Kiralık araç sürücüleri tehlike saçıyor!

banner37

Ülkemizde 7 bine yakın kiralık araç var… Bu araçları kullanan bazı yabancı uyruklular, ne yazık ki trafikte kural tanımıyor

Kiralık araç sürücüleri tehlike saçıyor!
banner90

YABANCILARA TRAFİK HAKKINDA SÖZLÜ UYARI… Vatandaşlar, ülkemiz trafiğinde kural tanımayan ve tehlike saçan kiralık araç sürücülerinden yaka silkti. Bir yabancı, araç kiralamaya gittiği zaman kendisine sadece “trafik soldan dikkat edin” deniliyor. Bazı kurallar da sözlü olarak bildiriliyor. Kendi ülkelerinde alıştıkları alt yapıdan daha farklı bir sistemle karşılaştıklarında ise bu durum kazalara neden oluyor. Trafik uzmanları da, vatandaşlar gibi bu konudan dertli. Uzmanlar, denetimsizlikten, eğitimsizlik ve alt yapı sorunlarından dert yandı.

SERDAROĞLU: GEREĞİNDEN FAZLA İZİN VERİLDİ… Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, araç kiralayan kişilere özellikle kendi ülkelerinde trafik sağdan akıyorsa, sözlü olarak trafiğin soldan olduğu uyarısını yaptıklarını ifade etti. Serdaroğlu, geçmiş yıllarda gereğinden fazla kiralık araç izni verildiğine dikkat çekerek “110 bin yatak kapasitesi olan bir ülkede kiralık araç sayısı 11 binken, 22 bin yatak kapasitesi olan ülkemizde, 7 bin kusur kiralık araç var. Bu durum herkesi düşündürmeli” dedi.

TİLKİ: UYARICI TABELA EKSİKLİĞİ VAR… Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki, gelişmiş ülkelerde yabancı kişilere önce o ülkenin trafiği hakkında eğitim veya bilgi verildiğini ancak KKTC’de böyle bir uygulama olmadığını ifade etti. Ülkemizde yol çizgileri ve uyarıcı tabela eksikliği olduğunu belirten Tilki, bu nedenle kiralık araç kullanan turistlerin yön konusunda zorlandığını vurguladı. Tilki, araba kiralanırken düşüncenin sadece para kazanmak amaçlı olmaması gerektiğini söyledi.

AVCI: DENETİM AZ… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı da, gelişmiş ülkelerde çember ve sığınmalı kavşağın farklı yerlerde olduğunu, ülkemizde araç kiralayan turistlerin de böyle bir uygulamayla ilk defa karşılaştıklarından ne yapacaklarını bilemeyip, kaza yaptığını belirtti. Avcı, denetim az olduğundan, yerli ve yabancı sürücülerin trafikte rahatlıkla kural ihlali yapabildiğini ifade etti.

Serap ŞAHİN


Ülkemize gelen turistler ve yabancı öğrenciler, Kuzey Kıbrıs’ı daha rahat dolaşabilmek için çoğu zaman araç kiralamayı tercih ediyor.


Ancak yabancıların ülkemiz trafiğinde daha bilinçli ve güvenli şekilde araç kullanabilmesini sağlayacak bir sistem yok. Bir yabancı, araç kiralamaya gittiği zaman kendisine sadece “trafik soldan dikkat edin” deniliyor. Bazı kuralları da sözlü olarak bildiriliyor. Kendi ülkelerinde alıştıkları alt yapıdan daha farklı bir sistemle karşılaştıklarında ise bu durum kazalara neden oluyor.


Vatandaşlar, kiralık araç sürücülerinin kural tanımadığından, trafikte tehlike saçtığından yakınıyor.


Trafik ışıklarında kural çiğneyenlerin, çemberlerde ve kavşaklarda öncelik hakkı olanı beklemeyenlerin, sürat yaparak önündeki araçları geçmeye çalışanların olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Ülkemizde bulunan yabancılar araç kullansın tabii ki. Ama kurallara uysun, başkalarının hayatlarını tehlikeye atmasın. Araç kiralamadan önce eğitimden geçirilsin, onları takip eden bir sistem geliştirilsin” diyor.


Trafik konusundaki uzmanlar da, trafik eğitiminin şart olduğunu vurguluyor. Hatta her önüne gelene kiralık araç şirketi açma izni verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Serdaroğlu: Trafiğin soldan aktığı sadece sözlü olarak belirtiliyor


Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, kiralık araçlar verilirken araç sözleşmesi imzalandığını, sürücülerin pasaport veya kimlik kartı ile ehliyetinin fotokobisinin alındığını belirtti.


