banner6

KKTC 38 yaşında

banner37

Bugün ülke genelinde törenler ve etkinlikler var

KKTC 38 yaşında
banner99

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 38’inci kuruluş yıl dönümü ülke genelinde düzenlenecek tören ve etkinliklerle kutlanıyor.


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı programı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ve 21 pare top atışıyla dün başladı.


KKTC’nin 38’inci kuruluş yıl dönümü törenlerinde Türkiye Cumhuriyeti’ni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay temsil edecek. Oktay, törenler yanında etkinlik ve açılışlara da katılacak.


İlk tören, dün Kıbrıs Türk halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarı’nda yapıldı. Ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Anıt Mezarı’nda tören düzenlendi. Her iki törende de, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar anıta çelenk sundu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi. Törenler, Cumhurbaşkanı’nın Anıt Özel Defteri’ni imzalanmasıyla tamamlandı.


Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl yapılacak tören ve etkinliklerde de, KKTC Bakanlar Kurulu’nun E.T.(K-I)857- 2020 sayılı kararıyla “Tehlikeli Bulaşıcı Hastalık” olarak ilan ettiği Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri çerçevesinde sosyal mesafe ve maske takılması kurallarına uyulması zorunlu olacak.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı’nda, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul edecek.


Türk Hava Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı gösteri ekibi Solo Türk, 15 Kasım Cumhuriyeti Bayramı dolayısıyla, bugün saat 15.30’da Girne Atatürk Anıtı’nın üzerinde gösteri yapacak.

Törenler


Lefkoşa Atatürk Anıtı’ndaki tören, bugün saat 09.30’da, Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmigeçit töreni ise saat 10.00’da başlayacak.


Lefkoşa Anıtı’ndaki törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi, Türk Silahlı Kuvvetleri Temsilcisi ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu anıta çelenk sunacaklar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla tamamlanacak.

banner134


İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenecek resmigeçit töreninde ise, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yapacak.


Lefke ve Erenköy’den gelen bayrakların Cumhurbaşkanı Tatar’a takdim edilmesinin ardından tören, halk dansları gösterisi, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği Konseri ve resmigeçit ile sona erecek.


Lefkoşa Şehitler Anıtı’ndaki mahalli tören ise saat 08.00’da başlayacak. Törende, anıta çelenklerin sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Tören, konuşmaların ardından sona erecek.


Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği, bugün saat 15.30’da ise Kapalı Maraş Belediye Çay Bahçesi’nde konserler verecek.


Gazimağusa’daki tören saat 13.30’da Zafer Anıtı’nda düzenlenecek. Buradaki törende anıta çelenkler sunularak saygı duruşunda bulunulacak. Saat 14.00’te yeni Lemar AVM önündeki yolda resmigeçit töreni yapılacak.


Girne’de bugün Girne Atatürk Anıtı’nda tören düzenlenecek. Saat 14.35’te anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayacak törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.


İskele’de, 15 Kasım töreni, saat 09.00’da, Ecevit Meydanı’nda düzenlenecek.


15 Kasım dolayısıyla Güzelyurt’ta ilk tören saat 10.00’da Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde, müze önünde de ikinci tören yapılacak.15 Kasım nedeniyle saat 11.30’da Güzelyurt Belediyesi Sergi Salonu’nda sergi açılışı da yapılacak. Güzelyurt Belediyesi ve BRT iş birliği ile salı günü saat 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde ise konser verilecek.


Lefke’deki tören saat 14.00’te Lefke Atatürk Anıtı önünde başlayacak.


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda Geçitkale ve Akdoğan’da da Atatürk Anıtlarında çelenk sunma törenleri yapılacak. Her iki tören de saat 09.00’da başlayacak.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104