Kız arkadaşını darp etti,1 yıl hapse çarptırıldı

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, birlikte kaldığı kız arkadaşının göz çukur kemiğini kıran Yıldıray Kurt ile ilgili karar verdi

Kız arkadaşını darp etti,1 yıl hapse çarptırıldı
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Mart’ta, birlikte kaldığı kız arkadaşının sağ gözüne elinin tersiyle vurarak, göz çukur kemiğini kıran 34 yaşındaki iki çocuk babası Yıldıray Kurt’u yargıladı.


Mahkeme, Yıldıray Kurt’u “Vahim zarar” ve “Ciddi darp” suçlarından 1 yıl hapse mahkum etti.


Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu tarafından açıklandı.


Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, erkeğin gücünü kullanarak, kadının üzerinde sindirme amacı güden bu tür davranışların önüne geçilmesi gerektiğini ifade ettikten sonra, kadınların özgüveni yüksek, eşit bireyler olarak toplumda huzur içinde yaşayabilmesi için, bu tür suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı.


Ayşen Toroslu, vahim zarar suçunun, yasada azami 7, ciddi darp suçunun ise 3 yıla kadar hapis cezası öngören, ciddi, vahim ve yaygın suçlar olduğunu belirtti.


banner134
Toroslu, hayat ve vücut bütünlüğünün anayasal güvence altına alındığına dikkat çekerek, bu tür suçların önüne geçilmesi için caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.


Toroslu, kişilerin hayat ve vücut bütünlüğüne karşı işlenen bu tür suçların, kişi, huzur ve güvenliğini bozmak yanında toplum huzurunu bozup, kişilerin güven duygusu içinde yaşamasını engellediğini de dile getirdi.


KKTC’de son dönemlerde, bu tür suçların önüne geçebilmek için, polis teşkilatında ayrı bir birim oluşturulmasına karşın, kadına şiddetin hatırı sayılır şekilde arttığına vurgu yapan kıdemli yargıç, “Kadının şiddete maruz bırakılması kabul edilemezdir” dedi.


Ayşen Toroslu, büyük pişmanlık duyan sanığın mahkemeden özür dilediğini belirterek, mahkemeden mülayim bir ceza talep ettiğini kaydetti.

“Hoşgörü gösteremeyiz”


Ayşen Toroslu, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdikten sonra sanığın işlemiş olduğu suçlara hoşgörü gösterilemeyeceğini dile getirerek, sanığı ciddi, vahim ve yaygın suçlardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.


Toroslu, kamu yararı gereği, sanığa verilebilecek en adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini kaydetti ve tüm belirttikleri ışığında, sanığı, oy birliğiyle, 1 yıl hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75