KKTC, Azerbaycan'da tanıtıldı

banner37

Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road show etkinliğiyle tanıttı.

KKTC, Azerbaycan'da tanıtıldı
banner8

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçtiğimiz hafta, bakanlık yetkilileri, KITSAB, KITOB, THY KKTC temsilcileri, bazı turizm acenteleri, bazı otel temsilcileri ve basın mensuplarının yer aldığı bir heyetle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki “road show” etkinliğine katıldı.

Bakü’den birçok turizm acentesi ve sektör temsilcisinin yer aldığı etkinlikte, KKTC’yi tanıtıcı broşürler ve tanıtım CD’leri katılımcılara dağıtıldı, sinevizyon gösterileri yapıldı, ikili temaslarda bulunuldu.

Bakan Ataoğlu, Bakü temasları kapsamında road show etkinliğinde konuşma yaptı, Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazim İbrahimov ile görüştü, Bakü Şehitliği’ni ziyaret etti, onuruna verilen yemeğe katıldı, yerel basına demeçler verdi.

Road Show’a iki ülkeden turizmciler katıldı

KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Medya Kuruluşlarına Destek Vakfı Başkanı Vugar Seferli ile KKTC ve Azerbaycan’dan turizmcilerin katıldığı road show etkinliği Azerbaycan ve KKTC milli marşlarıyla başladı.

Etkinlikte ilk konuşmayı KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer yaptı. Turganer, Bakü’deki tanıtım atağının çok faydalı olacağına inanç belirtti.

Ataoğlu: Bu ilk adım... Daha kapsamlı etkinlikler yapılacak

Ardından söz alan Fikri Ataoğlu, road showun ilk çıkarma olduğunu, önümüzdeki aylarda daha geniş kapsamlı tanıtım etkinlikleri düzenleneceğini anlattı.

KKTC halkının Azerbaycan halkıyla aynı dili ve aynı kültürü paylaştığına işaret eden Ataoğlu, Türkiye’de eylül ayında düzenlenen mitinglerde TC bayrağı dışında dalgalanan iki bayrağın KKTC ve Azerbaycan’a ait olduğuna işaret etti.

Önümüzdeki aylarda geniş kapsamlı bir tanıtım etkinliği gerçekleştirileceğini tekrarlayan Ataoğlu, bu etkinlikte inşaat, sanayi, ticaret ve eğitim sektörlerinden de temsilcilerin yer alacağını anlattı.

KKTC’deki üniversitelerde çok sayıda Azerbaycanlı öğrenci olduğuna işaret eden Ataoğlu, sağlık turizmi konusundaki potansiyele de değindi.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi’nin tam donanımlı hastaneleri olduğunu ve  GAÜ’ünün de hastane açacağını anlatan Ataoğlu, ülkedeki hastanelerin hem fiyat politikası hem de hizmet açısından avantajlı olduğunu kaydetti.

Azerbaycan ve KKTC’nin aynı dili, dini ve kültürü paylaştığına işaret ederek, Azerbaycan Türklerini KKTC’ye davet eden Ataoğlu, Azerbaycan Türklerinin KKTC’yi ziyaret etmek için vize almasına gerek olmadığına da işaret etti.

Azerbaycan’ı ilk kez ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini dile getiren Ataoğlu, ülkeye döndüğünde Kıbrıslı Türkleri Azerbaycan’ı ziyaret etmeye çağıracağını anlattı. 

Paşayeva: Biz bir milletin insanlarıyız

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise “Oradaki insan bizim insanımız, biz sizin insanımızsınız, biz bir milletin insanlarıyız” ifadelerini kullandı.

Paşayeva, KKTC halkının Azerbaycan Türkleriyle aynı acılardan geçerek bugünlere geldiğini kaydederek, “İsteriz ki artık bu acılar olmasın” dedi.

İki ülke arasında güçlü bağlar olduğunu ifade eden Paşayeva, roadshowun başarıyla sonuçlanması temennisinde bulundu.

KKTC hakkında kitap yazdığını ve ülkeyi boydan boya gezdiğini anlatan Paşayeva, Azerbaycan Türklerini KKTC’yi ziyaret etmeye çağırdı.

