banner6

Kış saati uygulamasının devamı güneyde tartışma konusu oldu

banner37

KKTC’de yaz saati uygulamasına son vermeme kararı Kıbrıs Rum tarafında tartışma konusu oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, alınan kararla ne mesajı verilmeye çalışıldığını sorgularken, siyasi partiler tepki gösterdi.

Kış saati uygulamasının devamı güneyde tartışma konusu oldu
banner99

Fileleftheros gazetesine göre, Anastasiadis, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile yaptığı görüşmede, KKTC’de saatlerle ilgili alınan karara değindi.

Anastasiadis, “Kendisi bir yanda Cumhurbaşkanı Mustada Akıncı ile çözüm için çaba sarfederen, bir yanda da ‘Türkiye’nin bir parçasının Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’yle birleşeceği’ mesajı mı verilmeye çalışılıyor” yorumunda bulundu.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis, bu nedenle garantilerin, garantör güce avantaj sağlayacağını savunarak, garantör gücün yeni olgular durumunun tamamını kontrol etme nüfuzu uygulayacağı iddiasında bulundu.

Siyasi partilerin tepkisi

Öte yandan Kıbrıs Rum siyasi partiler de konuyla ilgili açıklamalar yaparak, tepkilerini dile getirdi. 

Fileleftheros ve Politis gazetelerine göre, DİSİ, alınan kararın mantıksız ve kabul edilmez olup yanlış mesajlar verdiğini savundu. DİSİ, Kıbrıslı Türkleri kararı yeniden gözden geçirmeye çağırdı.  
 
Vatandaşlar İttifakı, kararın kulağa garip gelebileceğini ancak “sahte devlet” olarak tabir ettiği KKTC’nin, Türkiye ile tam olarak koordine içerisine girdiğini gösterdiğini savundu. İttifak “İşgal altındaki topraklarımızda Türkiye hüküm sürüyor” iddiasında bulundu.

Ekologlar “Yeni Sultan Erdoğan’ın kararı” sözleriyle eleştiri yaparken, ELAM, Kıbrıs sorununda politika değişikliğine gidilmesini istedi.

BM’ye de soruldu

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Basın Sözcüsü Alim Sıddık, Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KİPE) sorusu üzerine yaptığı açıklamada, BM’nin, tarafların en kısa sürede bütünlüklü bir çözüme ulaşmalarına kolaylık sağlamaya odaklanmış olduğunu belirtti.

Sıddık, ayrıca bu tür konuları ne zaman ve nasıl ele alacaklarına iki tarafın karar vereceğine işaret etti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 12:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104