Kit, tüp, swab ve personel yok

banner37

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Mağusa Devlet Hastanesi’ne kurulan PCR laboratuvarının bu süreçteki tek belirgin kazanım olduğunu belirterek eksiklikleri ve sorunları sıraladı:

Kit, tüp, swab ve personel yok
banner90
banner8

“YATAK SAYISI YETERSİZ”… Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, yoğun bakım yatak sayısında değişiklik olmadığını belirterek “Çok uzun süreden beri, bu sayı, değil pandemi nedeniyle ekstradan gelecek hastalara yetmek, var olan kalp hastaları, trafik kazaları, ameliyat geçirenler gibi diğer sebeplerle yoğun bakım ihtiyacı duyanlara yetmemekte ve özel hastanelere sevkler yapılmaktaydı” dedi. Gürkut, radyoloji bölümünde tek bir tomografi cihazı olduğunu ifade ederek “Yine vakalar olursa bu cihazda bir Covid hastasının ardından da kanser hastasının filmini mi çekeceğiz?” diye sordu. Gürkut, akciğerin incelenmesi için gereken Bronkoskopi cihazının da yıllardır bozuk olduğunu vurguladı.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki sorunları sıraladı.

   Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gürkut, yoğun bakımdaki yatak sayısının yetersiz oluşunu, PCR laboratuvarında kit, tüp, swab ve personel olamayışını, olan cihazların az veya bozuk oluşunu, pandemi hastanesinin henüz temellerinin atılmamasını ve bunun gibi birçok konuda hükümeti eleştirdi.

   Gürkut, 27 Şubat 2020 tarihine göre toplam hastane yatağı sayısının daha az olduğunu kaydederek, yangında zarar gören KVC servisinin hâlâ tamir edilip hizmete açılmadığını vurguladı.

   Gürkut, Mağusa Devlet Hastanesi’ne daha önce olmayan bir PCR laboratuvarı kurulduğunu hatırlatarak, tek belirgin kazanımımızın bu olduğunu belirtti. Gürkut, PCR test sonuçlarının aynı gün verilmediğine de dikkat çekerek, kit, tüp, swab ve personel esasen organizasyon olmadığına dikkat çekti.

   Pandemi Hastanesi yapılacak yere niye AMATEM’in temelinin atıldığını da sorgulayan Gürkut, krizi fırsata döndürme zihniyeti ile hızlıca pandemi hastanesi yapmak yerine GAÜ’den alınan karkas binayı tamamlama hedefi koyan bakanlığın, bu bina için 3 ayda ihaleye bile çıkamadığını söyledi.
   Gürkut, herkes endişeli olduğunu söyleyince sorumlulukların azalıp azalmadığını sordu ve kendisinin de endişeli olduğunu, çünkü gözlerinin içine bakarak yalan söylendiğini kaydetti.

Gürkut: Yatak sayısı öncekinden daha az

   Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, 27 Şubat 2020 tarihine göre toplam hastane yatağı sayısının daha az olduğunu belirtti.

   Gürkut, yoğun bakım yatak sayısında değişiklik olmadığını söyleyerek, “Çok uzun süreden beri, bu sayı, değil pandemi nedeni ile ekstradan gelecek hastalara yetmek, var olan kalp hastaları, trafik kazaları, ameliyat geçirenler gibi diğer sebeplerle yoğun bakım ihtiyacı duyanlara yetmemekte ve özel hastanelere sevkler yapılmaktaydı” şeklinde konuştu.

   Gürkut, pandemi nedeni ile kurumlardan ve UNDP’den bağış yolu ile gelen solunum destek cihazlarının depoya alındığını belirterek, Ayaktan Tanı Merkezi’ndeki normal hasta odalarına gereğinde solunum cihazı bağlamak için oksijen sistemi döşendiğini kaydetti.

   “Gelin görün ki bu hasta odaları normal servislerdeki 2 kişilik ayrı ayrı odalardır” diyen Gürkut, “Eğer bu odaları depoda duran solunum cihazlarını bağlayıp yoğun bakım olarak kullanacaksak 20 ayrı hemşirenin hastaları o ayrı odalarda ayrı ayrı izlemesi gerekecek. Çünkü şuuru kapalı, cihaza bağlı bir hasta kötüleşirse başka odadaki hemşire veya doktora seslenemeyecek. O odada hemşire yoksa sıkıntı çıkacak, çünkü biz sağlık çalışanlarının duvarlar ötesi gören gözlerimiz yoktur” dedi.

