banner6

Kimse mağdur olmayacak

banner37

Gönyeli-Güzelyurt anayolu üzerinde evi ve işyeri bulunan vatandaşlar, yapılması planlanan alt geçit projesiyle ilgili endişelerini dile getirdi, Gönyeli Belediyesi yetkilileri bölge halkı ve esnafı için gerekli tedbirlerin alınacağını vurguladı.

Kimse mağdur olmayacak
banner150

banner150

banner99

Ceren ÖZBİL

Gönyeli Belediyesi tarafından Lefkoşa-Güzelyurt anayolu için hazırlanan alt geçit projesinin çalışmaları bir süre önce Karayolları Dairesi tarafından durduruldu. Ancak, özellikle projenin gerçekleşeceği anayol kenarında evi ya da iş yeri bulunan bölge sakinleri projenin yeniden başlamasından endişeli...

Bölgeye alt geçit yapılmasının uygun olmadığını savunan iş yeri ve ev sahipleri, bu geçidin yapılması durumunda evlerinin değer kaybedip, işlerinin de düşeceği görüşünde.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Vedat Petrol İstasyonu sahibi Vedat Benzinci köprü yapılmasının hem bölgedeki işyerleri hem de ev sahipleri açısından ciddi sıkıntılar yaratacağını söyledi. Benzinci, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’ye çağrı yaparak projeyi tekrar değerlendirmesini istedi. Vedat Benzinci, alt geçit yerine bölgeye trafik ışıkları konularak trafiğin kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Belediye: Gerekli tedbirler alınacak

Konuyla ilgili daha önce KIBRIS Gazetesi’ne açıklamada bulunan Gönyeli Belediyesi yetkilileri, bölgenin ekonomik değer kaybedeceği yönündeki görüşlere katılmadıklarını, tam aksine ekonomik aktivasyonu artıracağını düşündüklerini açıkladı. Ayrıca bölge esnafı içinde gerekli tedbirlerin alınacağı söylendi.

Benzinci: Kimse servis yolunu kullanmaz

Vedat Benzinci, projenin hayata geçmesiyle anayol kenarında bulunan evlerin karşısında duvar ve bariyer olacağını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“21 yıldır buradayım. Böyle bir proje üzerinde çalışılırken bana fikrimi soran olmadı. Çalışanlarım var. Bu durum sadece beni değil onları da etkileyecektir. Bu iş yeri kapanırsa bu insanlar da ekmek parasından olacaktır. Projenin hayat bulmasıyla anayoldan istasyona giriş, engellenecektir. Açık olan sadece öndeki servis yolu kalacaktır. Ona ulaşmak içinse metrelerce önceden içeri girmek gerekiyor. Kim bu yola gelip bizim dükkânlarımıza girecektir?”

“Trafik ışığı konulabilir”

Bölgedeki yol güvenliğini sağlamak için alt geçide gerek olmadığını, güvenliğin trafik ışıklarıyla da sağlanabileceğini söyleyen Benzinci, “Atatürk Spor Salonu yakınındaki ışıklar gibi bir uygulama olabilir” dedi.

Ayrıca bölgenin alt geçit yapmaya da uygun olmadığını söyleyen Benzinci, oraya alt geçit yapılması için yolun bir metre aşağıya ve 4 metrede yukarı çıkması gerektiğini anlattı. Böyle bir durumda anayolla servis yolu arasında yükseklik farkı olacağına değinen Vedat Benzinci şunları ekledi:

“Böyle keyfi bir uygulama olamaz. Buradaki iş yerlerine benim ihtiyacım olduğu kadar halkın da ihtiyacı var. Ben yıllardır kendi iş yerimi kurup ayakta durmaya çalışan bir esnafım. Belediye ve hükümete vergilerimi düzenli ödüyorum. Kıbrıs’taki akaryakıt istasyonlarına bakıldığında ilk beşin içindeyim. Bölge için gurur verici bir şey olması gerekirken, yaptığımız iş engellenmeye çalışılıyor. Buradaki hedef seçim yatırımıdır. Ayrıca partizanlık da yapılıyor. Ben kendisine oy vermediğim için beni dinlemiyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104