“Kiliseye gidecektim, yolu kaybettim”

banner37

Askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a gizlice geçtiği sırada görevli askerler tarafından suçüstü yakalanan Rum zanlı A.K., teminat için çıkarıldığı mahkemede özür diledi

“Kiliseye gidecektim, yolu kaybettim”
banner90
banner8

“KUTSAL GÜN İÇİN YOLA ÇIKTIM”… Mahkemeye avukatsız çıkan zanlı A.K., söz hakkı alarak, “Kuzey Kıbrıs’ta Karpaz’da bulunan kilisedeki kutsal gün için Kuzey’e geçmek istedim. Yolu kaybederek, yanlışlıkla sınır bölgesine geçtim. Askerlerin ‘dur’ ikazını duyunca da durdum. Böyle bir problem çıkardığım için özür dilerim” dedi.

Ahmet UÇAR

Askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a gizlice geçtiği sırada görevli askerler tarafından suçüstü yakalanan Rum zanlı A.K., ileride yargılanmak üzere 15 günü geçmeyecek bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Mahkemeye avukatsız çıkan zanlı söz hakkı alarak, Karpaz bölgesinde bulunan kilisedeki kutsal gün için Kuzey’e geçmek istediğini ancak yolu karıştırarak askeri bölgeye girdiğini savundu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesinde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Vasfi Özbek, olguları aktardı.

banner134
Özbek, A.K, adlı zanlının “1. Derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek” ve “Askeri yasak bölgeye gizlice girmek” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Özbek, zanlının 19 Kasım 2020 tarihinde, saat 08. 50 sıralarında Lefkoşa’ya bağlı Gaziler köyünde 1. Derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek NTP 350 plakalı aracıyla Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a gizlice geçtiğini kaydetti.

Zanlının Haspolat’taki Telsiz Tepe Bölüğü’ne doğru seyrettiği sırada oradaki görevli askerler tarafından durdurularak suçüstü gereği tutuklandığını dile getiren Özbek, zanlının PCR testinin yapıldığını ve test sonucunun ise negatif çıktığını bildirdi.

Özbek, polis tarafından yürütülen tahkikatın tamamlandığına dikkat çekerek, zanlının Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir ikametgahının ve akrabasının bulunmadığını, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkemeye avukatsız çıkan zanlı söz hakkı alarak, “Kuzey Kıbrıs’ta Karpaz’da bulunan kilisedeki kutsal gün için Kuzey’e geçmek istedim. Yolu kaybederek, yanlışlıkla sınır bölgesine geçtim. Askerlerin ‘dur’ ikazını duyunca da durdum. Böyle bir problem çıkardığım için özür dilerim” şeklinde konuştu.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlının Kuzey Kıbrıs’ta yasal statüsünün ve ikametgahının bulunmadığını göz önünde bulundurarak, zanlının 15 günü geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi”nde kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75