Kılıçlar çekildi

banner37

Hükümetin, Anayasa Mahkemesi’nden geri dönmesine rağmen hayata geçirmekte ayak direttiği hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti adımı, ülkede büyük kriz ve kaoslara gebe. Buna şiddetle karşı çıkan sendikalar, hükümete karşı hem yargıda, hem de sokakta mücadele vermekte kararlı

banner87
Kılıçlar çekildi
banner90
banner99
  • ÇALIŞMA BARIŞINA HANÇER SOKULACAK… Hayat pahalılığından yüzde 2’lik kesinti yapılması Anayasa Mahkemesi’nden dönmesine rağmen hükümet geri adım atmamakta kararlı görülüyor. Hükümet yetkilileri TC ile imzalanan ekonomik protokolde de yer alan bu kesintiyi hayat geçirmek için yasa çalışması yapma kararı alan hükümete, sendikalar da örgütlü mücadeleyi sokakta ve yargıda vermeye odaklandı. 70 binden fazla kişiyi etkileyen yüzde 2’lik HP kesintisine karşı sendikaların vereceği mücadelenin sonucu dört gözle bekleniyor
  • YÜZDE 2’LİK KESİNTİ NE ZAMAN ÖDENECEK?... Hükümetin yasa gücünde kararnameyle temmuzda ödenen 6 aylık HP’den kesilen yüzde 2’lik kesintiden 18 bin 500 kamu çalışanı, 15 bin devlet emeklisi, 37 bin sigorta emeklisi, 3 bin 566 sosyal yardım ve 4 bin 789 engelli maaşı alan toplam 70 binden fazla kişi etkilendi. Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurması kararı sonrasında, mağdur edilen kamu çalışanları ve emeklileri, maaşlarına yansıtılmayan yüzde 2’lik HP kesintisinin ne zaman ödeneceğini de dört gözle bekliyor
  • YASA ÇIKARILMASINDA ANAYASAL ENGEL YOK… Hükümetin kesinti kararını yasal zemine oturtmak için yasa çalışması yapma kararı alması, beraberinde “Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulan bir karar için yasa çıkarılabilir mi?” tartışmalarını getirdi. Emekli yargıç Hasan Sözmener, hayat pahalılığından kesinti yapılması için yasa çıkarılmasının önünde Anayasal bir engel olmadığını söyledi
  • MÜCADELE SÜRECEK… Konuyla ile ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, KTAMS olarak hükümetin yasa gücünde kararname ile alıp, Anayasa Mahkemesi tarafından da durdurulan hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararına karşı mücadelelerine gerek yargıda, gerekse de sokakta devam edeceklerini açıkladı. Bengihan, asgari ücrete de değinerek, açlık sınırı 3 bin 167 iken net asgari ücretin 2 bin 958 olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti

 Ceren ÖZBİL

   Ülkede binlerce çalışan ve emeklinin maaşından, yani ekmeğinden koparılan yüzde 2’lik hayat pahalılığı (HP) kesintisi, hükümetle sendikaları karşı karşıya getirdi ve çalışma barışının bozulmasına büyük bir zemin hazırladı.

   Hayat pahalılığından yüzde 2’lik kesintinin Anayasa Mahkemesi’nden dönmesine rağmen bu kararından vazgeçmeyip olayı yasal zemine kavuşturacağını açıklayan hükümetin bu çıkışına, sendikalar da yargı ve sokak mücadelesi hamlesi ile karşılık verdi.

   Anayasa Mahkemesi’nin HP’den yüzde 2 kesinti yapılmasına “dur” demesine rağmen hükümet yetkililerinin bu kesintinin gerçekleşebilmesi için yasa çalışmasına başlayacağını açıklaması, fitili daha da ateşledi.

   TC ile imzalanan ekonomik protokolde de yer alan bu kesintiyi hayat geçirmek için yasa çalışması yapma kararı alan hükümete, çalışanlar ve emekliler ateş püskürürken, bu kesimin örgütlü olduğu sendikalar da hakların geri götürülmemesi adına yol haritası çizerek, mücadelenin adını “yargı ve sokak” olarak belirledi.

