banner6

KKTC vatandaşı Tansu Çıdan’ın Rum Merkezi Cezaevi’nde öldürülmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

banner37

“Rum yönetimi, suçluları tespit edip cezalandırmalı”

KKTC vatandaşı Tansu Çıdan’ın Rum Merkezi Cezaevi’nde öldürülmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
banner99

KKTC vatandaşı Tansu Çıdan’ın hükümlü olarak bulunduğu Rum Merkezi Cezaevi’nde öldürülmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ölümle sonuçlanan bu vahim olay karşısında Rum yönetimine  “suçluların tespit edilmesi ve cezalandırılması” çağrısında bulundu.  

Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklaması şöyle;    

“Güney Kıbrıs’ta Rum Merkezi Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan KKTC vatandaşı 41 yaşındaki Tansu Çıdan’ın, önceki gün saldırıya uğrayarak öldürülmesi çok ciddi bir olay olup Rum yönetiminin, güvenliği sağlamak ve insan hayatını korumakla yükümlü olduğu cezaevinde böylesine vahim bir olayın yaşanması; hem düşündürücü hem de büyük bir ihmalin sonucudur.
Bu vahim cinayetin bilgime gelmesinden hemen sonra Cumhurbaşkanlığı olarak Suç ve Suça İlişkin Teknik Komite aracılığıyla hem BM hem de Rum yetkililer nezdinde girişimde bulunulmuş, bilgi ve açıklama talep edilmiştir.
Alınan bilgilere göre, cinayetle bağlantılı 8 kişi tutuklanmış olup zanlılar bugün mahkemeye çıkarılacaktır. Konu, yakından takip edilmektedir.
Rum makamlarının insan hayatına mâl olan bu ihmalini şiddetle kınarken, kendilerine çağrım; Kıbrıslı Türklere karşı işlenen diğer suçlar gibi bu cinayetin de örtbas edilmemesi ve suçluların bir an önce tespit edilip hak ettiği cezaya çarptırılmasıdır.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2022, 11:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104