Kilise çanı çalmaktan 8 ay hapis yatacak

banner37

Serhatköy Camisi’nden 2018 yılı içerisinde tarihi eser olan kilise çanını sirkat eden Dündar Salderay’ın cezası belli oldu

Kilise çanı çalmaktan 8 ay hapis yatacak
banner99

Ahmet UÇAR

Serhatköy’de 2018 yılının Ekim ayı içerisinde Serhatköy Camisi’nin avlusunda bulunan 6 metrelik demir kule üzerindeki tahtaya monteli eski eser olan kilise çanını bulunduğu yerden kesip sirkat eden, kanunsuz bir şekilde tasarrufunda bulunduran ve çanın sabitlendiği tahtayı bıçkıyla keserek bin TL değerinde hasara neden olan sanık Dündar Salderay, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

banner134

Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin baktığı davanın kararını Kıdemli Yargıç Şerife Katip okudu.

Katip, tarihi eser kaçakçılığı gibi suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu belirterek, bu suçları işleyenlere tarihi eserleri korumak için hapislik cezası verildiğini kaydetti.

Katip, sanığın babasını kaybettiğini, suçunu kabul ederek adaletin erken tecelli etmesine yardım ettiğini ve sabıkasının bulunmadığını dile getirerek, sanığın arkadaşlarının etkisi altında kalmış olabileceğinin de göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.

Verilecek olan cezanın sadece sanığı değil bu suçu işleyecek olan herkesi caydırması gerektiğine vurgu yapan Katip, sanığa ceza verilirken kamu menfaatinin de göz önünde bulundurulduğunu anlattı.

Katip, tüm bu unsurların göz önünde bulundurularak sanığın 8 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88