banner6

Kiprianu, Anastasiadis'i eleştirdi

banner37

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Londra’da temaslarda bulunmakta olduğu bildirildi.

Kiprianu, Anastasiadis'i eleştirdi
banner150 banner151 banner143

Haravgi gazetesi, Kiprianu’nun dün İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve İngiliz Milletvekilleriyle görüştüğünü yazdı. 

Habere göre İngiltere Dışişleri Bakanlığı Doğu Akdeniz Bölümü Şefi ile bir ayara gelen Kiprianu, ardından Muhafazakar Parti Milletvekili Roger Gale ile görüştü. 

Kiprianu, İşçi Partisi Milletvekilleriyle de bir çalışma yemeğine katıldı. 
 
Rum Haber Ajansı’na (KİPE) açıklamada bulunan Kiprianu, seyahatinin ve temaslarının hedefinin, Kıbrıs soruyla ilgili diyaloğun devamına ilişkin umudun canlı tutulması gerektiği  mesajını vermek olduğunu belirtti.

Kiprianu, sözlerinin devamında umudun canlı tutulmasının yanında, bu kez başarılı sonuçlar elde edilmesi için önkoşullar yaratılması gerektiğini ifade etti. 

Açıklamalarında İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndaki temaslarına da değinen Kiprianu, çok olumlu bir görüşme yaptığını belirterek, tezlerini dile getirdiklerini ve Türk tarafının toprak konusunda uygulamaya çalıştığını iddia ettiği yeni oldu bittilere ilişkin endişelerini ilettiklerini söyledi. 

Öte yandan gazete Kiprianu’nun Londra’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunda bazı noktalara işaret ederek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e eleştiriler yönelttiğini yazdı. 

Habere göre Guterres’in çözüm için tarihi öneme sahip bir fırsatın  kaçırıldığını belirttiğine işaret eden Kiprianu, AKEL’in bunu en başında beri savunduğunu ancak Anastasiadis ve DİSİ’nin kendileriyle alay ettiğini söyledi.

Kiprianu, Anastasiadis’i çözümün uygulanması mekanizmasına ilişkin Guterres’in sunduğu belgeyi değerlendirmemekle de suçladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 10:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110