Kıbrıs'taki Sovyetler Birliği kökenliler Girne'de buluştu

banner37

Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslim olduğu tarih olan ve Sovyetler Birliği kökenliler tarafından ‘Zafer Günü’ olarak kutlanan 9 Mayıs’ta ilk kez KKTC’de de etkinlik düzenlendi

banner87
Kıbrıs'taki Sovyetler Birliği kökenliler Girne'de buluştu
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Nazi Almanyası’nın, Berlin’deki Kızıl Ordu karargahında 9 Mayıs 1945’te imzalayarak Almanya’nın ‘kayıtsız şartsız’ teslim olduğunu deklare eden ve Sovyet coğrafyasında ‘Zafer Günü’ olarak kutlanmasının yanı sıra dünyanın farklı 110 ülkesinde de çeşitli etkinliklerle selamlanan anlaşmaya istinaden kutlanan tarihi bayram, 26 milyona yakın yurttaşını kaybederek, II. Dünya Savaşı’nın en ciddi bedelini ödeyen Sovyetler Birliği kökenli aktivistlerin öncülüğünde ve Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olmak üzere bu yıl Girne’de de kutlandı.

   Girne Belediyesi’nin önünde saat 16.00’da toplanan ve eski Sovyet ülkelerinin yanında diğer ülke uyruklu aktivistlerden de oluşan kitle, oluşturdukları ‘Ölümsüz Alay’ adlı kortejle önce Turizm Limanı’na yürüdü, ardından da Atatürk büstü önünde bir etkinlik organize etti. ‘Zafer Günü kutlu olsun’ ve ‘faşizme geçit yok’ sloganlarının atıldığı, ayrıca Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne yönelik işgalini başlatan Barbarossa Operasyonu’ndan, Berlin’deki anlaşmaya kadar geçen yaklaşık dört yıl zarfında verilen mücadelede kahramanlık gösterenlerin anıldığı etkinlik, başladığı gibi ‘şenlik havasında’ sona erdi.

Matveeva: Evrensel bir etkinliğin Kuzey Kıbrıs ayağı olduk

   Kuzey Kıbrıs Rus Dili Konuşanlar Dayanışma Derneği Başkanı Marina Matveeva, “Söyleyebileceğim en önemli şey, ‘Ölümsüz Alay’ adıyla düzenlediğimiz yürüyüşle, 110 ülkede kutlanan bir dünya eylemini Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez meydana getirdik ve faşizme karşı kazanılan Zafer Bayramı’nı da kutladık” ifadeleriyle, enternasyonal bir etkinliği, Kıbrıs’ın kuzeyine ilk defa taşımanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

   “Bir de ‘onur üyemiz’ vardı: İkinci Dünya Savaşı’nın kıdemli veteranı, İngiliz Kraliyet Alayı’nın eski bir askeri, Kraliyet Norfolk Alayı’ndan, 94 yaşındaki Mr. Robert ‘Bob’ Howard da ailesiyle bizlere katıldı” diyen Matveeva, İkinci Dünya Savaşı Gazisi Howard’ın özellikle kızının, kendilerinin çalışmalarına verdiği destek için müteşekkir olduklarını da kaydetti.

Volkova: Ambiyans muhteşemdi

   Etkinliğe katılan aktivistlerden Alena Volkova ise “Etkinlikte muhteşem bir ambiyans vardı. Sovyetler Birliği orijinli pek çok insanın yanı sıra başka uluslardan dostlarımız da bizlerleydi. Yürüyüş de harikaydı, ortam da. Hem 9 Mayıs’ı kutladık hem de mücadelemizi gururla andık” ifadelerini kullanarak, bir şenlik atmosferinde geçen etkinliğin, katılımcıları oldukça memnun ettiği ve onurlandırdığı bilgisini verdi.

‘9 Mayıs Zafer Günü’ nedir?

   Berlin-Lichtenberg-Karlshorst’ta, 8 Mayıs akşamı, Offizierskasino der Pionierschule 1’de bulunan Kızıl Ordu 5. Şok Ordusu’nun karargâhında, Generalfeldmarschall Wilhelm Keitel ve Generaladmiral Hans-Georgvon Friedeburg, Alman Ordusu Wehrmacht’ın teslimini, Mareşal Georgi Jukov’un önünde imzaladı fakat zaman farkı nedeniyle, Moskova Zaman Dilimi’ne göre bu tören 9 Mayıs olarak kayıtlara geçti.

   II. Dünya Savaşı’nın sonunda, Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslim olduğunun uluslararası kamuoyuna 9 Mayıs 1945’te duyurulmasını yâd eden ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından resmen ilan edilip kutlanan Zafer Günü etkinlikleri, ilk olarak Sovyetler Birliği’nin on beş cumhuriyetinde törenler eşliğinde başladı. Kapitalizmin restorasyonunu izleyen Sovyetler Birliği’nin çözülüşünün ardından sona erdirilen bu kutlama, 1999’dan itibaren, Sovyet Cumhuriyetlerinde yeniden kutlanmaya başlandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108