Kıyı Emniyet Şirketi'ndeki 12 çalışan işinden olabilir

banner37

UBP milletvekili Menteş Gündüz’ün meclisteki konuşmasında Türkiye ortaklı Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti Şirketi’nde çalışan bazı kişilerin 30 Kasım’da işten durdurulacağı iddiasına yanıt veren Ulaştırma Bakanı Atakan, çalışanların işlerini kaybetmemesi konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

banner87
Kıyı Emniyet Şirketi'ndeki  12 çalışan işinden olabilir
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, önceki gün Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada hükümetin Türkiye ortaklı Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti Şirketi’nde çalışan 12 kişinin 30 Kasım’da işten durdurulacağıyla ilgili bazı duyumlar aldıklarını ve bunun doğru olup olmadığını sordu.     Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, bu süreçte içlerinde çok kaliteli, nitelik ve işlerinin ehli olan 12 çalışanın işlerini kaybetmemesi için gerekli anlamda çok ciddi mesai harcadıkları söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Kıyı Emniyeti’ni bu noktadaki gerekliliğe ikna etmek için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Atakan, “En azından geçmiş yönetim dönemlerinde yapılan bazı sorumsuz harcamaların bu dönemde olmayacağının garantisini vererek bu çalışanların işlerini kaybetmemesi için mücadele ediyoruz” dedi.

Bu konunun çözüme kavuşturulması için bakanlık müsteşarının Ankara’ya iki kez ziyaret gerçekleştirdiğini ifade eden Atakan, ayrıca Türkiye’de gelen bir temsilciyle yaptıkları görüşmeler çerçevesinde işinin ehli olan 12 çalışanın işlerini kaybetmemesi konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çalışanların işine devam etmesi için ellerinden gelen her türlü çabayı sarf etiklerini anlatan Atakan, özellikle yaz döneminde Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sonrası yaşanan yapısal dönüşümle birlikte, Türkiye’nin 2019 yılından itibaren bu şirkete yapmakta olduğu maddi katkının belli şartlarda yapabileceğini söyledi.  Atakan sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin belirtmiş olduğu şartlar doğrultusunda şu anda kayıtlı bulunan 33 kişilik norm kadrosunun ödeneceğini ve bu çerçevede geriye kalan diğer personelin işine son verilmesi bu süreçte sadece küçülme gerektiğini ve sadece Kıyı Emniyeti’ni gerektirecek faaliyetlerde bulunma, ticari hiçbir faaliyette bulunmama, 6 olan su üstü unsuru sayısını 3’e indirme ve bu yönde küçülerek yeniden yapılanma kararlılığını ortaya koydu”.

 

Menteş: Maalesef 30 Kasım’da 12 kişi işten durdurulacak

UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, 2000 yılında Kıyı Emniyeti’nin kurulduğunu belirterek şirketin yüzde 51’inin KKTC, yüzde 49’unun da TC olmak üzere kurulduğunu, bünyesinde 10 adet bot ve tekne kapasitesiyle hizmet verdiğini söyledi.

Gündüz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ancak bu konuyu aylar önce Bakan Tolga Atakan ile konuştuk, konun tekrardan incelenmesini ve bazı haklı sebeplerin olabileceğini söyledim. Yapılan bazı sözleşmeler TC tarafından yerine getirilmemiş olabilir. Ancak bu insanlar denizde yetişmiş ve görev yapmış. Bugün artık KKTC kara sularını değil, kıta sahanlıkların konuşulmaya başlandığı bir dönemdeyiz. Gerek ulusal gerekse uluslar arası anlamda çok önemli bir yere sahip olan bir şirketin küçültmesi doğru değil. Bu kişilerin işten durdurulmaları yerine hizmet içi eğitimle farklı denizcilik alanlarına adapte edilebilir”.

 

Atakan: Türkiye altın hisseye sahip konumda

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi çerçevesinde maalesef üzücü bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, bu şirketin yüzde 51’inin KKTC yüzde 49’unun da TC’nin olduğunu, ancak Türkiye’nin burada “altın hisseye” sahip konumda olduğunu söyledi.

Atakan, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nin 6’sının kendi, 1’inin de sözleşmeli olmak üzere toplam 7 tane su üstü unsuru ile KKTC sahanlığı içerisinde hizmet veren bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Atakan, özellikle 2016 yılından bugüne kadar yaşanan mali sıkıntılar ve yönetim noktasında atılmış yanlış, hesapsız adımların şirkette ekonomik yetersizliğe sebep olduğunu söyledi.

Haziran ayında 14 çalışanın işine son verilmesiyle sonuçlanan bir yönetim kurulu kararının ortaya çıktığını anımsatan Bakan Atakan, ardından bu 14 çalışanın 2’sinin istifa ederek ülkelerine döndüğünü,  kalan 12 çalışanın ise devam etmesi yönünde bir formül çalışması yaptıklarını söyledi.

Atakan, bu süreçte içlerinde çok kaliteli, nitelik ve işlerinin ehli olan 12 çalışanın işlerini kaybetmemesi için çok ciddi bir mesai harcadıkları söyledi. Atakan, sosyal medya hesabı üzerinde yapmış olduğu paylaşımda da, sorunun üç günde çözülebilecek kolay bir konu olmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75