Kıdemli Yargıç’ın istifası şok etti

Afrika Gazetesi’ne yönelik saldırıyla ilgili davaya bakan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, sadece yargı erkinde değil, Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm kurulu düzen nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Yüksek Mahkeme Başkanlığı ise, söz konusu istifanın çarpıtılmamasını istedi.

Kıdemli Yargıç’ın istifası şok etti
  • 26 Mayıs 2018, Cumartesi 9:00

Ahmet İLKTAÇ
Meclis çatısına çıkarak gösteri yapan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik sözlü saldırı ile Afrika Gazetesi önünde taşkınlara yapanlara karşı verdiği kararlar sonrası dikkat çeken Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar’ın görevinden istifa etmesi, büyük şok etkisi yarattı.

Dava sürecinde tehditler alması nedeniyle evi ile mahkeme arasında yakın koruma altına alınan Reynar’ın

önceki gün sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurması bir anda farklı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Tacan Reynar’ın ilk açıklamasında “Şahsım adına içinde yaşadığımız mevcut kurulu düzende bu göreve devam etmenin hiçbir anlam ve önemi yok” şeklindeki beyanı, kıdemli yargıcın Afrika Gazetesi davası sırasında yaşanan olayları hatırlattı.
Reynar dün ikinci kez yaptığı açıklamada da “Yargı erki olarak algılamaya çalışanlar yanılıyorlar. Açık açık söyleyelim anlamayanlar anlasın: Kıbrıs’ın kuzeyinde tüm kurulu düzen! Yazacağız” dedi.
KIBRIS’a konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Tacan Reynar’ın Kanada’da doktora eğitimi almak ve oraya yerleşmek amacıyla istifa ettiğini, neticelendirdiği davalar arasında bağlantı kurulmasının, en hafif şekli ile gerçeklerin çarpıtılması niteliğinde olduğunu söyledi.

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Yargıç Tacan Reynar’ın detaylı bir açıklama yaptıktan sonra gerekli açıklamayı ilerleyen günlerde yapacağını söyledi.  Esendağlı, bu aşamada konuyla ilgili bir açıklama yapmak istemediğini kaydetti.

Girne Mahalli Baro Başkanı Gürcan Bayramoğlu da, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar gibi bir değerin yitirilmesinin KKTC yargısı ve ülkemiz için büyük kayıp olduğunu söyleyerek bu istifanın sorgulanması gerektiğini, sadece tehditlerle alakalı olmadığını düşündüğünü belirtti.

 

Reynar: Sadece yargı değil, tüm kurulu düzen
Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, sosyal medya hesabından dün ikinci kez yaptığı açıklamasında “Tüm yaşananlardan önce geçtiğimiz yıl kasım ayında almış olduğum karar gereği bugün meslekte son günüm. Bu sürede güzel dileklerde bulunan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. Kurulu düzen dediğimiz şeyi sadece Yargı erki olarak algılamaya çalışanlar yanılıyorlar. Açık açık söyleyelim anlamayanlar anlasın: Kıbrıs’ın kuzeyinde tüm kurulu düzen! Yazacağız” şeklinde paylaşımda bulundu.
 

Şefik: Kanada’da doktora yapıp, oraya yerleşmek istiyor
  
Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Yüksem Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik de, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın geçtiğimiz yaz ayında dil kursu için Kanada’ya gittiğini, dönüşünde de kendisine Kanada’da doktora yapıp oraya yerleşmek istediğini söylediğini belirtti.
Şefik, kendisinin de Kıdemli Yargıç Tacan Reynar için 3 farklı üniversiteye tavsiye mektubu yazdığını ifade ederek Reynar’ın istifasıyla ilgili başka yorumlar yapılmaması gerektiğini aktardı.

Yüksek Mahkeme: Yorumlar yersiz
Yüksek Mahkeme tarafından yapılan yazılı açıklamada da, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın görevinden istifa etmesi üzerine Yargıya yönelik yapılan eleştiri ve yorumların yersiz olduğunun anlaşılması için bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasının zaruri olduğu bildiriltildi.
Açıklamada, görevinden istifasını Yüksek Adliye Kurulu’na 24 Mayıs 2018 tarihli yazı ile bildiren Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın 1 Ekim 2010 tarihinde Yargıç, 4 Ocak 2016 tarihinde Kıdemli Yargıç olarak atandığı hatırlatıldı.    

