banner6

Kime destek verirseniz o güç kazanır

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, gerçekleştiremeyecekleri sözler vermediklerini, gerçekçi tespitler ve çözüm önerileri sunarak halktan destek istediklerini, ortaya çıkan anket sonuçlarının vatandaşların kararlarını etkilememesini istedi.

Kime destek verirseniz o güç kazanır
banner151 banner143

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, seçime yönelik anket sonuçlarının vatandaşın gerçek nabzını tuttuğuna inanmadığını, halkın da anketlere itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

“Kime destek verirseniz o güç kazanır” diyen Özersay, kurallarına uygun yapılsa bile ülkemizdeki anketlerin gerçek düşünceyi yansıtmadığını vurguladı.

Özersay, gerçekleştiremeyecekleri sözler vermediklerini, gerçekçi tespitler ve çözüm önerileri sunduklarını belirterek, halktan destek istediklerini, ortaya çıkan anket sonuçlarının vatandaşların kararlarını etkilememesini istedi.

“O kazanır, öteki kazanmaz, o iyidir ama fazla oy almaz...” gibi yorumlara itibar edilmemesini isteyen Kudret Özersay, “Kime destek verirseniz o güç kazanır” dedi.

Özersay, KIBRIS TV’de, “Markaj” programında KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sorularını cevaplandırdı.

“Krize aylar öncesinden dikkat çekmiştik”

Ülkemizdeki ekonomik durum ve iki ay önce hükümete yönelik hazırladıkları öneri paketi hakkında değerlendirmelerde bulunan Özersay, dövizde yaşanan ciddi orandaki artışın olumsuz yansımaları olacağını söylediklerini hatırlattı.

Özersay, hükümetin bu konuda olumlu bir gelişme için önlem alacağı yerde harçlara zam yaptığını kaydetti. Ülkede acil ekonomik önlemlerin alınması gerektiğini aylar öncesinden dile getirdiklerini anımsatan Özersay, Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinden dolayı meydana gelen fiyat artışlarının önüne geçilmesi için Fiyat İstikrar Fonu Yasası’nın doğru kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Fiyat İstikrar Fonu’nun amacına göre kullanılmasının önemine de işaret ederek, fonda biriken kaynakların akaryakıt maliyetinde yaşanan fiyat artışlarının tüketiciye yansımasını önlemek, tüketim maddelerinin tüketiciye istikrarlı bir fiyatla arzını sağlamak ve tarımsal ürünlerin pazarlanmasında fiyat istikrarını sağlamak için kullanılması gerektiğini yineledi.

“Halk hükümetin umurunda değil”

Kudret Özersay, halkın içinde bulunduğu ekonomik darlığa da dikkat çekerek, hükümetin halkın geçim derdini önemsemediğini dile getirdi. Özersay, TL’nin döviz karşısında önemli oranda değer kaybetmesi yetmezmiş gibi, hükümetin elektrik, tüp gaz, akaryakıt ve devlete ödenen vergi, resim ve harçlara yaptığı aşırı zamlara işaret etti.

Özersay, UBP-DP Hükümeti’nin ne yazık ki vatandaşın ekonomik sorunlarını çözme isteğinde ve vizyonuna sahip olmadığını da vurguladı ve partilerinin göreve gelmesi durumunda alınacak ekonomik önlemlerle ilgili hazırlıklar yaptığını da söyledi.

Özersay, şöyle konuştu:

“Sayın Denktaş diyor ki ‘önce dövizdeki dalgalanma dursun, sonra müdahale ederiz.’  Ancak biliniyor ki bu dalgalanma hiç durmayacak. Büyüyerek de devam ediyor. Biz iki ay önce gerçekleri ortaya koyduk ve önerilerimizi söyledik. Önlem almadılar. Hükümetin gailesi halkın alım gücü değil, gelirleri artırıp idare etmektir. Vergide de ayı durum var.  Dilimleri sektörlere göre ayarlarsanız gelir de artar. Ancak amaç bu değil… Geliri düşük olan vatandaşı korumak isteselerdi, bu kadar zam yapmazlardı...”

“Bakan kalayım diye...”

Kudret Özersay,  UBP-DP Hükümeti’nin iki bakanının, Türkiye’de yapılacak olan referandumun KKTC ayağında yapılan mitinge dahil olmasını da serti bir şekilde eleştirdi.