Turizmin sadece gezi maksatlı olmadığını, turistik seyahatlerin, ziyaret edilen ülkenin güçlenmesine katkı yaptığını ifade eden Paşayeva, KKTC’nin güçlenmesine katkıda bulunmasının Azerbaycan Türklerinin boynunun borcu olduğunu anlattı.

Azerbaycan gibi KKTC’nin de Batı'nın adaletsizlikleri ile karşılaştığını anlatan Paşayeva,  “Biz de inada inat, bu adaletsizliğe karşı öz insanımızı güçlendirmek için KKTC’ye destek verelim” dedi.

banner134
Kıbrıslı Türkleri de Azerbaycan'a davet eden Paşayeva, turizm sayesinde iki ülke ilişkilerinin daha da gelişeceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından KKTC’yi tanıtıcı sunumlar yapıldı, iki ülkenin sektör temsilcileri bir araya gelerek işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

Ataoğlu Azerbaycan Diaspora Bakanı ile görüştü

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakü ziyareti çerçevesinde Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazim İbrahimov ile de görüştü.

Bakan Ataoğlu, iki ülke arasında vize zorunluluğu olmadığına işaret ederek Azerbaycan Türklerini KKTC’ye davet etti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin artması temennisini ifade eden Ataoğlu, KKTC’deki üniversite hastanelerinin kendini ispatladığını dile getirdi.

Bakanlığın bir ay önce Ankara’da sağlık turizmini tanıttığını ve bu alandaki 87 üniversitenin hastaneleri vasıtasıyla KKTC’yi tanımaya başladığını dile getiren Ataoğlu, o ülkelerden hastaların da ilerleyen günlerde KKTC’deki hastanelerden yararlanma imkanı bulacağını belirtti.

Ataoğlu, KKTC’de senenin 9 ayı denize girilebildiğini kaydederek, bunun turizm açısından önemli olduğunu belirtti.

Bunun dışında kültürün tanıtımı amacıyla çalışmaların da başladığını vurgulayan Ataoğlu, bu çalışmalardan bahsetti.

Ataoğlu, Azerbaycan'dan KKTC’ye uçak seferleri konması için Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov’un yardım ve desteğini istedi. Ataoğlu Nazım İbrahimov’u en kısa sürede KKTC’ye gelmeye davet etti.

Nazım İbrahimov da burada yaptığı konuşmada, Ataoğlu’yla görüşmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ataoğlu ve İbrahimov daha sonra öğle yemeğinde de görüşmelerini sürdürdü.

Ataoğlu onuruna verilen yemeğe katıldı

Bakan Ataoğlu, Bakü ziyaretinin son gününde Azerbaycan Havayolları Başkan Yardımcısı Eldar Hacıyev tarafından onuruna verilen yemeğe de katıldı.

Ataoğlu burada yaptığı konuşmada, ekibe gösterilen sıcaklık ve ilgiye teşekkür etti.

Yemek sonunda karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Sektör temsilcileri Azerbaycan pazarından umutlu...

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Tijen Apakgün etkinlikle ilgili basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan’ın, batıya alternatif bir destinasyon olduğunu ifade ederek, roadshowdan beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs Türk Sehayat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun ise Azerbaycan’la 1995 yılından beri temaslar yürüttüklerini dile getirerek, bu yıl toplu bir tanıtım faaliyetine girişildiğini kaydetti.

Azerbaycan’ın KKTC için çok önemli bir ülke olduğunu kaydeden Tolun, Azerbaycan halkının Türk ve Müslüman olmasının ve Kıbrıs’ı çok iyi bilip sevmelerinin turizm sektörünün bu destinasyona özel bir ilgi göstermesine neden olduğunu ifade etti.

Azerbaycan’dan KKTC’ye şu anda 2 bine yakın öğrenci geldiğini anlatan Tolun, daha önce Azerbaycan KKTC arasına charter seferler konduğunu ancak bunun Kıbrıslı Rumların baskısı sonucu kaldırıldığını anlattı.

Yine de Azerbaycan’dan KKTC’ye turist akışının devam ettiğini dile getiren Tolun, Avrupa’daki turist sayısının özellikle Türkiye’deki olaylar nedeniyle azaldığını anlatarak road showla Azerbaycan’dan gelen turist sayısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75