   “Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulan bir karar için yasa çıkarılabilir mi” ve “eğer böyle bir yasa çıkarılırsa sendikalar nasıl bir tavır alacak” tartışmalarının yapıldığı bugünlerde, mağdur edilen kamu çalışanları ve emeklileri de maaşlarına yansıtılmayan yüzde 2’lik HP kesintisinin ne zaman ödeneceğini de dört gözle bekliyor.

   Hükümetin yasa gücünde kararnameyle temmuzda ödenen 6 aylık HP’den kesilen yüzde 2’lik kesintiden 18 bin 500 kamu çalışanı, 15 bin devlet emeklisi, 37 bin sigorta emeklisi, 3 bin 566 sosyal yardım ve 4 bin 789 engelli maaşı alan toplam 70 binden fazla kişi etkilendi.
   Konuyla ile ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan emekli yargıç Hasan Sözmener, hayat pahalılığından kesinti yapılması için yasa çıkarılmasının önünde Anayasal bir engel olmadığını söyledi.
   Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan sendikalardan biri olan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın (KTAMS) başkanı Güven Bengihan ise bu kesintiye karşı verdikleri mücadelenin hem yargıda, hem de sokakta devam edeceğini açıkladı.

Sözmener: Yasa çıkarılmasının önünde anayasal bir engel yok
   Emekli Yargıç Hasan Sözmener, Yüksek İdare Mahkemesi’nin hayat pahalılığı konusunda ara emri kararı almasının nedeninin, bu konuda yasa gücünde kararname çıkarılması olduğunu anlattı.
   Yasa gücünde kararnamelerin ekonomik konularda ivedilik olması durumunda çıkarılabileceğinden söz eden Sözmener, mahkemenin bu nedenle ara emri kararı verdiğini söyledi.
   Sözmener, bu nedenle hayat pahalılığından kesinti yapılabilmesi için yasa çıkarılması önünde anayasal bir engel olmadığını ifade etti.

“Yasa çıkarmak yerine durum halka anlatılmalı”
   Hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması için yasa çıkarmak yerine durumun halka anlatılmasının daha doğru bir adım olacağından söz eden Sözmener, şöyle konuştu:

banner134
   “Kendi adıma konuşacak olursam, eğer ülkeye ekonomik katkısı olacaksa, ben yüzde 2 kesintiye karşı değilim. Ancak bunun tüm detaylarıyla halka anlatılması ve halkın ikna edilmesi gerekir. Bu konuda halkla işbirliği halinde hareket edilmelidir”.

Bengihan: Hem yargıda, hem sokakta mücadele edeceğiz
   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, KTAMS olarak hükümetin yasa gücünde kararname ile alıp, Anayasa Mahkemesi tarafından da durdurulan hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararına karşı mücadelelerine gerek yargıda, gerekse de sokakta devam edeceklerini açıkladı.
   Bengihan ayrıca, bazı bakanların hayat pahalılığından kesinti yapılması için yasa çıkarılacağı yönünde yaptığı açıklamalara da değinerek, şunları kaydetti:
   “Bu tamamen UBP zihniyetinin Türkiye’ye biat etmek için aldığı bir karardır. Alım gücünün bu kadar gerilediği dönemde, halkı, ekonomik yönden rahatlatacak tedbirler alınması gerekirken, bu karar kabul edilemez. Şu anda açlık sınırı 3 bin 167 TL’dir. Ancak net asgari ücret 2 bin 958’dir. Bu kabul edilemez. Bu konudaki mücadelemize hem yargıda, hem de sokakta devam edeceğiz”.

“Daha önce de yaşanmıştı”
   Güven Bengihan, benzer olayın şu anki Başbakan Ersin Tatar’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde de yaşandığını hatırlattı ve o dönemde çalışan ve emekli maaşına yansıtılması gereken yüzde 14.72’lik hayat pahalılığının yansıtılmadığını söyledi. 
   Güven Bengihan, bu hükümetin halka açlık sınırının altında maaş almayı reva gördüğünü ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75