banner6

Kişmir: BRT Yasası'nda gerekli adım derhal atılmalıdır

banner37

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir, yaptığı yazılı açıklama ile yıllardır Meclis'te bekletilen BRT Yasası'nın düzenlenmesi için gerekli adımın bir an önce atılması gerektiğini kaydetti. Açıklama şöyle:

Kişmir: BRT Yasası'nda gerekli adım derhal atılmalıdır
banner150 banner151 banner143

Kamuda çalışan geçicilerin kadrolanması ve gelecekleri ile ilgili ortada duran belirsizliğin ortadan kalkması yönünde yapılan yasa çalışmasını yakından takip etmekteyiz. Kamuda örgütlü sendikalarımızın ortaya koydukları görüşler ve çabalar bu konuda gerekli adımın bir an önce atılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu sorun son kez atılacak olan adil bir adımla çözümlenmeli ve 2014 yılında kaldırılan “Geçici Memur İstihdamı” uygulamasının bir daha gündeme gelmemesiyle böylesine bir yaranın bir daha açılmaması gerekmektedir.

Yalnız “Geçici memur” veya “Geçici işçi” denildiğinde ilk akla gelen yerin Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olması gerekirken, ne yazık ki bu konuda hiçbir kesim gerekli sesi vermemekte, BRTK çalışanlarının yaşadıkları mağduriyeti dile getirmemektedirler. Oysa 1993 yılından itibaren günümüze kadar BRTK’ya istihdam edilen hiç kimse kadrolanamamış ve iki dudak arasında çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bu mağduriyetin tek nedeni BRTK Değişiklik Yasası’nın bir türlü meclisin gündemine taşınamaması ve meclisten gereken onayı alamamasındadır. Yine bu yasasının çağdaş bir hale getirilememesinin getirdiği sonuçlar arasında çalışanların görev aldıkları baremlerin altındaki baremlerden maaş ödenmesi anomalisini de yaratmıştır. Kısacası bu yasa değişikliği bir an önce meclisin gündemine gelmeli ve gerekli adım bir an önce atılmalıdır.

Geçtiğimiz ay içerisinde BRTK Müdürü Sayın Meryem Özkurt ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede bu konu da gündeme gelmiş ve Sayın Özkurt bu yasanın yıl sonuna kadar meclisten geçeceği sözünü hükümetten aldığını bizlere ifade etmişti. Sayın Müdür’ün bu konudaki samimiyeti ve iyi niyeti ortadadır. Yasasının bir an önce meclisten geçmesi için büyük uğraşlar vermektedir. Beklentimiz bu konuda adım atacağının sözünü veren hükümet partileri ile bu konuda adım atılması gerektiğini ifade eden muhalefet partilerinin samimi bir şekilde bu söylemlerini icraata dönüştürmeleridir. Seçim bahane edilerek bu insanların mağduriyetini erteleme hakkına kimse sahip değildir. Gerekli adım derhal atılmalıdır.

BASIN-SEN Yönetimi (a)

Başkan

Ali Kişmir

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 14:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110