banner6

Kişmir: Kıbrıs'ın başka bir planı yok! Tek hedef ortak vatan

banner37

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir yayımladığı basın açıklamasıyla Kıbrıs'ın A, B C planlarının olmadığını, tek hedefin ortak vatan olduğunu kaydetti. Açıklama şöyle:

Kişmir: Kıbrıs'ın başka bir planı yok! Tek hedef ortak vatan
banner150 banner150 banner151 banner143

Crans Montana’da düzenlenen Kıbrıs Konferansı’nın çökmüş olması ve olumlu bir sonuca ulaşılamaması bizleri fazlasıyla üzmüştür. Ancak bizler Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın düzenlediği basın toplantısında ifade ettiği gibi “Bu son şanstı”, “Bu en iyi şanstı” ve “Bir daha böyle bir şans yakalanmayacaktır” gibi söylemlerine katılmıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı da çok iyi bilecektir ki, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden sonra iki toplumun yeniden tek bir çatı altında birleşebilmesi için yakalanan en iyi şans “Annan Planı” referandumuydu. Hatırlanacağı gibi o dönemde süreç toplum liderleri ve garantör ülkelerin elinden çıkmış, iki toplumun inisiyatifine taşınmıştı. O gün ortak bir vatan yaratabilmeyi başaramamıştık. Fakat o günlerde söylenen “Bu iş artık bitti” söylemleri karşısında yılmadık, ayağa kalktık ve bugün “İyi” bir fırsat yakaladık. Ancak ne yazık ki yakalanan bu “İyi fırsat” taraflarca toplumların karar verebilecekleri aşamaya taşınamamıştır.

Elbette iki toplumda da sürecin çökmesiyle birlikte mutlak bir hayal kırıklığı vardır. Fakat bu ortak vatan kurma sevdamızı tüketmemiştir. Yine yılmayacağız, yine ayağa kalkıp, yine “Çok iyi bir fırsat” yakalayacağız ve bu defa yakalanan fırsatı olumlu bir sonuca taşıyabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Kıbrıs’ın “A”, “B”, “C” veya alfabenin geriye kalan harflerinin kullanıldığı başka bir alternatif planı yoktur. Tek hedefimiz ortak bir vatan yaratmak ve iki toplum tek halk olarak bu adada barış içerisinde yaşamaktır.

Ali Kişmir

Başkan

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 16:29
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110