Kişi başına 200 Euro almışlar

banner37

Alayköy’de, Güney Kıbrıs’a geçmeleri için para karşılığında 11 kişiyi askeri yasak bölgeye bırakan H.K. ve W.U., da tutuklandı

Kişi başına 200 Euro almışlar
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

11 ZANLI CEZAEVİNE GİTTİ… Güney Kıbrıs’a yasa dışı yolla geçmek isterken yakalanan ve ülkede yasal statüleri bulunmayan 11 zanlı, dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, bu kişileri bölgeye bırakıp, her birinden 200’er Euro para aldıkları iddia edilen H.K., ve W.U. ise, ülkede yasal statüleri olduğu için yargılanıncaya kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Alayköy’de askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’a geçmeleri için para karşılığında bölgeye bırakılan zanlılar B.N., M.K., L.B., T.G., F.B., F.K., A.K., S.A., W.C.A., I.A. ve A.N.’nin ardından, zanlıları bölgeye bıraktıkları belirlenen H.K. ve W.U. da tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlandı.

Polis, H.K.’nin verdiği gönüllü ifadesinde bölgeye bırakmak için zanlılardan 150 Euro aldığını, bu paranın polisler tarafından emare olarak alındığını; W.U.’nun ise 50 Euro aldığını ancak bu parayı harcadığını beyan ettiğini söyledi.

Mahkeme, ülkede yasal bağlarının olmaması nedeniyle 11 zanlının 1 ayı geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’nde beklemesine, yasal bağları olan H.K. ve W.C.A. isimli iki zanlının ise teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

“Şoför kişi başı 150 Euro,

organizatör 50 Euro aldı”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Toykan Gülerler, olguları aktardı.

Gülerler, zanlılar B.N., M.K., L.B., T.G., F.B., F.K., A.K., S.A., W.C.A., I.A.,A.N., H.K. ve W.U.’nun “Cürüm işlemek amacıyla gizli ittifak oluşturmak” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

banner134
Gülerler, zanlıların 9 Nisan 2021 tarihinde, saat 02.30 raddelerinde, Alayköy'de boş vaziyette bulunan, askeri bölgeye yakın Malişka Gece Kulübü avlusu içerisinden Güney Kıbrıs’a geçmeyi planladıklarını belirterek, zanlıların söz konusu avlu içerisinde gizlenmiş bir vaziyette tespit edilip suçüstü gereği tutuklandığını kaydetti.

Yürütülen soruşturma kapsamında zanlılardan alınan ifadelerde ve meseleyle ilgili incelenen kamera görüntülerinde zanlıları söz konusu yere THS 551 plakalı aracıyla H.K. isimli zanlının götürdüğünün belirlendiğini dile getiren Gülerler, organizasyonu ise zanlı W.U.’nun düzenlediğinin belirlendiğini ifade etti.

Gülerler, H.K. ve W.U.’nun gönüllü ifade verdiğine işaret ederek, H.K.’nin diğer zanlıları söz konusu yere götürmek için kişi başına 150 Euro para aldığına ve bu paranın emare olarak alındığına; zanlı W.U.’nun ise 50 Euro aldığını ancak parayı bozup harcadığını beyan ettiğine dikkat çekti.

Organizasyonun düzenlenmesinde aranmakta olan bir şahsın daha söz konusu olduğunu ancak söz konusu şahsın yurt dışında olması nedeniyle tespit edilemediğini belirten Gülerler, soruşturmanın tamamlandığını kaydetti.

 Gülerler, bölgeye bırakılan zanlılar B.N., M.K., L.B., T.G., F.B., F.K., A.K, S.A., W. C.A., I.A. ve A.N.’nin ülkeye yeni geldiğini dile getirerek, kalıcı bir bağlarının bulunmadığını ifade etti.

Zanlıların söz konusu yere götüren H.K.’nin TC vatandaşı olduğunu ve ülkede çalışma izniyle kaldığını anlatan Gülerler, organizasyonun bir parçası olan zanlı W.U.’nun da çalışma izninin bulunduğunu söyledi.

Gülerler, soruşturmanın tamamlanmış olması nedeniyle zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, B.N., M.K., L.B., T.G., F.B., F.K., A.K., S.A., W.C.A., I.A. ve A.N.’nin ülkede kalıcı bağı olmamasını ve yargılamadan kaçma ihtimalinin bulunduğunu göz önünde bulundurarak 1 ayı geçmeyen bir süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

Sağer, zanlı H.K. ile W.C.A’nın tüm seyahat belgelerine el konularak yurtdışına çıkmaktan men edilmesi, 2 haftada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunması, 10 bin TL tutarında nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı bir kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75