“KKTC bayrağına yapılan büyük bir saygısızlık”

banner37

“KKTC bayrağına yapılan büyük bir saygısızlık”
banner90
banner99

Sunuşların ardından 62. Madde uyarınca TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Berlin Kıbrıs süreciyle ilgili söz aldı.

Özyiğit, konuşmasına, KKTC’nin kuruluşunun 36. yılının kutlayarak başladı.

Cumhuriyetin bayrağına büyük bir saygısızlık yapıldığını, bunu da şiddetle protesto ettiklerini söyleyen Özyiğit, Güney’de yaşayan herkesin aynı tutumda olduğunun lanse edilmesinin de yanlış olduğunu ifade etti.

banner134
Güney’de bayrağa yapılanın çok büyük yanlış olduğunu kaydeden Özyiğit, Rum yönetimin söz konusu konuda gerekeni yapmasını istedi.

Liderlerin bir hafta sonra Berlin’de buluşacağını kaydeden Özyiğit, “çözüme nasıl bakıldığını” ve “çözüm yönünde adım atmakta kararlı mıyız?” diye sordu

50 yıldır adada iki taraf arasında yaşananlara değinen Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın göreve geldiği günden itibaren yoğun bir çaba harcadığını kaydederek, Crans Montana’da sürecin çökmediğini, direkten döndüğünü söyledi.

Yeni arayışlar içine girelim mantığının doğru bir mantık olmadığını kaydeden Özyiğit, bir hafta sonra liderlerin Berlin’de buluşacağını belirterek, oradan Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik atılacak en küçük adımın bile önemli olduğunu kaydetti.

Mevcut durumun sürdürülemeyeceğini belirten Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun kendi ayakları üzerinde durabilmesinin önemine işaret ederek, esas olanın Kıbrıs sorunun çözümü ve Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası yapının içine toplumsal olarak girmesi olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75