Kimlikleri henüz tespit edilemedi

banner37

Güney Kıbrıs’ta cinayete karıştıkları iddia edilen ve KKTC’de tasarruflarında tabanca bulunan 4 Gürcü’nün tutukluluk süreleri 6’şar gün daha uzatıldı

Kimlikleri henüz tespit edilemedi
banner87

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz şubat ayında, mafya hesaplaşması sonucu öldürüldüğü belirtilen Gürcistan uyruklu Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Ernesto Leonidis’in cinayetinde yer aldıkları iddia edilen ve KKTC’de kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca tasarrufundan tutuklanan Gürcistan uyruklu 4 zanlı aleyhine yürütülen geniş çaplı polis soruşturması devam ediyor.
Yapılan incelemede ibraz ettikleri kimlikler, sürüş ehliyetleri ve pasaportların sahte olduğu tespit edilen 4 zanlı, dün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerine tahkikat amaçlı 6’şar gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Öte yandan, polisin, zanlıların gerçek kimliklerini tespit edebilmek için İnterpol aracılığıyla Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan talep ettiği bilgilere henüz ulaşılamadığı da belirtildi.

 

“Daha çok iş var”

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen’in sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Arif Toroslu yanıtladı.

Tanık polis Arif Toroslu, zanlıların, “Kanunsuz patlayıcı madde, ateşli silah taşıma ve tasarrufu” ve “sahte resmi evrak düzenleme ve tedavüle sürme” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.
Arif Toroslu, 24 Ağustos 2018’de, Tatlısu’da, Sea Terrea Bay Sitesi içerisinde zanlıların üzerinde arama yaptığını anlattı ve zanlı 1’in üzerindeki kırmızı renk bel çantası içerisinde bir adet 38 kalibre toplu tabanca ve 6 adet mermi bulunarak emare alındığını söyledi.

Tatlısu’da sakin zanlı 2’nin üzerinde ise siyah renk bel çantası içerisinde 1 adet siyah gazlı tabanca ve saçması tespit ettiğini kaydeden tanık polis, zanlıların kalmakta olduğu evin de arandığını anlattı.

Konu evde yapılan aramada, bir paket gazlı hava tabancası saçması tespit edilerek emare alındığını anımsatan tanık polis, aynı site içerisinde başka bir dairede kalan zanlı 3 ve 4’ün evlerinde de 1 adet gazlı tabanca, 1 adet 9 mm çapında tabanca ve 2 adet mermi bulunarak emare alındığını kaydetti.

Günümüze kadar talep edilen tutukluluk süreleri boyunca zanlıların tasarrufunda bulunan 10 adet cep telefonunun, kamera kayıtlarının, ateşli silahların incelemeye gönderildiğini, ancak henüz bir rapor temin edemediğini belirten tahkikat sorumlusu, soruşturmasını salimen yürütebilmek için mahkemeden zanlılar aleyhine ek süre istedi.

Zanlıları savunan Avukat Aysel Uzun, tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak mahkemeden zanlıların aileleriyle telefonda görüşebilmesi için izin istedi.

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Yargıç Mine Gündüz, zanlıların 6’şar gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verirken, zanlıların, birer kereye mahsus olmak üzere telefonda görüşmelerine de izin verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER