Kiralarda “sabit kur” kafaları karıştırdı

Hükümet ülkede son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı Bakanlar Kurulu kararıyla Yasa Gücünde Kararname kapsamında konut kiralamada yapılan “sabit kur” düzenlemesi kargaşaya neden oldu

Kiralarda “sabit kur”  kafaları karıştırdı
  • 06 Eylül 2018, Perşembe 8:57

Mustafa ÖZYAĞCI

Hükümet ülkede son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı Bakanlar Kurulu kararıyla Yasa Gücünde Kararname kapsamında konut kiralamada döviz para birimi cinsinden“sabit kur” düzenlemesine gidildi, ancak bu karar hem emlakçılar hem de kiracılar tarafında tam olarak anlaşılmadı.

Hükümet tarafından yapılan yasal düzenleme sonrası alınan kararın gerekçesi ise, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle dövizin kontrolsüz şekilde yükselmesi ve buna bağlı olarak oluşan etkilerin azaltılması amacıyla döviz ve TL cinsinden elde edilen kira gelirlerinde düzenleme yapıldı.

Alınan karar gereği hali hazırda kira sözleşmesi devam eden veya 1 Eylül 2018 tarihine kadar konut kiralayan kiracıların yeni düzenlemeyle kira bedellerini Sterlinde olarak 6,30, Euro 5,60 ve Dolar olarak ise 4,75 sabit kurdan ödemelerine olanak sağlandı.

Yaşanan karmaşıklıkla ilgili Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ile Maliye Bakanı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı değerlendirmede bulundu.

Sungur, hükümetin almış olduğu yasa gücünde kararnamenin pek açık ve anlaşılır olmadığında kendisi gibi, tüm paydaşlarının da anlamadığını söyledi.

Kalkanlı, kararnamenin yasal yaptırımı bulunduğuna dikkat çekerek, sabit kurla ilgili alınan kararın 1 Eylül tarihine kadar sözleşme yapanlar ile sözleşmesi halen devam eden kiracıları kapsadığını söyledi.

 

Kalkanlı: 1 Eylül’den sonra dövizde %15, TL’de ise %2’lik stopaj alınacak

Maliye Bakanı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, hükümetin yükselen döviz kuru karşısında konut kiralayan ya da kira sözleşmesi devam eden vatandaşların mağduriyet yaşamaması için, konut kiralamada 6 aylık dönem süresince “sabit kur” düzenlemesine gittiğini söyledi. Kalkanlı, alınan yasal karara belirlenen süre içerisinde herkesin uymak zorunda olduğuna vurgu yaparak, sabit kurla ilgili alınan kararın 1 Eylül tarihine kadar sözleşme yapanlar ile sözleşmesi halen devam eden kiracıları kapsadığını söyledi.

1Eylülden sonra yapılacak herhangi bir konut kiralama işleminde sabit kurun geçerli olmayacağının altını çizen Kalkanlı, bu tarihte sonra yapılacak olan kiralama işleminde normal günlük sabit kurun geçerli olacağını, döviz cinsinde yapılan kiralamalarda yüzde 15 ve TL ile yapılanlarda ise yüzde 2’lik stopaj bedeli alınacağını kaydetti.

Bu tarihleri kapsayan dönemdeki sözleşmelere uymayan konut sahiplerin yasa gereği ciddi şekilde cezaların verileceğini hatırlatan Kalkanlı, “amacımız hem kiracıyı hem de konut sahibini korumaktır. 1 Eylül’den sonra yapılan sözleşmelerde sabit kur uygulaması yoktur. Ancak isteyen ev sahibi sabit kurdan evini kiraya verebilir. Bu ev sahibi ile kiralayacak olan arasında olan bir durum. Geçmişte dövizde yüzde 13 oranında stopaj bedeli alınırdı, ancak bu yeni yasa ile yüzde 15’e çekildi” dedi.

 

Sungur: Başkan olarak ben bile yasayı tam olarak anlamadım

Hükümetin ekonomik krizden dolayı almış olduğu sabit kur kararını kendisin de, emlakçı ve kiracılar gibi tam olarak anlamadığını itiraf eden Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur,  hükümetin kafa karışıklığına neden olan bu sabit kur tarifesiyle ilgili açık ve net bir şekilde açıklama yapması gerektiğini savundu.

Sungur, emlakçıların devletten gelen yasal her karara uymak zorunda olduğunu belirterek, yıllardır rafta bekletilen “Emlakçılar Yasası”nın biran önce geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ülke genlinde yasal olmadan vergi vermeden korsan emlakçılık ya da komisyonculuk yaparak haksız kazanç sağlayanların önüne geçilmesini isteyen Sungur, bunun yapılabilmesi için hükümetin etkin ve caydırıcı önlemler alması gerektiğine dikkat çekti.

Sungur son olarak, emek ve haktan yana olduklarını belirten sayın başbakanın bu dönemde emekçinin yanında olması gerektiğini belirtti.

 

Kanun hükmündeki kararnamenin tam metni şöyle:

Hükümetin almış olduğu sabit kur kararıyla ilgili kararı aşağıdaki gibidir:

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle dövizin kontrolsüz şekilde yükselmesi ve buna bağlı oluşan etkilerin azaltılması amacıyla döviz ve Türk Lirası cinsinden elde edilen kira gelirlerinde, kira tutarlarının ve kira geliri stopajının yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Anayasa’nın 112’nci maddesinin yetkiye dayanarak aşağıdaki kararnameyi yapar:

Bu yasa kararname, Taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama  (yabancılar) yasası hakkında yasa gücünde kararname olarak isimlendirilir.

Bu yasa kararname, Taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama  (yabancılar) yasası tahtındaki yabancıların taşınmaz mal alımındaki bir konut veya bir apartman dairesi sınırlaması genişletilerek ekonomik kriz yaşayan ülkemize kazanım sağlamayı amaçlamıştır.

Bu yasa kararname, Taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama  (yabancılar) yasasındaki yabancıları kapsar.

Bu yasa kararname, Taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama (yabancılar) Yasası’nın 8’inci maddesinin (1)’inci fırkasında düzenlenen kira koşulları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Bu yasa gücünde kararname tapu ve kadastro dairesinin bağlı olduğu bakanlık tarafından yürütülür.

Bu yasa gücünde kararname Resmi gazete’de yayımlandığı tarihten başlayarak yürürlüğe girer ve 6 ay süre ile yürürlükte kalır.

Her türlü taşınmaz mal (döşeli olarak veya tesisat ve demirbaş ile birlikte kiraya verilenler dahil) kiralama ve kullanma bedeli karşılığı avans olarak alınanlar dahil tahakkuk eden brüt gelirin: yabancı para birimi (döviz) cinsinden olanlar için  %13(yüzde on üç)’ü mal ve hakların sahipleri veya temsilcileri tarafından gelir ve vergi dairesine ödenir.

Ancak yukarıdaki vergi kesinti oranı; ikametgah olarak kullanılan konutlar için döviz üzerinden yapılmış sözleşmelerde veya anlaşmalarda mal ve hakların sahipleri veya temsilcileri tarafından 01.09.2018-28.02.2019 tarihleri arasında 6 aylık vergilendirme dönemi için %1 (yüzde bir) olarak uygulanır.

Sözleşme veya anlaşma döviz üzerinden yapılmış olan konut kira bedelleri bu kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay süreyle aşağıdaki kurlar dikkate alınarak hesaplanır.

(A)          STG kuru: 6.31

(B)          EURO kuru: 5.60

(C)          USD kuru: 4.75

Bunlar dışındaki farkı bir para biriminden yapılan sözleşmelerde ise sözleşmedeki döviz kuru dolarla olan çapraz kurdan hesaplanır.

Bakanlar kurulu, bu fıkradaki döviz kurlarını ekonomik koşullar doğrultusunda arttırmaya yetkilidir.

Kira sözleşmesinin yapıldığı tarihteki döviz kuru ile yukarıdaki (2)’nci fıkrada sabitlenen döviz kuru arasındaki fark olması dahilinde yüksek olan kur dikkate alınır.

Değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle gelir vergisi yasası kapsamında hiçbir geliri olmayanların ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emeklilik hakkı veren herhangi bir kurumdan emeklilik hakkı elde etmemiş gerçek kişilerin elde ettikleri aylık kira gelirleri toplamının sene başında yürürlükte bulunan aylık asgari ücret tutarından az olması halinde söz konusu gelirler, vergi kesintisinden istisna tutulur.

Her türlü taşınmaz mal (döşeli olarak veya tesisat ve demirbaş ile birlikte kiraya verilenler dahil) kiralama ve kullanma bedeli karşılığı avans olarak alınalar dahil tahakkuk eden brüt gelirin; 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren yeni yapılacak Türk Lirası cinsinden sözleşmelerde yüzde 2 (yüzde iki), yabancı para birimi (döviz) cinsinden yapılacak sözleşmelerde yüzde 15’i (yüzde on beş) mal ve hakların sahipleri ve temsilcileri tarafından, Gelir ve Vergi Dairesi’ne ödenir.  Bu madde kapsamında sözleşme yapmadan da kira geliri elde edenler için sözlü olarak yaptığı anlaşmadaki para türüne göre, yukarıdaki oranlar uygulanacaktır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 22 17 3 2 41 54
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 22 17 2 3 37 53
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 22 15 0 7 21 45
4 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 23 12 4 7 4 40
5 ÇETİNKAYA TSK 23 11 5 7 8 38
6 CİHANGİR GSK 23 11 4 8 2 37
7 LEFKE TSK 22 10 4 8 5 34
8 GÖNYELİ SK 23 10 3 10 2 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 22 9 4 9 6 31
10 BAF ÜLKÜ YURDU 23 8 6 9 3 30
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 22 8 4 10 -4 28
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 23 5 8 10 -24 23
13 BİNATLI YSK 23 6 3 14 -24 21
14 ESENTEPE KKSK 23 6 1 16 -22 19
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 23 3 7 13 -30 16
16 GİRNE HALK EVİ 23 3 2 18 -25 11
yukarı çık