KKTC genelinde üç ehliyet müfettişi var

banner37

Toplu taşımacılığın neredeyse olmadığı ülkemizde hemen herkes kendi özel aracını kullanıyor ancak yola çıkmak için gerekli olan ehliyet için de vatandaşlar aylarca beklemek zorunda

KKTC genelinde üç ehliyet müfettişi var
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde toplu taşımanın yetersiz kalmasından dolayı bir yerden başka bir yere gitmek için özel araç kullanmak zorunlu hale geliyor. Ancak ehliyet olmadan araç kullanılamayacağı için vatandaşların ehliyet alması da gerekiyor.

Ülke genelinde sadece üç ehliyet müfettişinin görev yapması, hem vatandaşların, hem de müfettişlerin zor anlar yaşamasına neden oluyor.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, ehliyet almak için gittikleri şoför okullarında, kendilerine eylül sonlarında sınav tarihi verilmesinden dolayı isyan edecek duruma geldiklerini belirterek, sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını istediklerini söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, müfettiş sorununun, geçmiş hükümet döneminden kalma bir sorun olduğunu ifade ederek, bu dönemde müfettiş alımı için çalışma başlatıldığını, ancak çözüm iradesinin ortaya konmamasından dolayı sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Bağzıbağlı, Başbakanlık Personel Dairesi’ne, geçmiş hükümet tarafından yapılan müfettiş alımı talebine hatırlatma yaptıklarını anlatarak, kısa süre içerisinde Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şubesi’ne, beş yeni ehliyet müfettişinin alınacağını söyledi.

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki, ülke genelinde toplam üç ehliyet müfettişi olduğunu belirterek, şoför okulları ile ehliyet müfettişlerinin vatandaşların mağdur olmaması için kendi imkânlarıyla canla başla mücadele ettiklerini ve sorunlarına çare bulunmaması durumunda bakanlık önünde araçlı eylem yapacaklarını dile getirdi.

Bağzıbağlı: Müfettişler insan üstü bir emek sarf ediyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, ülke genelinde üç ehliyet müfettişi olmasından dolayı yaşanan sorunların boyutundan haberdar olduklarını belirterek, göreve gelir gelmez bu sorunla ilgilenmeye başladıklarını ifade etti.

Bağzıbağlı, geçtiğimiz yıl iki müfettiş için adli tahkikat başlatıldığından dolayı söz konusu müfettişlerin mahkemenin sonuçlandırılmasına kadar olan süreç boyunca görevlerinden uzaklaştırıldıklarını anımsatarak, ada genelinde üç müfettişin hizmet vermek zorunda kalmasının bu olay yüzünden olduğunu ifade etti.

Ada genelinde beş ehliyet müfettişi varken, Nisan 2017 tarihinde 662; Mayıs 2017’de ise 635 kişiye sınav yaptıklarını belirten Bağzıbağlı, şimdi üç müfettişle Nisan 2018 tarihinde 654; Mayıs 2018’de ise 861 kişiye sınav yaptıklarını belirtti.

Yaşanan müfettiş eksikliğinden dolayı mevcut müfettişlerin insanüstü bir emek sarf ettiklerinin farkında olduklarını ve söz konusu istatistiksel rakamların bunu kanıtlar nitelikte olduğunu anlatan Bağzıbağlı, müfettiş sorununun en erken zamanda çözülmesi için bakanlık olarak çalışmaların devam ettiğine vurgu yaptı.

“Geçmiş dönemin sorunu, bu dönemin sorunu gibi lanse ediliyor”

Bağzıbağlı, müfettiş eksikliğinin yeni bir sorun olmadığına dikkat çekerek, geçmiş hükümet döneminde de görevde bulunan Başmüfettiş ve Şube Amiri Gürel Cantaş’ın, Mart 2017 yılında, dönemin ilgili bakanına, ileride yaşanabilecek müfettiş eksikliği konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi.

Geçmiş hükümet döneminde müfettiş alımıyla ilgili başbakanlığa talep gönderildiğini, ancak yapılan girişimlerin takibinin yapılmamasından dolayı, o dönemin sorununun, bu dönemin sorunu gibi lanse edildiğini ifade etti.

“Müfettiş alımı sorununu çözmek üzereyiz”

banner134
Kemal Bağzıbağlı, “Müfettiş sorunu, geçmiş yönetimin yaşadığı, ama çözme iradesi gösteremediği bir konudur. Biz göreve gelir gelmez, eski hükümetin başlattığı girişimlerin takibini yapmaya başladık. Müfettiş alımı sorununu çözmek üzereyiz” ifadelerini kullanarak, müfettiş alımında yaşanılan gecikmenin, yerel seçimlerden kaynaklanan seçim yasaklarından dolayı olduğunu dile getirdi.

“Beş yeni ehliyet müfettişi alınacak”

Başbakanlık Personel Dairesi’ne geçmiş hükümet döneminde yapılan talebe hatırlatma yaptıklarını belirten Bağzıbağlı, kısa süre içerisinde Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şubesi’ne beş yeni ehliyet müfettişinin alınacağını ifade etti.

Tilki: Ülke genelinde üç ehliyet müfettişi var

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın göreve başladığı tarihten itibaren, ne şoför okulları, ne de ehliyet müfettişlerinin sorunları ile ilgili yapılan herhangi bir değişikliğin görüldüğünü ifade etti.

Tilki, bakanın şoför okullarıyla sadece göreve başladığı ilk zamanlarda görüştüğünü belirterek, yapılan toplantıda, şoför okullarının sorunlarının tartışıldığını ve sorunlara ne gibi önlemler alınması gerektiğinin konuşulduğunu anlattı.

“Toplantı yapıldığı günden bugüne bir arpa boyu yol kat edilmedi” diyen Tilki, şoför okulları ile ehliyet müfettişlerinin kendi imkânlarıyla, vatandaşın mağdur olmaması için canla başla mücadele ettiklerine vurgu yaptı.

Tilki, ülke genelinde toplam üç ehliyet müfettişi olduğunu belirterek, “Yetkililer, üç müfettişle, sağlıksız bir şekilde ehliyet verildiğini bildiği halde hiçbir şey yapmıyor” ifadesini kullandı.

Lefkoşa’da bir müfettişin 16-17 şoför okuluna hizmet verdiğini belirten Tilki, geriye kalan iki müfettişin de geriye kalan diğer ilçelere hizmet götürdüğünü kaydetti.

“Sorunlara çare bulunmazsa bakanlık önünde araçlı eylem yapılacak”

Bu durumun artık canlarına tak ettiğini belirten Tilki, şoför okullarının yaşadığı sıkıntıları anlatmak için bakanlıkta görevli hiçbir yetkiliyi bulamadıklarından da yakındı.

Tilki, “Müfettiş sayısı yetersiz olduğu için müfettişler haklı olarak ehliyet alacak kişilere sınav tarihini eylül ayının sonlarına yazıyor” dedi.

Doğan Tilki, şoför okullarının yaşadığı ıstıraba bir an önce çare bulunmazsa, araçlarını, ivedilikle toplayıp, bakanlığın önünde eylem yapacaklarına dikkat çekti.

“Bakanlık, gerek şoför okullarına, gerekse ehliyet sistemindeki bozukluklara el atması için zamanın geldiğini çoktan bilmesi gerekir” şeklinde konuşan Tilki, bakanlığa son kez ikazda bulunduklarının altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75