banner6

KKTC Mahkeme Kararlarının Türkiye’de İcrası

banner37

Avukat Dosyası Pınar Denktaş

KKTC Mahkeme Kararlarının Türkiye’de İcrası
banner99

KKTC Kaza Mahkemeleri’nde aradığınız hakkınız, mahkemece yerinde görülerek lehinize karar verilmiştir. Karşı taraf, Kıbrıs’ta herhangi bir mal varlığı olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise, Kıbrıs’ta mahkemenin lehinize hüküm kurduğu tazminat veya alacağı tahsil kabiliyetiniz yoktur. Peki şimdi ne olacaktır?

Bu durumda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında mün’akid mütekabiliyet anlaşmaları devreye girer. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta alınan bir mahkeme ilamı kesinleştikten sonra Türkiye’de icra edilebilir. Mahkemenin kararı istinafa başvurulması veya istinaf süresinin dolması ile kesinleşecektir.

Bunun için izlenmesi gereken yol şudur:

Kesinleşmiş mahkeme ilamına öncelikle Yüksek Mahkeme, daha sonra İçişleri Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı ve son olarak T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nde onay alınması gerekir.

Bu şekilde KKTC kaza mahkemesi ilamı, Türkiye’de tanıma ve tenfiz davasına konu edilebilir. Tecrübeli bir avukatın desteği ile oldukça kısa sürecek olan bu dava neticesinde, KKTC’de doğan alacak Türkiye’de infaz edilebilir.

Türkiye’de yürürlükte olan İcra ve İflas Kanunu sayesinde, alacaklıların borçlunun malvarlığını tespit KKTC’ye kıyasla epey kolaydır.

Nitekim borçlunun Türkiye genelinde bir taşınmazı veya taşınır malı olup olmadığı avukat tarafından hemen tespit edilebilir. Ayrıca borçlunun hangi bankada hesabının bulunduğu tespit edilebilir. İşte bu tespit edilen banka hesaplarındaki bakiyenin icra dosyasına yatırılması ve hesabın blokelenmesi için avukatın talebiyle İcra Müdürlüğünce müzekkere yazılabilir. Dahası, borçlunun herhangi bir şahıstan alacağı varsa, o alacağın borçluya ödenmesi yerine icra dosyasına yatırılması emredilebilir. Hatta ve hatta, borçlunun miras yolu ile intikal edeceği varlığa haciz konulması da talep edilebilir.

Türkiye İcra İflas Kanunu sisteminin KKTC’de sağlıklı bir ülke olabilmek adına, derhal uygulamaya geçirilmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2022, 12:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104