banner6

Kirli sanayide asfalt yol yok!

banner37

Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nin sorunları dağ gibi. Ülke ekonomisi için büyük önem arz eden sanayi bölgelerinin ortak sorunları Güvercinlik’te de karşımıza çıkıyor. Ağır vasıtaların geçtiği yol denilen çukurlarla dolu güzergahı görenler şok oluyor…

Kirli sanayide asfalt yol yok!
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Sedef BOŞNAK

  • SORUNLAR YUMAĞI…
  • Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde, başta yol olmak üzere birçok alt yapı sorunu var. Yağışlı havalarda sanayi bölgesi göl oluyor. Konteyner sayısı yetersiz olduğu için de çöpler etrafa yayılıyor. Kanalizasyon da büyük sorun, esnaf pis kokudan çok şikayetçi. Bölgenin aydınlatma ve güvenlik zaafiyeti de dikkat çekiyor

  • SANAYİCİ, KENDİ HALİNE TERK EDİLDİ...
  • Esnaf, bölgenin, günümüz şartlarına uygun altyapıya sahip, üreten, sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Esnafın ortak kanaati,  sanayi bölgelerinin, yetki karmaşası, kaynak sıkıntısı ve siyasi istikrarsızlıklar sonucu kendi haline terk edilmesi

   Ülkedeki sanayi bölgelerinin durumu içler acısı. Kangrenleşmiş sorunlarla üretim yapmaya çalışan sanayi esnafı, yıllardır süregelen sorunların çözümlenmemesinden şikayetçi.

   Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nin durumu da diğerlerinden farksız. Asfalt yolun kalmadığı Güvercinlik Sanayi Bölgesi’ni görenler, “Burasının üretim yapıldığı, bir sanayi bölgesi olduğunu söylemeye bin şahit ister” yorumunu yapıyor. Bölgede 100’ü aşkın sanayici var. Bu insanlar her gün onlarca sorunla boğuşmak zorunda.

   Bölge esnafı, başta yol olmak üzere birçok alt yapı sorununa dikkat çekti ve ilgililerden, sorunların çözümü için talepte bulundu.

   Esnaf, bölgenin, günümüz şartlarına uygun altyapıya sahip, üreten, sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

   “Sorunlar kangrenleşti, sanayi düzene sokulmalı” diyen esnaf, sanayi bölgelerinin, yetki karmaşası, kaynak sıkıntısı, siyasi istikrarsızlıklar sonucu kendi haline terk edildiğini söyledi.

   Esnaf, gerek Beyarmudu Belediyesi’nin, gerekse diğer bölgelerdeki belediyelerin, ülkedeki sanayi bölgelerine  hizmetlerin çok yetersiz kaldığını, durumlarının Gazimağusa Sanayi Bölgesi’nden bir nebze daha iyi olduğunu ifade etti.

Bebek: Sanayinin durumu içler acısı

   Beyarmudu Belediye Başkanı Bülent Bebek ise yalnızca Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nin değil, Kıbrıs’ın kuzeyindeki tün sanayi bölgelerindeki sorunlarının çözümüne bir yerden başlanması gerektiğini kaydetti.

   Başkan Bülent Bebek, göreve geldiği günden itibaren sanayiyi düzene sokmak için ekibiyle çaba sarf ettiğini anlattı ve sanayinin durumunun ‘içler acısı’ olduğunu ifade etti.

   Bülent Bebek, şöyle devam etti:

   “Ülkenin tüm bölgelerinde olduğu gibi Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nin de durumu ortada. Sanayiciye hizmet yetersiz kalıyor.

   Bölgede 100’ü aşkın sanayici var. 2’inci ve 3’üncü etap henüz faaliyette değil. 2’inci etabın altyapısı hazır. Bin 200 dönümlük bir alan olan 3 etap ise ağır sanayi olacak.

   Kirli sanayi dediğimiz alanda yol sorunu büyük. Önümüzdeki ay TC Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Güvercinlik Kavşağı ve Türkmenköy Kavşağı arasındaki yol asfaltlanacak. Kısaca, standart yol asfaltı kalıcı bir çözüm sağlamayacak.