Dijital ve teknolojik takip programı oluşturulamadı”


   “Küçük bir toplum olmanın ve birbirimizi tanımanın avantajını yaşadık” diyen Gürkut, bir türlü dijital ve teknolojik takip programı oluşturulamadığını söyledi.

   Gürkut, ihbar ve soruşturmaya dayalı takip sürdürüldüğünün altını çizerek, gelen turistleri kimsenin tanımadığını, bu nedenle ihbar ve izleme noktasında sıkıntı yaşanacağını söyledi. Gürkut, otomasyon ve kayıt olmadığını herkesin son vakanın görüldüğü nisan ortasından beri epidemiyolojik raporun bir türlü tamamlanamamasından anladıklarını savundu.


banner134
“Parası olmayanlar evde

bekledi ve sağlıkları bozuldu”

   Gürkut, diyalizde, kardiyolojide, nörolojide ve göğüs cerrahisinde çalışan doktorları, hemşireleri, personeli Covid bölümüne kaydırdıklarını söyleyerek, bu kişilerin yapacağı işi ise minimuma indirdiklerini hatta bazı servisleri kapattıklarını hatırlatarak, çünkü Covid dışı hastalarımıza çok acil, ölümcül bir şey olmadıkça “hastanelere gelmeyin” dendiğini de söyledi.

   Gürkut, “Hastanenin bir koridoru karantina, bir koridoru Covid dışı hastaların yatacağı servis olunca, hastaneye virüs kapma korkusu ile başvuramayan hastalar kendileri ceplerinden ödeyerek özel hastanelere başvurdular. Ama parası olmayanlar evde bekledi ve sağlıkları bozuldu. Mesela Şubat’ta ciğerinde kanser saptanan hasta Mayıs’ta ameliyata alınmak için çağrılınca bir de bakıldı ki hastalığı artık ameliyat olabilecek sınırların ötesine geçmiş” dedi.

   200 yatak, yoğun bakım, ilaç, malzemenin hazır olduğunun ifade edildiğini söyleyen Gürkut, sorular yöneltti:

   “Kaç kişilik malzeme, kaç test ve kiti var? Covid için eklenen yatakları, kalp ve felç hastasının yatacağı yatağın mı kullanılacak, ya da kalp hastasına da sen evde kal mı diyeceğiz. Devlet ilaç alabildi mi? Sağlık çalışanlarına eğitim yapıldı, organizasyon tamamlandı mı?, Steril hastane neresi olacak?”.

“Kanser hastası ile Covid hastası

için aynı cihaz mı kullanılacak?”


   Hastanenin radyoloji bölümünde tek bir tomografi cihazı olduğunu söyleyen Gürkut, “yine vakalar olursa bu cihazda biz bir Covid hastasının filmini çekip ardından da kanser hastasının filmini mi çekeceğiz? Ya tam da o zaman bu tek tomografimiz arızalanırsa? Gene ışın bölümümdeki tomografiyi başka amaçla mı kullanacağız? Geçen defa tam da bu nedenle 4 hafta boyunca arızalı kaldı ışın bölümünün tomografi cihazı ve kanser hastaları sevk edildi mecburen” dedi.

   Gürkut, akciğerin incelenmesi için gereken Bronkoskopi cihazı yıllardır bozuk olduğuna dikkat çekerek, cihazın fiyatının 200 bin TL olduğunu ve halen alınmadığını söyledi. Gürkut, şimdiye kadar yapılan sevklere ödenen para ile birçok bronkoskopi cihazı alınabileceğine vurgu yaptı.
   Pandemi Hastanesi yapılacak yere niye AMATEM’in temeli atıldığını da sorgulayan Gürkut, krizi fırsata döndürme zihniyeti ile hızlıca Pandemi Hastanesi yapmak yerine GAÜ’den alınan karkas binayı tamamlama hedefi koyan bakanlığın, bu bina için 3 ayda ihaleye bile çıkamadığını söyledi.
   Gürkut, herkes endişeli olduğunu söyleyince sorumlulukların azalıp azalmadığını sordu ve kendisinin de endişeli olduğunu, çünkü gözlerinin içine bakarak yalan söylendiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75