Kıbrıs'ta mezarlıklar konusu insanlık ayıbı

banner37

İki Toplumlu Kültürel Miras Komitesi, kuzeyde kalan Rum mezarlıkları ve güneyde kalan Türk mezarlıklarının bakıma alınması için önümüzdeki günlerde çalışma başlatacak

Kıbrıs'ta mezarlıklar konusu insanlık ayıbı
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
Hem Güney, hem de Kuzey Kıbrıs’ta ortak yara haline gelen Rum ve Türk mezarlıklarının durumu yıllar geçtikçe daha da kötüye gidiyor.
Güney Kıbrıs’ta 1960’lı yıllarda terk edilmek zorunda kalınan Türk mezarlıklarının büyük çoğunluğu tamamen yok olurken, kuzeydeki Rum mezarlıklarının bilinçli veya bilinçsiz olarak yapılan tahribatlar nedeniyle çok kötü görüntülere sahne oluyor.
Tamamen insani bir konu olan mezarlıklar konusu, her iki tarafın da ortak adım atarak çözüm bulunmasını bekliyor.
İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi, önümüzdeki günlerde her iki tarafta da pilot bölgeler belirleyip çalışmalar yapılacağını açıkladı.
 

Baykallı: Taraflar ortak adım atmalı
Unite Cyprus Now grubu adına gazetemiz KIBRIS’a konuşan Kemal Baykallı, konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs’ta bir konferansa katıldığını söyledi.
Kemal Baykallı, yine 2004-2005 yılları arasında Güney ve Kuzey Kıbrıs’ta iki topluma ait mezarlıkların durumları ile ilgili UNDP tarafından çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.
Kuzeydeki Rum mezarlıklarına bakıldığında yıkıntıların daha net görüldüğünü anlatan Baykallı, Rum mezarlarının mermerden yapılmaları nedeniyle zaman aşımına daha çok dayanabildiklerini belirtti.

banner134
Kemal Baykallı, güneyde bulunan ve 1960’larda terk edilen Türk mezarlarının ise daha çok taş ve tahtadan yapıldıkları için zaman içerisinde büyük çoğunluğunun yok olduğunu dile getirdi.
Baykallı, her iki tarafta da sahipsiz bırakılan mezarlıkların zaman, insanlar ve bakımsızlık nedeniyle tahribe uğradığını, bu tahribatın bazılarının bilinçli bazılarınınsa kendiliğinden olduğunu gözlemlediklerini söyledi.
1974’ün üzerinden uzun yıllar geçtiğini, kuşakların değişmesiyle de duygusal anlamda bu mezarların sahipsiz kaldıklarını ifade eden Baykallı, mezarlıklar sorununun insani bir konu olması nedeniyle her iki tarafın da sorunun çözümü için ortak adım atması gerektiğinin altını çizdi.
Kemal Baykallı, bu mezarlıkların sahipsiz, bakımsız kalmaları, bölgelerde yaşayan insanlar tarafından zarara uğratılmaları ve farklı amaçlar için kullanılmaları nedeniyle kötü görüntülere sahne olduklarını aktardı.
Tarafların bir araya gelerek konuyla ilgili yapabileceklerini görüşmeleri gerektiğini ifade eden Baykallı, Unite Cyprus Now olarak tarafların güven artıcı ve hatalarını tamir edecekleri yaklaşımları desteklediklerini, ters adımların ise karşısında olacaklarını açıkladı.
Kemal Baykallı, geçmişten ders çıkarmanın genel bir insanlık değeri olduğunu sözlerine ekledi.
 

Tuncay: Projemiz var
İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, önümüzdeki birkaç ay içerisinde konu ile ilgili çalışmalar başlatacaklarını söyledi.
Ali Tuncay, bu çalışmaları iki bölgede de hayata geçirmeyi planladıklarını dile getirdi. Her iki taraftan da pilot bölgeler belirleyeceklerini ifade eden Tuncay, gerekli çalışmaları, gerekli sürecin ardından hayata geçireceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75