Kim borçlu, kim alacaklı belli değil!

banner37

Yeni yönetim kurulunun şikâyeti üzerine hesapları Kooperatif Şirketler Mukayyitliği tarafından incelemeye alınan Taşkent Kooperatifi’nde borçlu ve alacaklı birbirine karıştı.

Kim borçlu, kim alacaklı belli değil!
banner99

Ceren ÖZBİL

Taşkent Kooperatifi’ndeki yolsuzluk iddiasıyla ilgili Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin başlattığı soruşturma devam ediyor. Bölge halkı ve Taşkent Kooperatifi Yönetim Kurulu, bir an önce olayın aydınlatılmasını bekliyor.

Olayla ilgili suçlanan dönemin Taşkent Kooperatifi Sekreteri Türkan Karataş Gürler geçtiğimiz Haziran ayında mahkeme huzuruna çıkarıldı ve davaları görüşülünceye kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Gürler, “müstahdem tarafından sirkat”, “sahte belge düzenleme”, “sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “hesaplarda hile yapma” suçlarından yargılanacak.

Ayrıca güvenilir kaynaklardan, Türkan Karataş Gürler’in mal varlığına el konulduğu öğrenildi.

Rakam 3 milyon TL’yi bulabilir...

KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, hesaplarla oynanarak  elde edilen rakam 3 milyon TL civarında...

Dönemin Taşkent Kooperatifi sekreterinin, kooperatifin hesaplarıyla oynayıp, borçluları borçsuz, mevduatları yokmuş ve para yatıranları da yatırmamış gibi gösterdiği iddia ediliyor.

Sistem kilitlendi...

Ayrıca yolsuzluk nedeniyle, Taşkent Kooperatifi’nin sistemi de kilitlenmiş durumda... Kooperatife kimin ne kadar borcu olup olmadığı, yine kimin para yatırıp yatırmadığının bilinmemesi nedeniyle, ne para yatıranlar parasını alabiliyor ne de borçlular borcunu ödeyebiliyor.

banner134
Özyıldırım: Göreve gelir gelmez fark ettik, şikâyetçi olduk

KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan Taşkent Kooperatifi Yönetim Kurulu yeni Başkanı Mustafa Özyıldırım konuyla ilgili bilgi verdi.

Yeni yönetim kurulunun 2016 yılının Kasım ayında göreve geldiğini kaydeden Özyıldırım, hesapları incelediklerinde tuhaflıklar fark ettiklerini açıkladı.

Özyıldırım, bunun üzerine bir kaç kez Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nden sözlü denetim talep ettiklerini ancak bu denetimin gerçekleşmediğini anlattı.

Yeni yönetim kurulunun yolsuzluk olayıyla ilgisi olmadığını belirten Özyıldırım, “biz olayın aydınlatılması için çalıştık ve çalışıyoruz. Yolsuzlukla ilgimiz yoktur. Olayın aydınlatılması için Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’ne başvurduk” dedi.

“Çareyi, yazılı talepte bulunmakta aradık”

Sözlü taleplerine bir türlü yanıt alamadıklarını kaydeden Özyıldırım, çareyi yazılı olarak denetim talep etmekte aradıklarını belirtti.

Özyıldırım, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin bu yazılı talebin ardından gelip, Taşkent Kooperatifi’ni denetlemeye başladığını söyledi.

“Rapor elimize geç ulaştı”

Taşkent Kooperatifi’yle ilgili denetim raporunu defalarca talep etmelerine rağmen kendilerine verilmediğini kaydeden Özyıldırım, rapor kendilerine ulaştığında çok geç olduğunu ifade etti.

Özyıldırım “denetim raporunu defalarca talep ettik, ancak bir türlü bize verilmedi. Rapor bize ulaştığında çok geç olmuştu. Raporda bazı eksik senetler var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75