“KKTC, denizlerde her türlü görevi ifa edebilecek güce ulaştı”

banner37

banner87
“KKTC, denizlerde her türlü görevi ifa edebilecek güce ulaştı”
banner90
banner8

“Gemi Kurtaran” römorkörünün KKTC’de görevlendirilmesi töreni Girne Limanında gerçekleştirildi.

Törene Başbakan Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TC Kıyı Emniyet Genel Müdür Vekili Durmuş Ünüvar, bazı bakanlar ve milletvekilleri, kuvvet komutanları, sivil ve askeri zevat katıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, KKTC’nin kıyı emniyeti ve gemi kurtarma alanlarında bugün daha güçlü bir konuma geldiğini belirterek, denizlerde her türlü görevi ifa edebilecek güce ulaştığını söyledi.

Atakan, Türkiye Cumhuriyeti sayesinde bu alanda 7/24 hizmet verebilecek ve bölgede etkin bir güç olacak KKTC Kıyı Emniyeti’nin aynı zamanda Türk bayrağının denizlerde dalgalanmasını da sağlayacağını kaydetti.

“Mavi Vatan” doktrininin Doğu Akdeniz’de keşfedilen hidrokarbon yataklarıyla daha da önem kazandığını, aynı zamanda TC ve KKTC’nin Adanın %51’lik kıyı şeridini kontrol eder durumda olduğuna dikkat çeken Atakan, Barbaros Hayrettin Paşa ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın denizlerin önemini belirttiği sözlerine de atıfta bulunarak, TC ve KKTC’nin sarsılmaz birlik ve işbirliğinin devam edeceğine vurgu yaptı.

Atakan, 45 yıl önce Barış Harekâtında bulunmuş ve ikinci harekâtta da bulunmuş ve “Kıbrıs Gazisi” unvanı almış Murat Çelik’i gemi kaptanı olarak yeniden Adada görmekten mutlu olduğunu ve Kıbrıs Türk halkı adına kendisine şükran ve minnet sunduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75