banner6

KKTC'de böyle!!!

banner37

Kendi kaynaklarıyla 3 milyon TL’lik alt geçit projesini dün devreye koyan Gönyeli Belediyesi, Karayolları Dairesi’nin engeliyle karşılaştı

KKTC'de böyle!!!
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Genelde ülkedeki trafik keşmekeşini az da olsa rahatlatmak, özelde de Gönyeli halkına büyük bir hizmet olarak öngörülen 3 milyon TL’lik Gönyeli alt geçit projesi, dün engellendi.

Gönyeli Belediyesi’nin en önemli yatırımlarından biri olan ve kendisinin finanse edeceği alt geçit projesi için dün Lefkoşa- Güzelyurt anayoluna vurulan ilk kazmalar, Karayolları Dairesi’nin “projenin izni yok” gerekçesi ve polis müdahalesiyle durduruldu.

Dün sabah Gönyeli Belediyesi’ne ait iş araçlarının, Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda, Vedat Benzinci yakınlarında asfaltı kazmaya başlamasından kısa bir süre olay yerine gelen karayolları ve polis ekipleri, alt geçit çalışmalarının sürmesine engel oldu.

Gönyeli alt geçidi, bölgedeki trafik sorununu çözmek ve çevre yollarını birbirine bağlayarak Atatürk Caddesi’ndeki trafik yükünü azaltma amacıyla projelendirildi.

Projenin durdurulduğu haberini alır almaz bölgeye gelen Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, projenin engellenmesine büyük tepki koydu ve gerekli izinlerin alındığına ve bu belgelerin ellerinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Derdimiz hizmet. Neden engellendiğimizi bilmiyoruz” dedi.

Öte yandan Karayolları Dairesi’nin, bölgeye alt geçit değil, çember yapılmasına karar verdiği belirtildi.

Karayolları Dairesi Müdürü Ahmet Aydın, kendilerinin bölgede başka çalışmaları olacağını ve yolun tamir edilip en kısa sürede yeniden trafiğe açılacağını kaydetti.

Çalışmalar başlar başlamaz durduruldu

Gönyeli Belediyesi, büyük önem verdiği ve günlerdir duyurduğu alt geçit projesini dün sabah hayata geçirmek için çalışmalarına başladı. Ancak proje sevinci, kısa süre sonra hüsrana dönüştü.

Lefkoşa-Güzelyurt ana yolunun ilk kilometrelerinde Gönyeli Belediyesi tarafından yapılması planlanan alt geçit için dün sabah başlatılan çalışmalar, Karayolları Dairesi ve polisin müdahalesiyle durduruldu.

Çalışmaların başlamasından kısa bir süre sonra Karayolları Dairesi'nden başka bir ekip polisle birlikte saat 10.00 sıralarında bölgeye gelerek, dairenin alt geçit yerine çember yapılmasına karar verdiğini söyledi ve çalışmaları engelledi.

Çalışmalar nedeniyle Lefkoşa-Güzelyurt anayolu, Belediye Bulvarı'nın son bulduğu çemberden Kermiya bağlantısının olduğu çembere kadar trafiğe kapatıldı.

Olay yerine gelen Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli projenin başlatılması için gerekli tüm izinlerin alındığını ancak, kendilerine gerekçe göstermeden çalışmaların durdurulmasına tepki gösterdi.

Konunun incelenmesi için dosyaların polis tarafından KKTC Başsavcılığı’na gönderildiği belirtildi.

Gönyeli Belediyesi’nin projenin başlaması için izni olmadığının tespit edildiğini açıklayan KKTC Başsavcısı Aşkan İlgen, yolun izinler tamamlanana kadar yeniden trafiğe açılması gerektiğini söyledi.

Karayolları Dairesi Müdürü Ahmet Aydın, kendilerinin bölgede başka çalışmaları olacağını ve yolun tamir edilip en kısa sürede yeniden trafiğe açılacağını kaydetti.

Aydın, projenin Gönyeli Belediyesi’nin gerekli izinleri devlet tarafından temin etmediği için durdurulduğunu belirtti.

Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan da bölgeye gelerek, yolun tamir edilip, yeniden trafiğe açılması için talimat verdi.

Benli: Derdimiz hizmet, neden engellendiğimizi bilmiyoruz

Bölgedeki trafik sorununu çözmek ve çevre yollarını birbirine bağlayarak Atatürk Caddesi’ndeki trafik yükünü azaltmak amacıyla yaklaşık 3 milyon TL’lik bir alt geçit projesi başlattıklarını ifade eden Ahmet Benli, “Derdimiz hizmet. Neden engellendiğimizi bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak adına böyle bir proje hazırladıklarını anlatan Benli, projeyi tamamen kendilerinin finanse edeceğini söyledi.

Gerekli izinleri aldıklarını ve belgelerinin ellerine olmasına rağmen projenin Karayolları Dairesi tarafından durdurulmasının kabul edilemez olduğunu işaret eden Benli, “Alınan izinlere müteakip böyle bir çalışma yaptık ve ihaleye çıktık. Sebebini anlayamadığımız bir şekilde müdahale var” dedi.

“Karayolları Dairesi çalışmaları engelledi”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ayrıca konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, en önemli yatırımlardan birini daha yaşama geçirecekleri bir günde, Karayolları Dairesi’nin engellemesi ile karşılaştıklarını belirterek, bu durumun son derece üzücü olduğunu söyledi.

“Karayolları Dairesi ve tüm ilgili birimleri, yapıcı iletişimle, halkımızın yaşam kalitesini artırmak için işbirliğine davet ediyorum” diyen Benli, Karayolları Dairesi’ne bir yıl önce, 22 Ocak 2016 tarihinde başvuru yaptıklarını ve onay sürecinin başladığını, yine geçtiğimiz yılın ağustos ayında detaylı projenin ilgili daireye sunularak onaylandığını hatırlattı.

Benli, en önemli yatırımlardan birini daha yaşama geçirecekleri bir günde, Karayolları Dairesi’nin engellemesi ile karşılaştıklarını belirterek, bu durumun, son derece üzücü olduğunu kaydetti.

“Gelişim ve yatırıma engel değil, destek istiyoruz”

Trafik kaosuna çözüm üretmek için Lefkoşa-Güzelyurt anayolunun altına, Demir Sokak mevkiine uygulayacakları alt geçit projesinin ihalesine Ocak 2017’de tüm kamuoyunun bilgisinde çıktıklarını belirten Benli, devletin kurumları arasında yapıcı diyalog ve iletişimin önemine dikkat çekti.

“Gelişim ve yatırıma engel değil destek istiyoruz. Gönyeli’deki bu yatırımı yaşama geçirmek konusunda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Ne yazık ki, son derece önemli bir proje için adım attığımız bir günde engellenme girişimi son derece üzücüdür. Yurttaşlarımız, bu engellemeyi hayretle ve üzüntüyle karşılamıştır. Çünkü insanımız, bu adımların, kendi yaşam kaliteleri için olduğunu çok iyi biliyor, belediyelerine güveniyorlar. Karayolları Dairesi ve tüm ilgili birimleri, yapıcı iletişimle, halkımızın yaşam kalitesini artırmak için işbirliğine davet ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 09:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104