Serdaroğlu, her şirketin araçlarında takip sistemi olmadığını ve bunun şirkete göre değişen bir durum olduğunu söyledi. Araç kiralayan kişilere özellikle kendi ülkelerinde trafik sağdan akıyorsa, sözlü olarak trafiğin soldan olduğu uyarısını yaptıklarını ifade eden Serdaroğlu, bir yıl önce Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürlerle bilgilendirmeler yapıldığını ancak hükümet değişikliğinden dolayı uygulamanın yarım kaldığını söyledi.

“Gereğinden fazla kiralık araç şirketi açma izni veriliyor”


 


Serdaroğlu, geçmiş yıllarda gereğinden fazla kiralık araç izni verildiğine dikkat çekerek istatistik veri olmadan rastgele izinler verildiğini bunun da trafik problemlerine yol açtığını söyledi.


Bazı borçlu firmaların, kişilere kuralları anlatmaksızın araç kiraladıklarını ifade eden Serdaroğlu, bunu da araçlarının taksit ödemelerini yapabilmek için önlerine çıkan herkese kiralama yaptıklarını iddia etti.


Serdaroğlu, sektörde denetimin şart olduğuna işaret ederek kriterlerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.


banner9
Serdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:


“Şimdiki hükümet konuya duyarlı davrandı. Şimdi rastgele kiralık araba izni dağıtılmıyor. Her hükümet değişikliğinde bir önceki yönetim gidiyor ve herkes kendi doğrusunu uygulamaya çalışıyor. Bu şekilde yol kat edemeyiz. 110 bin yatak kapasitesi olan bir ülkede kiralık araç sayısı 11 binken, 22 bin yatak kapasitesi olan ülkemizde, 7 bin kusur kiralık araç var. Bu durum herkesi düşündürmeli.


Kiralık araçlar en ekonomik ile en lüks olarak guruplanıyor. Günlük kira bedeli ise 100-300 TL’den başlıyor.


Her şirketin politikasına göre, kiralık araç teslim edilirken benzin durumu da müşteri talebine göre değişiyor”.

Avcı: Sorun alt yapıdan kaynaklanıyor


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, kendi ülkesinde ehliyet sahibi olan kişilerin trafik kurallarını bilmesi gerektiğini ifade ederek asıl sorunun alt yapıdan kaynaklandığını söyledi.


Çember ve sığınmalı kavşakların aynı yerde olmasının yanlış olduğuna işaret eden Avcı, gelişmiş ülkelerde çember ve sığınmalı kavşağın farklı yerlerde olduğunu, ülkemizde araç kiralayan turistlerin de böyle bir uygulamayla ilk defa karşılaştıklarından ne yapacaklarını bilemeyip, kaza yaptığını belirtti.


Avcı, denetim az olduğundan, yerli ve yabancı sürücülerin trafikte rahatlıkla kural ihlali yapabildiğini ifade ederek devletin denetimlerinin daha ciddi olması durumunda insanların bu cesareti gösteremeyeceklerini vurguladı.


Avcı, hız tespit kameralarına yakalanan kiralık araç sürücülerinden, trafik cezalarının tahsil edilemediğine dikkat çekerek şöyle devam etti:


“Ülkemizdeki yabancıların, yollarımızda kaza yapma şansı çok fazladır. Yollar tuzaklarla ve yanıltmalarla dolu. Denetim eksikliğinden kaynaklı karşı şeride geçmeler arttı. Bir dönem kiralık araç şirketlerine ülkenin trafiğini tanıtan broşürler hazırlanması için öncülük ettik. Ancak devlet bu işin arkasında durmadı ve bu uygulama sürmedi. Şu an yapılmıyor. Yabancılara direkt arabaların anahtarları veriliyor, bu yanlıştır”

Tilki: Tabela eksikliği turistleri zorluyor


Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki de, gelişmiş ülkelerde yabancı kişilere önce o ülkenin trafiği hakkında eğitim veya bilgi verildiğini ancak KKTC’de böyle bir uygulama olmadığını ifade etti.


Ülkemizde yol çizgileri ve uyarıcı tabela eksikliği olduğunu belirten Tilki, bu nedenle kiralık araç kullanan turistlerin yön konusunda zorlandığını vurguladı.


Tilki, ülkemizde “soldan sürünüz” yazılı uyarı levhasının bulunmadığını ve bunun önemli bir eksiklik olduğunu vurgulayarak araba kiralanırken düşüncenin sadece para kazanmak amaçlı olmaması gerektiğini söyledi.


Denetim ve alt yapı eksikliğine dikkat çeken Tilki, kavşaklarda ışıklandırma olmamasınının da ölümlü kazalara davetiye çıkardığını belirtti. Tilki, trafik eğitiminin erken yaşta başlaması, gençlerin bilinçlendirilmesi için okullarda müfredata trafik eğitiminin konulması gerektiğine işaret ederek ülkemizde yeterli sayıda da trafik uzmanı olmadığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108