“Günümüze kadar görevini en iyi şekilde yerine getiren yargıcımız, İngilizce dilini geliştirmek için 2017 yılı

adli tatil döneminde Yüksek Adliye Kurulu’ndan 3 aylık izin talep etti ve kendisine 1 Temmuz 2017 ve 30 Eylül 2017 tarihleri arasında, bu maksatla ödenekli izin verildi” denilen açıklamada, bu dönemi yargıcın Kanada’da dil eğitiminde geçirdiği kaydedildi.

Açıklamada, Kanada’dan döndükten sonra 2017 yılının Ekim ayında, Kanada üniversitelerine doktora eğitimi için müracaat etmeyi düşündüğünü Yüksek Mahkeme Başkanı’na sözlü olarak bildirdiği ve görevinden istifa ederek Kanada’ya yerleşmek düşüncesinde olduğunu da ayrıca ifade ettiği belirtildi.
Yüksek Mahkeme Başkanı’nın, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın talebi üzerine Toronto Üniversitesi,

University of York ve Ryerson Üniversitesi’ne tavsiye mektubu da yazdığı kaydedilen açıklamada, Kıdemli Yargıcın görevinden ayrılma ve yurt dışına yerleşme düşüncesine varmasının tamamen kendi tasarrufu olup istifasıyla neticelendirdiği davalar arasında bağlantı kurulmasının, en hafif şekli ile gerçeklerin çarpıtılması niteliğinde olduğu ifade edildi.

Açıklamada, 30 Haziran 2018 tarihine kadar göreve devam etme ve 2 Temmuz 2018 tarihi itibarı ile izne çıkma doğrultusunda dilekçe vermiş olmasına rağmen Kıdemli Yargıçın dün itibarı ile izinlerini kullanmaya başladığı bildirildi.
 

Bayramoğlu: Spekülatif yorumlar yapılmamalı
Girne Mahalli Baro Başkanı Gürcan Bayramoğlu da, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar gibi bir değerin yitirilmesinin KKTC yargısı ve ülkemiz için büyük kayıp olduğunu söyledi.

Bayramoğlu, Reynar’ın görevden ayrılmasının tüm hukuk camiasında üzüntü yarattığını ancak kendisinin bu şekilde mutlu olacaksa en doğal hakkı olduğunu dile getirdi.
Bayramoğlu, istifayla ilgili Tacan Reynar’ın daha detaylı açıklama yapacağını kaydetti. İstifayla ilgili 2 farklı noktadan üzüntü duyduğunu anlatan Bayramoğlu, birincisinin istifa nedeninin çok farklı noktalara taşınması, diğerinin de aydın bir insanın başarı ile götürdüğü mesleği bırakması olduğunu bildirdi.
Bu istifanın sorgulanması gereken bir istifa olduğunu ifade eden Bayramoğlu, kendilerinin de gerekli sorgulamayı yapacaklarını bildirdi.
Gürcan Bayramoğlu, istifanın sadece tehditlerle alakalı olmadığını düşündüğünü, Tacan beyin gerekli açıklamayı ilerleyen zaman dilimi içerisinde yapacağını belirtti ve spekülatif yorumlar yapılmamasını talep etti.
 