   Öte yandan Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nin ön kısmı yanlış yapımdan ötürü yağmur sonrası adeta göl oluyor. Kış aylarında bölgeyi kullananlar büyük sıkıntı yaşıyor.

   Bölgede köklü çözüme ihtiyaç var. Bölgelerdeki belediyelerin altyapısı, sanayicinin sorununu çözmeye yetmez.

   Tüm bölgelerde komite kurulmalı ve sorunlar aciliyetine göre tek tek çözümlenmeli.

   Çevre kirliliğini çözüme kavuşturmak için gerekirse dışarıdan hizmet alımı yapılarak sorunlar çözüme kavuşturulmalı.

   Sanayi Dairesi, bölgeye 2 skip koydu. Bölgedeki çöplerin toplanıp biriktirildiği 6 konteyner (skip) ihtiyacı var. Bizdeki sayı çok yetersiz. Bölgedeki çöpleri düzenli toplamaya büyük özen gösteriyoruz. Şu anda çöp aracımız arızalı. Çöpler toplanmadığında, sanayi çöplük yuvasına dönüşebiliyor.

   Bölgede aydınlatma ve güvenlik de zayıf. Çözüm için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ancak desteğe ihtiyaç var.”

   Başkan Bülent Bebek, bölgedeki otların temizleneceğini de kaydetti.

Esnaf ne dedi?…Esnaf ne dedi?…

Sabahattin Kelebek

   “Merve İzolasyon’un sahibiyim. 2014’ten beridir Güvercinlik Sanayi Bölgesi’ndeyiz. Kıbrıs’ın kuzeyinin her yerinde sorun olduğu gibi sanayide de var. Sanayici, kangrenleşen birçok sorunla boğuşuyor. Kirli sanayideki yol çok kötü. Hemen her noktası çukur. Acilen asfaltlanması gerekiyor. Kirli sanayi ve 2’inci etabı anayol ayırıyor. Biz 2’inci etaptayız. Sanayiyi ayıran yola bir çember yapılması gerek. Geçiş çok tehlikeli. Yeni belediye başkanı, bölgeye hizmet için çaba sarf ediyor. Biz sanayiciler bunu gözlemliyor ve takdir ediyoruz. Çöpler düzenli olarak toplanmaya başladı. Çevrenin temiz olması bizi memnun ediyor. Otların temizlenmesi için de kademe kademe çalışmaların başladığını gözlemliyorum. Sanayinin yeni bir çehreye kavuşacağına inancım büyük.”

Elem Celalettinoğlu:

   “Bölgedeki aydınlatma yetersiz. KIB-TEK’e bir yıldır şikayetimi iletmeme rağmen ilgi gösteren yok. ‘Yoğunluk var’ bahanesiyle bölgeyi gelip kontrol etmiyorlar. Direk lambalarının tümü neredeyse kırık. Elden geçirilmesi şart. Zaman zaman kanalizasyon kokusu bizi bunaltıyor. İşyerlerimizin dibinde büyüyen otlar ise rahatsız edici, çevre kirliliği yaratıyor. Çoğu zaman yıllanların otlardan çıkıp, su için kapımıza kadar geldiğini görüyor, ürküyoruz. İşyerimizin çevresini kendi imkanlarımızla temizlettik ancak bölgede otların düzenli temizlenmesi, çöplerin toplanması bizi memnun edecek.”

Arif Örük:

   “Kaportacı olarak sanayide çalışıyorum. Yol ve aydınlatma sorunu çok büyük. Daha çok ağır vasıtaların kullandığı kirli sanayideki yol, berbat. Yol değil adeta tarla. Çukurlar ilgisizlikten kuyuya dönüştü. 2’inci etapta ise aydınlatma sorunu var. Güneş battığı anda sanayi karanlık altında. Güvenlik açısından sıkıntılı. Hırsızlara davetiye çıkartıyoruz. Bölgedeki çöpler düzenli toplanmasına karşın, ara sokaklara uçuşan naylonlar kirlilik yaratıyor. Yalnızca çöplerin değil ara sokakların süpürülüp temizlenmesini talep ediyoruz.“

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104