Kimse terzi olmak istemiyor

banner37

Lefkoşa’daki terzi dükkanları bir bir kapanıyor. Gençler ise bu işi meslek olarak tercih etmekten kaçınıyor. Yıllarını terziliğe veren Muzaffer Güneş terzilik mesleğinin durumu hakkında bilgi verdi:

Kimse terzi olmak istemiyor

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa’daki terzi dükkanları bir bir kapanırken, gençler de bu işi kendilerine meslek olarak seçmekten kaçınıyor.

Yoğun çalışma saatleri, kazancın düşük olması gençleri bu meslekten uzaklaştırıyor. Anne ve babası terzi olan gençler bile ellerinde altın bilezik olarak tutabilecekleri bu mesleği değil yapmak, öğrenmek dahi istemiyor.

Lefkoşa’da kalan sayılı terzilerden biri olan Muzaffer Güneş, gençlerin terzilik mesleğini artık tercih etmediğini ve kendi çocuklarının dahi bu mesleği öğrenmeyi tercih etmediğini anlattı.

Artık herkesin hazır giyime yönelmesi nedeniyle işlerin iyice düştüğünden söz eden Güneş, geçmişte işleri yetiştirmek için yanında 4 tane ceketçi çalıştırırken, şimdi tek başına çalışmak zorunda kaldığını belirtti.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

Muzaffer Güneş: Niğde de doğdum. Terziliği Mersin’de öğrendim. 1976’da Kıbrıs’a geldim. 6 ay çalışma izni ile çalıştım, daha sonra dükkan açtım, hâlâ devam ediyorum. 42 yaşında evlendim, iki çocuğum var. Biri lise 4’e gidiyor, diğeri de lise 1’e gidiyor.

KIBRIS: Hep mahkemelerin yanında olan bu dükkanda mıydınız?

Muzaffer Güneş: Üç kez dükkanın yerini değiştim. İlk dükkanım KIB-Tek’e yakın bir yerdeydi, daha sonra Posta Dairesi’nin oraya açtım, en son olarak da buraya yani mahkemelerin yanına geldim.

KIBRIS: Terziliği nasıl öğrendiniz?

Muzaffer Güneş: İlkokulu bitirdim, babam beni bir terzi yanına çırak olarak gönderdi. Askere gidene kadar bir terzi yanında maaş almadan bedava çalıştım. Askerden sonra Mersin’de terzilik yaptım, ondan sonra Kıbrıs’a geldim.

KIBRIS: Geçmişle günümüzü kıyaslarsak neler söylersiniz?

Muzaffer Güneş: Buraya ilk geldiğimde 4 tane ceketçi çalıştırırdım. Sürekli siparişler gelirdi. Ceket, pantolon diktirmek isteyen çok vardı. Ancak artık öyle değil. Günden güne işler düştü ve artık neredeyse pantolon, ceket gibi giysi diktirmek için gelen müşteri yok. Sadece kısaltmalar için müşteri geliyor.

KIBRIS: Şu andaki terziliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Muzaffer Güneş: Her terzi ceket dikemez. Şu anda açılan terzi dükkanlarının çoğu paçacı... Onlara alıp kumaşı götürün, pantolon ya da ceket dikmelerini isteyin, hiçbir şey dikemez. Onlar terzi değil.

KIBRIS: Sizce ülkedeki terzi sayısının giderek azalmasının nedeni nedir?

Muzaffer Güneş: Bu işte biraz devletin de suçu var. Mesela diploması olmayan bir kişiye dükkan açılmaması gerekir ancak açılıyor. Nasıl oluyor bilmiyorum. 10 yıl üzerinde dükkan çalıştıranlara Milli Eğitim Bakanlığı diploma verdi. Ben de o zaman aldım.

KIBRIS: Geçmişte çok sipariş geliyor muydu?

Muzaffer Güneş: Ben ilk başladığımda askeri birliğe gider prova yapar kıyafet dikerdim. Asker çıkamazdı o zaman... Şimdi paça kısaltma daraltma işleri yapıyoruz. Mesela bu ay sadece bir ceket siparişi geldi.

KIBRIS: Geçmişte ne sıklıkta ceket siparişi alırdınız?

Muzaffer Güneş: Eskiden burada konfeksiyon yoktu. İnsanlar elbise, pantolon, ceket diktirirdi. Mesela dün bir müşterim geldi ve 30 TL’ye pantolon satın aldığını söyledi. Paça daraltmak, bel daraltmak istedi. Bende 20 TL istedim bana “abi ben bu pantolonu 30 TL’ye aldım” dedi. Ben ondan 20 TL para almazsam günlüğün 100 TL’ye bile gelmez. Ben bin TL sigortaya, bin TL ev kirasına ödüyorum. Ayrıca elektrik parası da var. Ben 3 bin TL kazanmazsam burada bu gemi yürümez.

KIBRIS: Hâlâ ceket, pantolon diktirmek için gelenler var mı?

Muzaffer Güneş: Bazı meraklı insanlar var, onlar hazır giyim yerine diktirmeyi tercih ediyor. Ancak bu da çok az. Şimdi ben bir işçi alıp çalıştırsam, ben de aç kalırım, o da aç kalır. Daha önce yanımda 4 tane ceketçi çalışıyordu.

KIBRIS: Çırak geliyor mu?

Muzaffer Güneş: Çırak olarak gelen olmadı. Benim oğullarım da sıcak bakmadı. Oğullarım bana “baba sen sabah saat 07.00’de gelip, akşam saat 20.00’de çıkıyorsun. Ben öyle iş istemem” diyor.

KIBRIS: Müşteri kitleniz daha çok zengin kesim miydi yoksa fakir kesim mi?

Muzaffer Güneş: Fakir insan zaten elbise diktiremez. Üst rütbeden insanlar elbise diktirebilir. Örneğin kumaşı bin TL olan ceketler var, 500 TL de bana verecek, toplam bin 500 TL.

KIBRIS: Türkiye’de bu sanat alanlarına ilgi nasıl?

Muzaffer Güneş: Türkiye’de daha çok ilgi var. Okullar kapandığında çocuklar sanat öğrenmek için berber, terzi ya da kunduracı yanına gider. Benim çocuklarım gibi 8 saat bilgisayar başına oturmazlar.

KIBRIS: İlk dükkanı açarken zorlandınız mı?

Muzaffer Güneş: 6 ay müşteri bekledim. Birçok işyeri için de bu geçerlidir. İlk dükkan açtığında çalışamazsın. Belli bir süre sonra müşterilerin ayağı alışır ve sana gelmeye başlar.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER