banner6

KKTC 39 yaşında… İskele’de tören

banner37

KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü bu sabah İskele Ecevit Meydanı’nda yer alan törenle kutlandı.

KKTC 39 yaşında… İskele’de tören
banner99

Tören çelenklerin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle buradaki tören sona erdi.

Protokole dahil zevatın birlik ve halkın bayramını kutlamasıyla başlayan törenin ikinci bölümünde ise günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşmayı İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu yaptı. Toroslu, öğrencilere tarih bilincinin ve geçmişin en iyi şekilde öğretilmesi gerektiğine işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının Misak-ı Milli sınırları dışında kalıp Türk bayrağını dalgalandırmayı başaran tek Türk topluluğu olduğunu söyledi.

İskele Ticaret Lisesi öğretmenlerinden Elif Aydın Besimoğlu da bundan tam 39 yıl önce Kıbrıs Türk halkının geleceğinden hiçbir şekilde ödün vermeyeceğini dünyaya kanıtladığını ifade ederek, 15 Kasım 1983 yılında verilen mücadelenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesiyle taçlandırıldığını söyledi. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Çağdaş Abiç de Rumların Enosis hayaliyle Ada’da katliamlar yaptığını anımsattı. Abiç, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı ile Türklerin söz konusu zulümlerden kurtulduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak adada özgürce yaşadığını söyledi.

İskele’deki tören bölge okul öğrencilerinin günün anlam ve önemine ilişkin şiirleri okumasının ardından tören geçişi ile son buldu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104