Kiralarda indirim ya da taksit imkanı

banner37

Bakanlar Kurulu, kiralarla ilgili bir takım düzenlemelere gitti. Buna göre devlet ve Vakıf İdaresi kiralarında indirim ve taksit, diğer kiralarda da sadece taksit imkânı sunuldu

banner87
Kiralarda indirim ya da taksit imkanı
banner90
banner99

KİRALARLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPILDI… Bakanlar Kurulu, kiralarla ilgili bir takım düzenlemelere gitti ve bu doğrultuda Yasa Gücünde Kararnameler hazırlayarak Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre devlet ve Vakıf İdaresi kiracısı olanlara nisan ve mayıs ayı kiraları için indirim ve taksit imkânı sunuldu. Ayrıca diğer kiracılara da yine aynı aylardaki kiraları için 6 ay taksit imkanı verildi.

“İŞYERLERİ HÂLÂ ZARAR EDİYOR”… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, hem döviz, hem de Koronavirüs nedeniyle esnafın ekonomik anlamda çok zor durumda olduğunu belirterek, işyerlerinin açılmasıyla ekonomik hareketliliğin hemen başlamadığını söyledi. Kanber, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde işyeri sahiplerinin zararının yüzde 100, açılmasıyla birlikte de yüzde 70 olduğunu anlattı.

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu, kiralarla ilgili bir takım düzenlemelere gitti. Buna göre devlet ve Vakıf İdaresi kiracısı olanlara nisan ve mayıs ayı kiraları için indirim ve taksit imkânı sunuldu. Ayrıca diğer kiracılara da yine aynı aylardaki kiraları için 6 ay taksit imkanı tanındı.


Söz konusu Bakanlar Kurulu kararları 31 Mart 2020, 18 Mayıs 2020 ve 22 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazetelerde yayımladı.


Buna göre, devlet nisan ve mayıs ayında kirasını düzenli ödeyenlere yüzde 10 indirim yaptı, ödeyemeyenlere de gecikmeden doğan faizi kaldırarak, nisan ve mayıs ayı kiralarını ödemeleri için 6 aylık taksit imkanı sundu.


Vakıflar İdaresi de benzer bir uygulamaya gitti ve Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyeti durdurulan işyeri kiracılarına ve konut kiracılarına bazı imkanlar tanıdı.


Buna göre nisan ve mayıs ayında kirasını düzenli ödeyemeyen Vakıflar İdaresi kiracılarına yüzde 25 indirim yapıldı, ayrıca nisan ve mayıs ayı kiralarını ödemeler için 6 aylık taksit imkanı sunuldu.


Bunlar dışında kalan kiralarla da ilgili karar alındı. Yine Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu karara göre de; nisan ve mayıs ayı kiralarını ödeyemeyen kiracılara bu iki aylık kiralarını haziran ayından başlayarak 6 aylık taksitle ödeme imkanı sunuldu.


Ayrıca kiralayana ödenmeyen kira bedelleri için kira ödeme mükellefiyeti yerine getirilinceye kadar Stopaj vergisi ödenmemesi kararı aldı.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber,  hem döviz, hem de Koronavirüs nedeniyle esnafın ekonomik anlamda çok zor durumda olduğunu belirterek, işyerlerinin açılmasıyla ekonomik hareketliliğin hemen başlamadığını söyledi.


Kanber, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde işyeri sahiplerinin zararının yüzde 100, açılmasıyla birlikte de yüzde 70 olduğunu anlattı.

“Devlet faizleri kaldırıp, kira

indirimine giderek özele de örnek olmalı”


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, döviz bazında kiralanan dükkanlar için kur sabitleme gibi bir düzenleme talep ettiklerini, devlete ve vakıflara ait dükkanların döviz üzerinden kiralandığından söz ederek, şöyle konuştu:


“Vakıflardaki dükkan kiralarına her yıl yüzde 30 artış ve gecikmede yüksek faiz uygulanıyor. Bu kabul edilebilir değildir. Özellikle de vakıflar için kabul edilebilir değildir. Çünkü vakıflar, dükkanları, dar gelirli insanlara kiralıyor. Vakıf düşüncesine uygun davranılması gerekiyor.


Örneğin Lokmacı’da kiralar çok yüksek. Ancak şu anda burada yüzde 100’e yakın bir gelir kaybı var. Lokmacı Kapısı’nın kapalı olması esnafın işini etkiliyor. Bu durumda da esnaf kirasını nasıl ödeyecek? Bunun gibi başka alanlarda da kiraların faizlerinin kaldırılması ve bu yıl için yüzde 50 düşürülmesi gerekiyor”.

