banner6

Kimsede 3 kat artan elektrik faturasını ödeyecek gelir yok

banner37

Elektrik ve akaryakıt sanayicinin, iş insanının, esnafın ve üreticinin maliyetlerini yüksek oranda artırdı. Bu zamların piyasaya pahalılık olarak yansıyacağına vurgu yapan iş çevreleri ve sektör temsilcileri içinde bulundukları duruma dikkat çekti:

Kimsede 3 kat artan elektrik faturasını ödeyecek gelir yok
banner150 banner151 banner143

“ZAMLAR PİYASAYA YANSIYACAK”… İş insanları ve sektör temsilcileri, elektrik ve akaryakıt zammını eleştirerek, bu zamların piyasaya aynı oranda yansıyacağına, üreticinin fiyat artırmak zorunda kalacağına dikkat çekti, artan fiyatlarla alım gücü düşen vatandaşın artık temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durama geleceğine vurgu yaptı. Üç kat artacak elektrik faturalarını ödeyecek gelirin kimsede olmadığının altını çizen iş insanları ve sektör temsilcileri, üreticinin üretimden kopacağını, iş insanının batacağını, esnafın ise kepenk kapatacağını söyledi.

“FATURAYI YİNE HALK ÖDÜYOR”… İş insanları, 2019’dan bu yana elektriğe zam yapılmamasın bedelini üretici ve vatandaşın ödediğini, yönetim yanlışları ile zarara sokulan, borçlandırılan Elektrik Kurumu’nun faturasının halka ödetildiğini kaydederek, kötü ekonomik yönetimin kötü düzen yarattığına dikkat çekti. Dünyada da aynı durumun yaşandığını ama onların bizim kadar etkilenmediğini çünkü ekonomik düzenin var olduğunu söyleyen iş insanları, ülkemizde de biran önce ekonomik düzen kurulup daha düzenli bir hayat sürdürülmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. İş insanları, esas kaosun 1 Nisan’da çıkacak elektrik faturaları ödenemediğinde yaşanacağını vurguladı.

Eniz ORAKCIOĞLU


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) 1 Mart’tan itibaren geçerli olan zamlı tarifesinin ardından akaryakıt fiyatlarının da artırılması, iğneden ipliğe kadar her şeye yapılacak zamların da habercisi oldu.


Yapılan zamların piyasaya ciddi derecede pahalılık getireceğini savunan iş insanları ve sektör temsilcileri, alım gücü düşen vatandaşın artık temel ihtiyaçlarını bile alamayacak noktaya getirildiğini söyledi.


KIBRIS’a konuşan İş insanları ve sektör temsilcileri, maliyetlerinin yükseldiğine, elektrik faturalarını ödeyecek gelirin kimsede olmadığına işaret ederek, üreticinin üretimden kopacağını, iş insanının batacağını, esnafın ise kepenk kapatacağını vurguladı.

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga:


“Elektrik fiyatında artış bekliyorduk, ama bu kadar muazzam bir artış olmasını beklemiyorduk. Piyasanın bu yüksek artışa adapte olması mümkün değildir. Öte yandan yapılan yanlışların faturası insanlara çıktı demek tam anlamı ile doğru kelimedir. Yönetim zafiyetleri, yönetim yanlışları yüzünden zarara sokulan, borçlandırılan kurumu yanlış yönetenler aklanarak, bunu halka fatura etti. Bunlar yetmezmiş gibi bir de halkın alım gücü varmış, her şey mükemmelmiş, piyasada herkes kazanıyormuş gibi elektrik de dövize endekslendi. Yeni açıklanan enflasyon rakamları durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Tüketici için yıllık enflasyon yüzde 70, üretici için ise yüzde 110 olarak açıklandı. Üretici zamları üretimine de yansıtamayacak ve batacak, çünkü vatandaşın alım gücü yok.”

KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu:


“Elektrik ve akaryakıt zamları, belirlenen fiyatlarla bugün üretim yapıp satmak çok çok zorlaştı. Hem satacak üretici, hem de alacak tüketici için durum çıkmaz bir hal aldı. Sıkıntılı günlerin bizi beklediğini söyleyebilirim. Dünyada da bu tarz durumlar yaşanıyor ama bizdeki gibi ciddi boyutlarda hissedilmiyor. Bizde ise kötü ekonomik yönetim kötü ekonomik düzen yaratıyor. Bir an önce ekonomik düzen kurulup daha düzenli bir hayat sürdürülmesinin sağlanması lazım. 2019’dan bu yana elektriğe zam yapılmamasının bedelini üretici ve vatandaş ödüyor. Öte yandan 1 Nisan itibarı ile elektrik faturasını eline alan esnaf, üretici ve vatandaş faturaları ödeyemediğinde durum daha kaotik bir hal alacak, o zaman esas kaos yaşanacak.”

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü:


“Elektriğin üç kat artarak 2,70 TL olarak belirlenmesi kabul edilemez. Bu fiyatı ne iş insanı, ne esnaf, ne sanayici kimse ödeyemez. Elektriğin üç kat artması demek piyasanın üç kat pahalı olması, üç kat artması anlamını taşır. Piyasanın ise üç kat pahalı olması vatandaşın alım gücünün dibe vurması ve ihtiyaçlarını bile gideremeyecek noktaya gelmesi demektir. Özetle bu zamlı fiyatlarla kimsenin elektrik faturasını karşılayacak geliri yoktur. Yapılacak şey, Fiyat İstikrar Fonu’nu bu noktada devreye sokup başka kaynaklardan oraya para aktarmak, akaryakıt fiyatını biraz daha indirerek Rumların buradan akaryakıt almasını sağlamak, akaryakıttan elde edilen geliri ise Elektrik Kurumu’na aktararak fiyatı ödenebilir tutmaktır. Diğer bir yapılabilecek şey ise üreticiyi alternatif enerji kullanımına yönlendirerek bu konuda projeler hazırlayıp destek olmaktır. Kaldı ki bunlar bu ucube yapıda pansuman nitelikli önlemlerdir.”

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı:


“Akaryakıt ve elektrik zamları girdilerimizi çok ciddi anlamda yükseltecektir. Elektriğe 2019’dan beri zam yapılmamasının ceremesini üretici ve vatandaş çekiyor. Zamanlı yapılmayan artışlar topyekun bizlere yansıyor.  Gelinen noktada bu yüksek artışlarla üretici maliyetlerini karşılayamaz, bu fiyatların altından kalkamaz. Durum piyasaya oldukça yüksek pahalılık olarak yansır, bu da halkı olumsuz etkiler. Bilindiği üzere savaşın buğday sıkıntısı yaratması ve unda da fiyatın artması bekleniyor. Yakın bir zamanda ekmeğe de ciddi bir zam söz konusu.”

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu:


“Akaryakıttaki artış bizim alıp sattığımız ürünlere yansıyacak ve vatandaş yine ciddi bir fiyat artışı ile karşı karşıya kalacak. Elektrik fiyatının üç katına çıkması ise biz marketçileri sarsacak, maliyetlerimiz artacaktır. Önümüzdeki günlerde piyasada çok yüksek artışlar bizi bekliyor. Kaldı ki gıdada tek sıkıntımız da bu değildir. Bugün savaştan dolayı yağ temininde sorunlar yaşamaya başladık. Aynı risk unda da bulunuyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110