Kırsal kesim esnafının işi zor!

banner37

Pandemi öncesinde bile güçlükle ayakta duran kırsal kesim esnafı, pandemi sürecinde daha da dara düştü

Kırsal kesim esnafının işi zor!
banner99

Ceren ÖZBİL

“HALKIN ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİNDEN ETKİLENDİ”… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, kırsal kesim esnafı diye söz edilen esnafın öğrenci ve turistlerin yoğun olmadığı Mesarya gibi bölgelerdeki esnaf olduğunu belirtti. Tulga, bu gibi bölgelerdeki esnafın pandemi sürecinden, diğer öğrenci ve turistin yoğun olduğu esnaf gibi direkt değil, dolaylı yoldan etkilendiğini ifade etti ve “kırsal kesimdeki esnaf, halkın alım gücünün düşmesinden ve işsizliğin artmasından etkilendi” dedi.

Pandemi öncesinde bile güçlükle ayakta duran kırsal kesim esnafı pandemi sürecinde daha da zora girdi.

Otellerin, üniversitelerin yer almadığı bölgelerde açtıkları restoran, market, kasap gibi küçük işletmelerle geçimini sağlamaya çalışan esnaf, pandemi sürecinden direkt olarak olmasa bile dolaylı yönden etkilendi.

Halkın alım güncün düşmesi, ülkedeki işsizliğin artması kırsal kesimdeki esnafın da işlerini etkiledi.

banner134

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Tulga, kırsal kesimdeki esnafın pandeminden etkilenmesinin şehir esnaflarına göre daha farklı olduğundan söz etti.

“Halkın alım gücünün düşmesi kırsal kesim esnafını etkiledi”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, kırsal kesim esnafı diye söz edilen esnafın, öğrenci ve turistlerin yoğun olmadığı Mesarya gibi bölgelerdeki esnaf olduğunu belirtti.

Bu gibi bölgelerdeki esnafın pandemi sürecinden, diğer öğrenci ve turistin yoğun olduğu esnaf gibi direkt değil, dolaylı yoldan etkilendiğini ifade eden Tulga, yani kırsal kesim bölgelerindeki esnafın daha çok halkın alım gücünün düşmesinden etkilendiğini ifade etti. 

“Satışlar düştü”

Kırsal kesimdeki esnafın pandeminden etkilenmesinin şehir esnaflarına göre daha farklı olduğundan söz eden Tulga şu şekilde konuştu:

“Alım gücünün düşmesinden dolayı kırsal kesim esnafının da satışları düştü. Tedbirler çerçevesinde birçok iş yeri kapatıldı, işsizlik oldu. Tüm bunlar kırsal kesim esnafını da etkiledi. Ayrıca halk kendini korumak için çarşıya pazara gitmedi. Kuzey ile Güney arasındaki geçiş kapılarının kapanması da esnafı etkileyen faktörlerdendi.”

“Halk tedirgin”

Hürrem Tulga özellikle görüştüğü kırsal kesimdeki restoran ya da otel işletmecilerinin bayramdan beklentisi olduğunu ancak bunun da sadece belli bir süre için olacağını düşündüğünü söyledi. Tulga şu şekilde konuştu:

“Örneğin Dipkarpaz turizmin yaşandığı bir bölgedir. Ancak etkilenmesi diğer bölgelere göre daha farklı olmuştur. Pandeminden dolayı yurt dışına gidemeyen insanlar buralara gitmeye başladı. Pozitif bir etkisi oldu diyebiliriz, fakat bu da sadece bayram süresi içindir. Çünkü insanlar tedirginlik nedeniyle hiçbir yere gitmek istemiyor. Esnaf da bayram dışında rezervasyon olmadığından söz ediyor.”

“Ülke ekonomisi sadece öğrenciye ve turizme bağlanmamalı”

Tulga yaşanan bu süreçten çıkarılması gereken önemli bir ders olduğunu söyledi ve bu dersin de üretimin önemi olduğunu belirtti.

Üretimi geliştirip, ihracatı da artırmanın ülke ekonomisine katkısı olacağını savunan Hürren Tulga, “Türkiye’de üretimde artış var. Böylece bütçe açığını giderme imkanına sahip oluyor. Ancak biz sadece öğrenci ve turizmi düşünüyoruz. Tek bir ata oynamamamız lazım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88