Kiprianu: Kasım ayı belirleyici olacak

banner37

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kasım ayının Kıbrıs sorununa ilişkin olarak belirleyici bir ay olacağını ifade etti. Sigma Live'da yer alan habere göre Kiprianu, en önemli meselenin güvenlik olduğunu, zira Türkiye’nin, sorununun çözümünü isteyip istemeyeceğinin o zaman ortaya çıkacağını belirtti.

Kiprianu: Kasım ayı belirleyici olacak
banner90
banner99

Sigma’nın ‘Protoselido’ programına konuşan Kiprianu, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in Türkiyeli göçmenler konusunda yaptığı yanlış açıklamanın halkta kafa karışıklığına neden olduğunu, gerçekte hiç kimsenin "yerleşiklerin" gerçek sayısının ne olduğunu söyleyemeyeceğini kaydetti.

En fazla 50 bin

Kiprianu "Ulusal Konseyde yapılan tartışmalar yaklaşık 50 bin yerleşikten bahsettiğimiz sonucuna götürüyor, daha fazlasına değil…" dedi.

Kiprianu, Hristofyas’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde, hem Kıbrıs Rum tarafında hem de Kıbrıs Türk tarafında nüfus sayımı yapılması konusunun gündeme getirildiğini kaydederek, 4:1 oranının sulandırılmadığını, bu orana Hristofyas döneminde anlaşıldığını ve Anastasiadis döneminde de teyit edildiğini belirtti. Kiprianu "802 bin Kıbrıslı Rum ve 220 bin Kıbrıslı Türk rakamlarının zikredildiğini kaydetti.

banner134
Vatandaş olacakların isim listesi gerekli

Andros Kiprianu "konu BM tarafından ileri götürülmedi, zira Kıbrıs Türk tarafı ikna edilmedi. Kıbrıs sorununda anlaşmaya varılırsa, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ya da o zaman her ne isim verilecekse, vatandaşı sayılacak Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin isim listesinin olması gerekir" dedi.

Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili olarak Kiprianu, Rusya’nın, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov aracılığıyla Kıbrıs sorununun çözüm arzusunu ifade ettiğini ve bunun Kıbrıslıların özgür iradesi sonucunda olması gerektiğini belirttiğini söyledi.

Andros Kiprianu aynı zamanda, Rusya’nın hakemlik ve takvimlere karşı olduğunu, kendisinden istenmesi koşuluyla, güvenlik konularına katılmaya hazır olduğunu belirtti.

"Her partinin tutum değiştirme hakkı var"

Yunanistan Komünist partisinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon modeline ilişkin tutumunu değiştirdiğine ilişkin haberleri yorumlayan Kiprianu, her partinin tutum değiştirme hakkı olduğunu belirtti ve AKEL’in görüş belirtmek için Yunanistan Komünist Partisi’nin resmi bir bilgilendirme yapmasını beklediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75