Kırmızı toprak köylerine de Türkiye suyu verin

banner37

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, tohum sorunu ve ardı ardına gelen kuraklık nedeniyle bu sezon oldukça düşen verim dolayısıyla ihracat yapamayacaklarını açıkladı ve hükümete bir de çağrıda bulundu:

Kırmızı toprak köylerine de Türkiye suyu verin
banner99

“TARIMDA ÇIĞIR ATLANIR”… Bu yıl 10 bin ton patates üretimi yapmayı beklerken, bu rakamın 6 bin tonda kaldığını belirten Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, verim düşüklüğü nedeniyle sadece iç piyasaya yetebilecek miktarda patates üretimi yapabildiklerini söyledi. Yeşilada, Türkiye’den gelen suyun Çayönü ve İncirli gibi “kırmızı toprak” köylerine de verilmesi halinde tarım da çığır atlanacağını kaydetti.
 

“ANCAK İÇ PİYASAYA YETER”… Ahmet Yeşilada, iç piyasada ayda bin ton tüketim olduğunu, üretimlerinin de bu dönem sadece iç piyasaya yetecek şekilde olduğunu kaydetti. Yeşilada, patates fiyatlarının arz ve talep ilişkisi nedeniyle önce düşük fiyattan seyrettiğini daha sonra da fiyatların yükseldiğini dile getirdi. Patatesin maalesef üreticinin elinden çıktıktan sonra fiyat artışı yaşadığını kaydeden Yeşilada, tüccarlardan ve TÜK’ün soğuk hava depolarında bu dönem için iç piyasaya yetecek kadar patatesinin olması gerektiğini söyledi.
 

Ahmet İLKTAÇ

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, bu sezon patates üretiminde tohum kaynaklı ve yıllardır ardı ardına gelen kuraklık nedeniyle beklenen verimi alamadıklarını söyledi.

10 bin ton patates üretimi yapmayı beklerken, bu rakamın 6 bin tonda kaldığını belirten Yeşilada, verim düşüklüğü nedeniyle sadece iç piyasaya yetebilecek miktarda patates üretimi yapabildiklerini açıkladı.

Ahmet Yeşilada, Türkiye’den gelen suyun Çayönü ve İncirli gibi “kırmızı toprak” köylerine de verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yeşilada, bu köylere de Türkiye suyunun verilmesi halinde tarım da çığır atlanacağını kaydetti.
 

“Üretim ancak iç piyasaya yeter”

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, tohum kaynaklı ve hava sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesi nedeniyle patates üretiminde verimin bu dönem düşük kaldığını söyledi.

Ahmet Yeşilada, iç piyasada ayda bin ton tüketim olduğunu, üretimlerinin de bu dönem sadece iç piyasaya yetecek şekilde olduğunu kaydetti.

banner134
Yılda iki kez üretim yaptıklarını bu dönem de 10 bin ton ürün beklerken, bu miktarın 6 bin ton da kaldığını anlatan Yeşilada, bu nedenle de ihracat yapamayacaklarını belirtti.  

Ahmet Yeşilada, patates fiyatlarının arz ve talep ilişkisi nedeniyle önce düşük fiyattan seyrettiğini daha sonra da fiyatların yükseldiğini dile getirdi.

Patatesin maalesef üreticinin elinden çıktıktan sonra fiyat artışı yaşadığını ifade eden Yeşilada, tüccarlardan ve TÜK’ün soğuk hava depolarında bu dönem için iç piyasaya yetecek kadar patatesinin olması gerektiğini söyledi.

Ülkemiz patatesinin dünyanın en kaliteli patateslerinin en başında geldiğini dile getiren Yeşilada, ancak son 5 yılda ülkenin kurak geçmesinden ötürü yeteri miktarda üretim yapamadıklarını ifade ederek, Türkiye’den gelen suyun da maalesef halen tarımsal amaçlı verilmediğini hatırlattı.

Ahmet Yeşilada, Türkiye’den gelen suyun 3’te 1’inin Güzelyurt bölgesine, diğer 3’te 1’inin Lefkoşa’dan Mesarya’ya doğru 30 bin dönümlük alana ve geriye kalanın da içme suyu olarak kullanılacağının açıklandığını anımsattı.

Kendisine göre Türkiye’den gelen suyun tarımda az kullanılabileceğini, çünkü ülkemizdeki içme suyu kaynaklarının kuruma noktasına geldiğini kaydeden Yeşilada, kendisine göre verim kalitesi çok yüksek olan kırmızı topraklı köylere de Türkiye’den gelen suyun verilmesi gerektiğini belirtti.

Ahmet Yeşilada, Türkiye suyunun verimsiz topraklar yerine verimli topraklara verilerek tarım da çığır açılabileceğini dile getirdi.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Yeşilada, verimin artırılabilmesi için devletin üzerine düşen diğer görevlerin de doğal afetler nedeniyle büyük zarara uğrayan patates üreticilerinin zararlarının Tarım Sigorta Fonu’ndan karşılanması ve üreticilere vergisiz mazot vermek olduğunu sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75