Kiralık evler, öğrencinin yolunu gözlüyor

banner37

Kiralık evler, öğrencinin yolunu gözlüyor
banner90
banner8

Koronavirüs kabusuyla birlikte üniversite öğrencilerinin ülkelerine dönmesiyle binlerce kiralık ev boş kaldı

“KİRALIK EVLER BOŞ”…

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, kira sektörüne hem dövizin yükselmesinin, hem de pandemi nedeniyle turizmin durmasının ve öğrencinin geri dönmemesinin darbe vurduğunu anlattı. Dövizin yükselmesi nedeni ile kirada oturan vatandaşların kira bedellerini ödeyemediğine dikkat çeken Sungur, öğrencinin olmaması ile binlerce evin boş kaldığına, özellikle Girne ve Mağusa’da ise turizm amaçlı kullanılan evlerin de kiralanamadığına vurgu yaptı


“ÖĞRENCİLER GELMEDEN SORUN ÇÖZÜLMEZ”…

Sungur, ülkemiz için öğrencinin ciddi bir kaynak olduğunu ifade ederek, pandemi bitmeden ve öğrenci gelmeden sorunun aşılmayacağını söyledi. Hasan Sungur, bunlar olmadan piyasada paranın dönmeyeceğini, emlakçıların ve ev sahiplerinin mağdur olmaya devam edeceğini belirtti. “Eğer güçlü bir devletimiz olsaydı bu şekilde mağdur olan ev sahiplerine katkı verilebilirdi” diyen Sungur, vergi ve stopajların da düşürülebileceğini kaydetti

Eniz ORAKCIOĞLU


   Ülkemizde Koronavirüs ile başlayan ve dövizin aşırı yükselmesiyle devam eden sorunlar hemen herkesi can evinden vururken, ayağa kalkmaya çalışan sektörler de halen ekonomik zorlukların girdabında çırpındıkça çırpınıyor.
   Pandeminin patlak vermesiyle üniversite öğrencilerinin ülkelerine geri dönmesi ve turizmin durmasıyla darbe alan emlak sektörü, aylar geçmesine rağmen halen can suyu arıyor. 
   Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, KIBRIS’a konuşarak, öğrencinin olmaması nedeni ile binlerce evin boş kaldığını vurgulayarak, pandemi bitmeden ve öğrenci gelmeden sorunun aşılmayacağını belirtti.
   Sungur, kira sektörüne hem dövizin yükselişinin, hem de pandemi nedeni ile turizmin durmasının ve öğrencinin geri dönmemesinin darbe vurduğunu anlattı.


“Kiralık evler aylardır boş”

   Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, kiralık evler konusunda pandemiyle başlayan sıkıntının halen sürdüğünü belirterek, pandemi süreci ile kapanan turizm ve eğitim sektörleri ile darbe alan emlakçıların zor durumda olduğunu kaydetti.
   Yaşanan sorunun bu kadar uzun süre devam edeceğini öngöremediklerini söyleyen Sungur, binlerce kiralık evin aylardır boş olduğuna dikkat çekti.
   Sungur, Koronavirüs’ün ülkemizde de görülmesiyle öğrencilerin ülkelerine döndüğünü anlatarak, öğrencilerin geri gelmemelerinin büyük bir kriz yarattığını söyledi. Sungur, öğrencinin olmaması nedeniyle kiralık evlerin boş kaldığına işaret etti.
   Diğer bir sorunun ise döviz olduğunun altını çizen Sungur, dövizin yükselmesiyle sterlin olarak kira sözleşmesi yapan vatandaşların da kira bedellerini ödeyemediğine dikkat çekti.
   Sungur, turizmin de kapalı olmasından dolayı turistik olarak kiralanan evlerin de boş kaldığını ve Girne ile Mağusa bölgesinde bu durumun oldukça fazla hissedildiğini vurguladı.

“Birçok öneride bulunduk kabul edilmedi”

   Emlakçıların ve ev sahiplerinin mağduriyet yaşamaya başladığı ilk günlerde hükümete bazı önerilerde bulunduklarını anımsatan Sungur, öneriler içerisinde yüzde 10 olan stopajın 1 yıllığına alınmaması olduğunu hatırlattı.

banner134
   “Önerilerimiz kabul edilmedi” diyen Sungur, Maliye Bakanlığı’nın bu konularda katı olduğunu, öte yandan bütçeyi toparlayabilmek adına da bu önerilerinin kabul edilmediğini belirtti. 
   Sungur, pandemi dönemi şirketlere verilen krediler konusuna da değinerek, inşaat sektöründe birçok şirketin bu olanaktan da yararlanamadığından bahsetti. 
   Bankaların sermayesinin en çok yüzde 25’ini kredi olarak verdiğini ifade eden Hasan Sungur, 40 milyona kurulmuş birçok banka olduğunu ve bir yatırımcının sadece bir proje için 2-3 milyon krediye ihtiyaç duyduğunu anlattı.
   Sungur, 6-7 ay içinde hükümetle çok şeyler konuşulduğuna dikkat çekerek, muhatap bulamamaktan yakındı. Sungur, başbakanla konuşup anlaştıkları bir konu üzerine Maliye Bakanı ve Merkez Bankası’nın da devreye girerek anlaşılan başlıkları değiştirdiklerini belirtti. 
   
“Pandemi bitmeden, öğrenci dönmeden bu sorun çözülmez”

   Ülkemiz için öğrencinin ciddi bir kaynak olduğunu vurgulayan Sungur, pandemi sürecinde sadece siyahi öğrencilerin ülkede kaldığını, onların da bir evde 4-5 kişi yaşadığını ve emlak sektörünün kira alanının onlarla döndüğünü söyledi.
   Sungur, bazı öğrencilerin de “pandemi nasıl olsa bitecek ve okumak için tekrar Kıbrıs’a döneceğiz” diyerek, ülkelerinde olsalar da kira paralarını ödemeye devam ettiklerini kaydetti.
   Binlerce kiralık evin boş olduğuna dikkat çeken Sungur, pandemi bitmeden ve öğrenci gelmeden sorunun aşılmayacağını, piyasada para dönmeyeceğini bildirdi. 
   “Eğer güçlü bir devletimiz olsaydı bu şekilde mağdur olan ev sahiplerine katkı verilebilirdi” diyen Sungur, vergi ve stopajların da düşürülebileceğini anlattı.
   Sungur, bütçedeki açığa dikkat çekerek, katkının da mümkün olamayacağını ifade etti. 


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 2 ay Önce

Çözüm basit kiraları düşecekler biraz insaflı olacaklar.Aç gözlü olup GBP üzerinden kira almayacaklar.Veya TL ise enflasyona göre yani %15 zam yapsınlar böyle giderse daha çok boş kiralık ev olur.Hem devlet neden destek çıksın zaen ev sahibinin evi var malı mülkü var.Tek çözüm devlet kiracıya destek çıksın ev sahipleride anormal fiyat istemesin o zaman hiçbir ev boş kalmaz

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Yıllık 30 40 bin tl emlak bedeli üç beş depozito be Allahtan korkmaz ev sahipleri nasıl bir aç oğlu aç sınız bunca sene insanları soyup soğana çevirdiniz hala gözünüz aç. Öbür tarafa götüreceklerini zanneden

SIRADAKİ HABER

banner75