“TL kazanılırken, kiraların döviz olması yasal değil”


Kanber, ülkemizde TL kazanılırken, kiraların döviz üzerinden olmasının yasalara uygun olmadığını savunarak, bunu çok uzun yıllardır tartıştıklarını söyledi.


Ancak vakıfların kirasında kumarhanesi olan oteller bulunup, bu işletmelerin de döviz kazandığını belirten Kanber, “Oradaki iddia, işletmenin döviz kazancı olduğu için bu yerlerin döviz üzerinden kiralanmasıdır” dedi.


Kanber ayrıca, çarşının içerisindeki bir dükkanı da uzun süreli kiralamak isteyen kişiye de dükkanın döviz olarak kiralandığını kaydetti ve bunun kabul edilebilir bir durum olmayıp, tekrar tartışılması gerektiğini ifade etti.

“TL’nin değer kaybı yüzde 30’u aştı”


Mahmut Kanber, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının yüzde 30’a ulaştığını belirtti ve şöyle devam etti:


“Bu kaybı sektör nasıl karşılayacak? Zaten birçok sektör kapalı… Açılsa bile turizme bağlı işletmeler en az 6 ay gelir elde edemeyecek gibi görünüyor.


Tüm bunları çözmek için ekonomik bir planlama gerekiyor. Tüm sektörlerin ekonomiye giriş zamanları ile ilgili bir planlama gerekiyor. Sektörler analiz edilmelidir.


Bunlara bağlı olarak da işyerlerinin kirası, vergisi, sosyal sigorta giderleri, çalışan destekleri düzenlenmelidir. Ancak bunu henüz görmedik”. 

“Yüzde 50 indirim yapılmalı”


Kanber, devletin kiracıları için geçirdiği ve devlet kiracılarının kiralarını günü gününe ödemeleri durumunda yüzde 10 indirim yapılması ve bu süre içerisinde ödeyemeyen kiracılara da nisan ve mayıs ayları kiralarını  hazirandan başlayarak 6 taksitte ödeme olanağı sağlayan yasa gücünde kararnamenin yetersiz olduğunu söyledi.
Mahmut Kanber şöyle konuştu: 


 “Bu aylar, işyerlerinin iki ay boyunca kapalı olduğu dönemdir. Ancak biz sürecin yarattığı krizin kısa vadeli en az 6 ay süreceğini öngörüyoruz.

  6 ay boyunca, hatta bir yıl boyunca, devlete bağlı kiralanan yerlerin kiralarının yüzde 50 indirilmesi gerekiyor.

  Bu da işyerlerinin kapanmasını önler. İşyerlerinin ana giderleri arasında kira, elektrik ve istihdam var.


Kapalı olan bir dönemde devlet kendi kiracılarından hiç kira almasa olmaz mıydı? Bu işyerleri zaten Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.


Devlet bunu yapmazsa özel mülk sahipleri bunu hiç yapmaz.”

“Yüzde 70 gelir kaybı var”


Mahmut Kanber, işyerleri kapalı iken gelir kaybının yüzde 100 olduğunu şimdi ise 70 civarında olduğunu ifade etti.


Bakanlar Kurulu’nun işyerlerini açması ile çalışma yaşamındaki ekonomik hareketliliğin başlamadığını belirten Kanber, “Örneğin Lokmacı’daki işyerlerini siz istediğiniz kadar açın, kapı açılmadıktan sonra işletmeciler için hiçbir anlamı yok. Aynı durum Girne Çarşısı için de geçerli. Turist gelmedikten sonra işyerlerini açmanın hiçbir anlamı yoktur” dedi.

“İflaslar ve kapanmalar olabilir”


Mahmut Kanber, devletin gerekli önlemleri almaması durumunda çok kısa sürede iflas ve kapanan işyerleri olacağını söyledi.


Bu süre zarfında da işyerini açmayan, işyerini boşaltan işletmecilerin olduğunu belirten Kanber, “Çarşılarda sezonluk işletmeler var. Örneğin turizm sezonunda açıp kapatıyordu. Onlar açmadan kapattı” ifadesini kullandı.


Kanber, bunun bir domino etkisi yaratacağından şüpheli olduklarını belirtti ve şu anda her ne kadar bu sayı az olsa da zaman içinde artabileceğini ifade etti. 

“Yüksek öğrenim ve turizm doğru planlanmalı”


Bu yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini anlatan Kanber, yüksek öğrenimin ve turizmin doğru planlanması gerektiğini kaydetti.  


Kanber, “Düşünün, Lokmacı’daki esnaf sadece kapıya bağlı olarak çalışıyor. Girne’de esnaf kumar turizmine bağlı olarak çalışıyor. Ancak yerli halkın da uğrak yeri haline getirilmeli ve iş çeşitliğine önem verilmeli… Yerli ve kültürel işyerleri yer almalı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75