Kişmir: Yargı adaleti bitti
Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir’in yaptığı yazılı açıklamada, bir ülkenin bir yargıcı çıkıp, “İçinde yaşadığımız mevcut kurulu düzende göreve devam etmenin hiçbir anlamı ve önemi yoktur” diyerek istifa ediyorsa, o ülkede yıkılması en zor olan yargı adaletinin de artık bittiğini gösterdiğini söyledi.
Ali Kişmir; “ Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın istifasının bu düzene ve sisteme karşı bir isyandır. Düşünce özgürlüğüne yapılan katliama, yargının sağlaması gereken adalete yapılan müdahaleye, Türkiye’nin, Kıbrıslı Türkler üzerindeki etkin ve fiili işgaline, kendisini yargının üzerinde gören ve üstünlüğün yargıda değil mecliste olduğunu savunan sözde milletvekilleri, gerçekte ise ırkçı provokatörlere, kısacası Ankara’nın ve buradaki işbirlikçilerinin kurduğu bu yapıya karşı “Yeter artık” demesidir” dedi.
 Afrika Gazetesi ve meclis olaylarında ortaya koyduğu duruşla bu toplumun yargıya olan güvenini en üst noktalara çıkaran Reynar’ın, süreç içerisinde kendisine “Sol” diyen partilerden alamadığı destek ve hükümetin

başındaki hukukçu yöneticilerin korkuları yüzünden geldiğimiz aşamada yargımızın da artık düştüğünü ve istilacı zihniyete teslim olduğunu görmekte olduklarına değinen Kişmir, Ankara’nın kucağında sürdürülen bu siyaset ve birlikte uyum içinde yaşam verilen bu düzen devam ettiği sürece toplum olarak erimeye devam edeceğimizi öne sürdü.
Ali Kişmir, o nedenle ya isyan edip hak ettiğimiz düzene kavuşmak için mücadele etmemiz gerektiğini ya da mezbaha kuyruğunda sıranın bizlere gelmesini beklememiz gerektiğini bildirdi.
 

Rahvancıoğlu: Gidenler değil, kalıp direnenler kazanacak

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın istifasını değerlendiren Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, “Yargıç Tacan Bey onurlu bir insan, ama bırakıp gidenler değil, kalıp direnenler kazanacak” dedi.

Rahvancıoğlu, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın Afrika gazetesine saldırılara ilişkin davada görev yaptığını hatırlatarak, Reynar’ın herhangi bir tehditten korktuğuna ihtimal vermediğini, Reynar’ın kırılmakta haklı olmakla birlikte istifa kararının doğru olmadığını savundu.

Afrika gazetesi davasından mahkum olan sanıkların Şartlı Tahliye Kurulu tarafından cezalarını tamamlamadan serbest bırakıldıklarını kaydeden Rahvancıoğlu, “Bu istifa açıkça mevcut kurulu düzeni eleştiren bir istifadır. Bu da aklımıza; polis, savcılık ve hükümetin tutumuna kırgınlığı getiriyor. Yoksa Tacan Beyin herhangi bir tehditten korktuğuna ihtimal vermiyoruz. Eğer korksaydı, dava boyunca kararlı duruşunu muhafaza etmez, faşistleri hapse göndermezdi” dedi.

Rahvancıoğlu Reynar’a hitaben; “Bu adaya ve mevcut kurulu düzene sıkışıp kalmış Kıbrıslı Türklere herhangi bir çıkış yolu sunmak istiyorsak, bireysel tepkilerimizin tekrarlanabilir olup olmadığını sormak zorundayız kendimize… Siz istifa edip giderken, geriye kalanlar ne yapacak? Bizi Şartlı Tahliye Kurulu’nu oluşturan partilere mi emanet ediyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 5 5 0 0 10 15
2 BAF ÜLKÜ YURDU 5 3 1 1 6 10
3 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 5 3 1 1 5 10
4 CİHANGİR GSK 5 3 1 1 2 10
5 GÖNYELİ SK 5 3 0 2 4 9
6 GENÇLİK GÜCÜ TSK 5 2 2 1 2 8
7 ÇETİNKAYA TSK 5 2 2 1 0 8
8 TÜRK OCAĞI LİMASOL 5 2 0 3 4 6
9 GİRNE HALK EVİ 5 2 0 3 4 6
10 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 5 2 0 3 2 6
11 LEFKE TSK 5 1 3 1 0 6
12 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 5 1 2 2 -3 5
13 ESENTEPE KKSK 5 1 1 3 -10 4
14 BİNATLI YSK 5 1 0 4 -8 3
15 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 5 0 3 2 -9 3
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 5 0 2 3 -9 2
yukarı çık