben böyle eşitlikçi bir kurumsal kültürde yetiştim” dedi.

Kıbrıs’ta da kadınların toplumsal konumunu oldukça güçlü bulan Baykal, bundan memnuniyet duyuyor ama daha gidecek çok yol olduğunu da ekliyor.
Baykal, cinsiyet eşitliğine ihtiyacımızın hiç azalmadan sürdüğünü ifade ediyor. Kadın istihdamı, temel bilimler ve mühendislik alanlarında kadın araştırmacı sayısının artırılması, yönetici kadrolarında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması gibi konularda dünyanın önde gelen ülkelerinin çözümcü politikalar geliştirmeye çalıştığına işaret eden Baykal, “ODTÜ bu konuda uzun süredir çok eşitlikçi bir tutuma sahip” dedi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal’la çalışmalarını ve başarılarını konuştuk.

 

SORU: Tahsilini ODTÜ'de tamamlayan biri olarak, yıllar sonra ODTÜ Kıbrıs’ın rektörü olmak nasıl bir duygu?

BAYKAL: Bu görev benim için hem önemli bir sorumluluk hem de büyük bir gurur. Oldukça heyecanlı ve kararlıyım. ODTÜ Kuzey Kıbrıs bu güne dek sağlam adımlar atarak kendini ispatlamış, dinamik ve iddialı bir kurum. Ben de birikimim ve vizyonumla kurumu daha da ileri taşımayı hedefliyorum. ODTÜ Kıbrıs’ın hem köklü ODTÜ geleneğinden hem de Kıbrıs kültüründen beslenen benzersiz bir kurumsal atmosferi var. Bu atmosferde yer almak çok keyif verici.

SORU: Uzmanlık alanınız siber güvenlik. Dünyada her geçen gün gelişen ve değişen teknolojiyle beraber, siber saldırı konusu da çok tartışılıyor. Bu saldırılara karşı güvenlik konusunda sizin de çalışmalarınız var. Biraz da bu çalışmalarınızdan bahsedebilir miyiz? Dünya siber saldırılarla nasıl mücadele ediyor?

BAYKAL: İnternetle tanıştığımız ilk günlerde, gerçek dünyanın sanal bir uzantısı olduğu düşünülüyordu. Hâlbuki bugün siber alan hayatımıza dair tüm verileri içinde barındırıyor. Maddi durumumuzdan sağlık geçmişimize, günlük iletişimimizden özel ilişkilerimize kadar bize dair her şey çevrimiçi.

İçinde yaşadığımız çağ, bilgi çağı. Bu çağın en kıymetli varlığı veri ve bilgiler. Durum böyle olunca siber alana yönelik saldırılar katlanarak artıyor. Siber güvenlik önemlerini geliştirdiğimiz ölçüde saldırganlar da saldırı tekniklerini geliştiriyor. Devletlerin ve kurumların bugün en büyük sorumluluklarından biri sahip oldukları veriyi güvende tutmak. Bu sorumluluk ciddiye alınmadığında yüz binlerce insana ait kişisel bilgilerin bir gecede açığa çıktığına defalarca şahit olduk ne yazık ki. Siber güvenlik konusunda Türkiye’de akademik olarak çalışanlardan biri de benim. ODTÜ Ankara’da Enformatik Enstitüsü Müdürü olduğum dönemde tanınmış siber güvenlik çözümleri şirketi COMODO’yla işbirliği içinde Siber Güvenlik ve Savunma Araştırma Laboratuarı’nı (CyDeS) kurduk. Bu sayede hem üniversitelerin ihtiyaç duyduğu sanayi işbirliğinin bir örneğini gerçekleştirdik hem de siber güvenlik çalışmalarını bünyesinde toplayacak, özel sektörün ihtiyaç ve kaynaklarıyla üniversitenin birikimini bir araya getirecek bir araştırma merkezi yaratmış olduk.

Dünya siber saldırılarla büyük bir akademik birikim ve işgücü yatırımıyla mücadele ediyor. Siber güvenlik alanındaki akademik araştırmalar devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından finanse ediliyor, sanayi ile işbirlikleri yapılıyor, siber güvenlik politikaları geliştiriliyor.

SORU: Yeni projeleriniz nelerdir?

BAYKAL: En önemli projemiz ODTÜ Kıbrıs’ı alanlarında iddialı araştırmacılar için cazibeli bir Ar-Ge merkezine dönüştürmek. Bu konuda çok önemli girişimlerimiz oldu ve sonuç alma aşamasındayız.

ODTÜ Kıbrıs olarak adamıza katma değer katacak, yaşadığımız ülkenin sorunlarını hedef alan, yeni istihdam alanları açabilecek bilimsel araştırmalar yapmanın peşindeyiz. Buna ek olarak dünyanın daha çok ülkesinden rekabetçi öğrencileri kampusumuza çekmek ve toplumla etkileşimimizi artırıp topluma hizmet çalışmalarımızla ön plana çıkmak da daimi hedeflerimiz arasında.
 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108