Kıbrıs’ta meteor heyecanı

banner37

Önceki akşam gökyüzünde görülen ve paniğe yol açan ateş topu, Lefkoşa, Larnaka, Mağusa ve Limasol’dan gözlemlenebildi

banner87
Kıbrıs’ta meteor heyecanı
banner90
banner99

GÖKYÜZÜ ATEŞ TOPUYLA PARLADI… Nadiren rastlanan bu doğa olayı, Kıbrıs halkını hem heyecanlandırdı, hem de korkuttu. Gökyüzünün ateş topuyla parladığını görenler, bunun ne olduğunu anlayıncaya kadar panik ve heyecan yaşadı.

GÖKTAŞI, RUMLARI KORKUTTU…  Güney Kıbrıs’ta ise birçok kişi, ateş topunun kuzeyden gelmesi nedeniyle bunun bir füze olduğunu düşünerek paniğe kapıldı

121 ADET METEOR DÜŞTÜ… Amerika Meteoroloji Topluluğu, 21 Ocak Salı gecesi 121 adet göktaşının Kıbrıs semalarında tespit edildiğini açıkladı. Kıbrıs Astronomi Örgütü de Kıbrıs semalarında bu büyüklükteki bir göktaşına en son 2016 yılında rastlandığını bildirdi 

Kıbrıs’a önceki akşam meteor düştü.

Salı akşamı saat 22.00’de gökyüzünde görülen ve paniğe yol açan ateş topunun meteor olarak da bilinen göktaşı olduğu açıklandı.

Nadiren rastlanan bu doğa olayının Lefkoşa, Larnaka, Mağusa ve Limasol’dan görüldüğü ve çok sayıda kişinin paniğe kapıldığı bildirildi.

Kıbrıs Astronomi Örgütü (CAO) açıklamasında, göktaşının saat 22.00’de Kıbrıs yakınlarına düştüğü belirtildi. Açıklamada, bu doğa olayının Lefkoşa, Larnaka, Mağusa ve Limasol’dan gözlemlendiği ifade edildi.

Amerika Meteoroloji Topluluğu ise 21 Ocak Salı gecesi 121 adet göktaşının Kıbrıs semalarında tespit edildiğini açıkladı.
   CAO’nun sosyal medya hesaplarından paylaşılan bilgiye göre, Kıbrıs semalarında bu büyüklükteki bir göktaşına en son 2016 yılında rastlandı.
   Açıklamada, göktaşlarının her gün gözlemlendiğine dikkat çekilirken, bireylerin bu doğa olayına bu kadar yakından tanık olmasının çok nadiren gerçekleştiğine dikkat çekildi.

CAO’nun açıklamasında göktaşlarına ilişkin şu bilgiler de verildi:
   “Dış mekanda yörüngede kalan materyalin büyük çoğunluğu, milimetre altı küçük taş, buz veya metal parçaları veya bu malzemelerin bir kombinasyonudur.

Bunlar mikro meteoroidler veya sadece uzay tozu olarak bilinir.

Bu küçük parçalar, atmosferle karşılaştıklarında görülmek için yeterli ışık üretemezler ve yine de her yıl dünyanın ağırlığına tonlarca malzeme katkıda bulunurlar.

Bu nesnelerin boyutu bir milimetreye yaklaştıkça, üst atmosfere normal göktaşları olarak girdikten sonra görülebilecek kadar ışık üretmeye başlarlar.

Dünya atmosferine çarpma hızları nedeniyle 1 milimetreden daha büyük parçalar, göklerde çizgi çizerken parlak bir flaş üretme yeteneğine sahiptir.

Bu parlak göktaşları, ateş topları dediğimiz şeydir ve genellikle onlara tanık olanlarda korku ve huşu uyandırırlar”.
 

Sosyal medyada videolar paylaşıldı


   Öte yandan ateş topu olarak tanımlanan bu doğa olayının birçok videosu, internet ortamında paylaşıldı.

Birçok kullanıcı duygularını sosyal medya hesaplarından ifade etti.

Güneyde yaşayan bazı kullanıcılar, ateş topunun kuzeyden gelmesi nedeniyle bunun bir füze olduğunu düşünerek paniğe kapıldı. Ancak çok kısa bir süre sonra durum anlaşılınca derin bir nefes alındı.
   Olay hakkında yorum yapan diğer kullanıcılarsa, doğa olayı sırasında televizyon yayınının kesildiğini iddia etti.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75