banner6

Kişmir: Kaymak'ın ifadeleri utanç verici!

banner37

Basın-Sen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kişmir, Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak'ın dün Çalışma Bakanı Hamza Ersan Saner'e yaptığı ziyarette asgari ücretle ilgili söylediği sözleri eleştirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

Kişmir: Kaymak'ın ifadeleri utanç verici!
banner99

Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak’ın, yabancı işgücü ile ilgili kullandığı ifadeler kelimenin tam anlamı ile utanç vericidir.

Bu topraklarda sadece kendilerinin nefes alma hakkı olduğuna inanan malum zihniyet gözünü işçi sınıfının cebine dikmiş durumdadır. Öyle ki, Mustafa Kaymak kendi ülkelerinde ayda 50 Dolar alan işçilerin neden KKTC’de ayda 500 Dolar aldığını sorguluyor ve bakana “ücretlerini biz belirleyelim” diyecek kadar ileriye gidiyor!

İnsan ağzından çıkanı önce bir tartmalı, sonra da kendi kulakları ile duymalıdır.

Sayın Kaymak sen bu insanların neden kendi ülkelerinde kalmayıp KKTC’ye veya bir başka ülkeye emeklerini satmak için gittiklerini sorguladın mı?

Bu işçilerin geldikleri ülkelerdeki hayat pahalılığı ile KKTC’deki hayat pahalılığını hiç kıyasladın mı? En önemlisi de, asgari ücretin hangi şartlar göz önüne alınarak belirlendiğini biliyor musun?

Muhtemelen bilmiyorsun! Bu konuda bilgin olsaydı ülkemizde çalışan işçilerin asgari ücretin altında aldıkları maaşlara göz koymazdın. Bu insanlara “köle” gibi muamele etmek için hükümete talepte bulunmazdın.

Hali hazırda ülkedeki yasaları çiğneyerek, 12 saat işçi çalıştırıldığı yetmezmiş gibi, bir de utanmadan verilen iki kuruş maaşı çok görerek onu mu düşürmeye çalışıyorsunuz? Sadece bir gecede meyhane masasına bıraktığınız miktarın bu işçilerin alın terlerinin karşılığı olarak görmeniz ve bununla yetinmeyip hükümetin bu yönde karar üretmesini talep etmeniz ahlaklı bir davranış değildir.

Bu ülkedeki hayat pahalılığının sebebi emekçilerin aldıkları sefalet ücretleri değil, siz sermaye kesiminin doyumsuzluğudur.

Örgüt olarak Kaymak’ı, bu utanç verici açıklamasını derhal geri almaya ve çıkıp kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz.

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)
Ali KİŞMİR
BAŞKAN

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 10:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104