KİT yok, tahlil de yok

banner37

Devlet hastanelerinde KİT eksikliği nedeniyle en basit kan tahlili bile yapılamıyor. Bu durum yüzünden mağdur olan vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor

KİT yok, tahlil de yok
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KİT’LERİN BUGÜN GELMESİ BEKLENİYOR… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, devlet hastanelerindeki KİT eksikliğini doğruladı ve sorunun çözümü için KİT alımını beklediklerini söyledi. İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde de pandemi yüzünden Türkiye’den izin almakta zorlandıklarını ve uçak nakliyelerinde sorun yaşadıklarını belirterek, bu nedenle ilaç ve KİT eksiklikleri yaşandığını belirtti. Konde, nakliyede sorun yaşanmazsa cuma günü (bugün) KİT’lerin ellerine ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Devlet hastanelerinde KİT eksikliği nedeniyle birçok tahlil yapılamıyor. Tahliller için gerekli bir malzeme olan KİT’lerde bir süreden beri eksiklik yaşanıyor ve tahliller yapılamadığı için hastalar mağdur oluyor.

Tahlil yaptırmak için devlet hastanelerine başvuran hastalar, tahlillerinin büyük bir çoğunluğunu yaptıramadan dönerken, acil durumlar içinse piyasadan KİT tedariki yapıldığı öğrenildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, devlet hastanelerinde KİT eksikliğini doğrulayarak, tahlil yapabilmek için KİT alımını beklediklerini söyledi.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde de nakliyede sorun olmaması halinde KİT’lerin cuma günü (bugün) ellerine ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Özyılkan: Bazı tahlilleri yapabilmek için KİT alımını bekliyoruz

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, KİT eksikliği nedeniyle tahlillerde sorun yaşandığını doğruladı.

banner134
Özyılkan, bazı tahlillerin yapılabildiğini, bazılarının ise KİT eksikliği nedeniyle yapılamadığını belirterek, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin sorunu çözmek için çalıştığını kaydetti.

Konde: Nakliyede sorun yaşanmazsa KİT’ler cuma gelecek

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, tahlil kitlerinin siparişlerini 2 ay önce verdiklerini belirterek, pandemi sebebiyle Türkiye’den izin almakta zorlandıklarını ve uçak nakliyelerinde sorun yaşadıklarını kaydetti.

Bu yüzden ilaç ve KİT eksiklikleri yaşadıklarını anlatan Konde, nakliyede sorun oluşmazsa cuma günü (bugün) KİT’lerin ellerine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Serap Konde, vatandaşları mağdur etmemek için uğraş verdiklerini ifade ederek, acil durumlar için KİT eksikliğini piyasadan tedarik ettiklerini bildirdi.

Uçuşların az olması nedeniyle uçakların dolu olduğunu, bu yüzden ilaç nakliyelerini yapmadıklarını belirten Konde, geçen hafta bağış olan 2 koli aşının “uçak doldu” diye uçağa alınmadığının altını çizdi.

Konde, ihalenin gecikmesinin de sıkıntı yaşanmasına neden olduğuna işaret ederek, “İhale tamamlanınca hiçbir sorunumuz kalmayacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
fezile  özataç
fezile özataç - 1 ay Önce

aşılarla beraber neden gelmedi ozaman

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75