banner6

Kısmi sokağa çıkma yasağı” gündemde

banner37

Kısmi sokağa çıkma yasağı” gündemde
banner99

“Koronavirüs salgınının yayılımını engellemek” iddiasıyla, Bakanlar Kurulu kararıyla yaklaşık 9 aydır devam eden ve gece saat 00.00’dan sabah saat 05.00’e kadar geçerli olan ‘gece sokağa çıkma yasağı’ ya da bir diğer adıyla ‘kısmi sokağa çıkma yasağı’, hem işletmelerin hem de vatandaşın eleştiri oklarının hedefinde bulunuyor.

Sosyal medyadaki “virüs gece yarısından önce bulaşmıyor mu?” ya da “alkol daha hızlı tüketiliyor, kazalar artıyor” şeklindeki eleştirilerin yanı sıra; bar, club ve meyhane sahiplerinin “işletmelerimizi erken kapatarak maddi zarara uğruyoruz” şeklindeki tepkileri, yasağın kaldırılması ya da uzatılmasıyla ilgili tek yetkili merci olan Bakanlar Kurulu’nu yeni bir karar üretmeye zorluyor.

geçtiğimiz hafta gerçekleşen son Bakanlar Kurulu toplantısında, kısmi sokağa çıkma yasağıyla ilgili bazı tartışmalar yaşandı.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre hükümet, “sadece turist ve öğrencilerin muaf tutulacağı yeni bir yasak” üzerinde fikir teatisinde bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde şekillenmesi beklenen yeni kararda, “KKTC’nin turizm ve öğrenci adası” olduğuna vurgu yapılarak, KKTC vatandaşları ile çalışma izinliler hariç, ülkede öğrenci ya da turist statüsünde bulunan kişilerin yasaktan muaf tutulması hedefleniyor.

Kararın bu şekilde yürürlüğe girmesi durumunda mekanlardaki denetimin, AdaPass üzerinden yapılması planlanıyor.

banner134

Hükümet, gece sokağa çıkma yasağının, özellikle bar ve clublarda virüsün yayılımını engellediğini düşünüyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104