banner6

Kiprianu endişeli

banner37

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün Kıbrıs Yayın Kurumu'na (RİK) yaptığı açıklamada, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türk tarafının artık BM parametreleri dışında bir çözüm arayışında olacağına dair açıklamalarından ötürü, ertesi güne dair kaygı duyduğunu” belirtti.

Kiprianu endişeli
banner151

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis ise yaptığı yazılı açıklamada “İsviçre’deki başarısızlığın, hem Kıbrıs hem de (Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere) halk için, olumsuz ve kötü bir gelişmeden ibaret olduğunu, öte yandan bunun kötü etkilerinin görünenden daha fazla olduğunu” öne sürdü.

DİKO da üzgün

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da açıklamasında “Crans Montana’da gerçekleştirilen müzakerelerin çökmesinin çok kötü ve umut kırıcı bir gelişmeden ibaret olduğunu belirterek, artık mutlak bir çıkmaz içerisinde bulunulduğunu” ileri sürdü.

Rum Vatandaşlar İttifakı Başkanı ve Başkanlık seçimleri adaylarından Yorgos Lillikas ise açıklamasında, Kıbrıs’la ilgili konferansın başarısızlığının tüm sorumluluğunu, Türkiye’nin taşıdığı iddiasında bulundu.

Fileleftheros’a göre “Amerikan-Helen İlerici Eğitim Derneği” (AHEPA) Yüksek Başkanı Andreas Zahariadis ise Crans Montana’daki Kıbrıs konferansının bir anlaşma olmadan sonuçlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, “bu konferansın Türk uzlaşmazlığının somut bir örneğini gösterdiğini” iddia etti.

Zahariadis açıklamasında Türkiye’yi “garantör güç olarak kalma ısrarını terk edip, 40 bin askerini adadan kayıtsız şartsız çekme konusunda kolaylık sağlayarak, irade göstermeye ve yapıcı bir rol oynamaya” da çağırdı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110