Özersay, “Bu hal ve tavırlar beklendiğinin aksine ters tepki doğuracak. Biz kendi seçimlerimize müdahale edilmesini istemiyorsak, bizim de başkalarınınkine karışmamamız lazım. Türkiye’de yapılacak olan referandumda, TC yurttaşları karar verecek. Bizim bakan ve vekillerimizin Türkiye’deki referanduma dair kampanyaya katılması, konuşma yapması, seçime dair tercihini açıklamasının izahatı; ‘Burada görüneyim de bakanlık görevim sürsün’ mantığıdır.”

“Bize olan güven her geçen gün artıyor”

Kudret Özersay, parti çalışmaları çerçevesinde halkın nabzını tuttuklarını ve mevcut siyasi yapıda HP’ye olan güvenin her geçen gün arttığını söyledi. Bunun da nedeninin “Temiz ve dürüst” siyaset olduğunu ifade eden Özersay, şöyle konuştu:

“Eğer bugün HP yetkilileri, her şikayet edene diğerlerinin yaptığı gibi ‘halledeceyik’ deseydi diğerlerinden farkımız kalmazdı. Biz olması imkansız şeylere ‘olacak’ demeyiz, demeyeceğiz. Biz devletin farklı kademelerindeki keyfi uygulamaları ortadan kaldırmak istiyoruz. Statüko, particilik, menfaat ilişkilerini kamudan uzaklaştırmak istiyoruz. Kamuya girmeyi hak eden insanların, hiçbir kriter, performans ve sınava bakmaksızın hakkının yenmesine izin vermeyeceğiz. Geçici statüsünü ortadan kaldıracağız. 15 yıllık geçici mi olur? Kamu bu şekilde devam ederse bütünüyle çökecek. Bir diğer konu, geçimini sadece hayvancılıkla sağlayan insanlara devlet teşvik verilmeli. Ancak kamu görevlisi olup da ikinci iş olarak hayvancılık yapanlara da teşvik verilirse piyasada rekabet koşulları çiğnenir ve gerçek hayvancı batar. İstense kimin gerçek hayvancı olduğu tespit edilir.  Birbirimizin düşmanı olmadan, bir arada yaşamalıyız. Devlet, düzenleyici ve denetleyici olmalıdır...”

“Anketlere güvenmeyin”

Genel seçimlere yönelik yapılan anketler ve sonuçlarını da değerlendiren Kudret Özersay, halkı açıklanan verilere itibar etmemeye çağırdı.

Özersay,  şöyle konuştu:

“Bundan en fazla etkilenmiş olan siyasi figür benim. İki yıl önce anketlerin ne demek olduğunu yaşadım. Anketlerde bana şans verilmiyordu ama aldığım oy oranı ortada... Bu nedenle asla anketlere güvenmem. Kurallarına uygun yapılsa bile anketler gerçek düşünceyi yansıtmaz. Vatandaşa çağrım; hataya düşmesinler. Kimsenin etkisinde kalmasınlar, iyi olduğuna inandıklarına oy versinler. Kimi desteklerlerse güçlü olacak olan odur.  Biz temiz siyaset yapmak için varız. İlkelerden sapmayan siyaset için buradayız… Temiz siyaset için çok gecikilirse, artık ülke için de geç olacak. Siyasetteki en büyük ihtiyaç güvendir. Bunu sağlamanın yolu da tutarlı olup vatandaşa verdiğiniz sözleri tutmaktır. Yapamayacağınız şeyin sözünü vermeyin. Biz öyle yapıyoruz, tutamayacağımız hiçbir sözü vermiyoruz. Gerçekçi projelerle halkın karşısındayız. Gerçekleşmesi mümkün vaatlerde bulunmuyoruz...”

“Denetleyemem” diyen bakanlar…

Kudret Özersay, trafikte meydana gelen ve “Cinayet” olarak nitelendirdiği trafik kazalarına ve iş kazalarına da değinerek, trafikte araç, altyapı, yol, sigorta ve denetimsizlik sorunlarına vurgu yaptı.

Sürücülerle ilgili doğru dürüst çalışma yapılmadığını, denetleme olmadığını söyleyen Özersay, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir aileyi yok eden trafik kazasının benzerlerinin meydana gelmemesi için ciddi tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Özersay,  “Trafikten ya da iş yaşamından sorumlu bakanlar çıkıp ve ‘denetleyemem’, ‘denetleyemiyorum’, ‘denetlersem şu olur bu olur’ diyor... Bu kabul edilebilecek bir konuşma ve yaklaşım tarzı değildir. Biz bu konuda bir proje geliştirme birimi kuracağız. Artık bu tip faciaların yaşanmaması gerekiyor” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 11:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104