banner6

KKTC’de hayat pahalı bilet fiyatları yüksek

banner37

KKTC’de hayat pahalı bilet fiyatları yüksek
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Pandemiyle birlikte ağır darbe alan ve sonrasında yaşanan pahalılık nedeniyle bir türlü kendini toparlayamayan turizmcilerin bayram umudu da boşa çıktı.

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, ekonomik krizle beraber insanların alım gücünün oldukça düştüğünü, uçak bilet fiyatlarının da çok yüksel olduğunu söyleyerek “Kıbrıs’ta tatil yapmak pahalı hale geldi, bu da talebi etkiledi” dedi. Otellerin girdi maliyetlerinin inanılmaz derecede yükseldiğini kaydeden Çağıner, bunun otel fiyatlarına da yansıdığını belirtti.

   Çağıner, enflasyonun yükselmesiyle satın alma gücünün düştüğünü ve yerli halkın da bu maliyetlerden etkilendiğini vurguladı.

   KIBRIS’a konuşan KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, üye 108 otelin 15’inde bayram boyunca yüzde100 doluluk yaşanmasını beklediklerini vurgulayarak 27 tesisisin ise yüzde 60 ile yüzde 99 arasında dolu olmasını beklediklerini açıkladı.

   Çağıner, Bayram süresince beş yıldızlı büyük tesislerin yüzde 71, küçük otellerin ise yüzde 51 düzeylerinde, ortalama doluluğun ise yüzde 61 civarında olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Yüzde 61 civarında dolu olacak”

   KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, pandemiden sonra hâlâ açılmayan oteller olduğunu belirterek birliğe kayıtlı 108 otel olduğunu söyledi.

   Çağıner, üye otellerin 15’inde bayram boyunca yüzde 100 doluluk yaşanmasını beklediklerini vurgulayarak 27 tesisisin ise yüzde 60 ile yüzde 99 arasında dolu olmasını beklediklerini açıkladı.

   2019 yılı ve önceki bayramlara kıyasla bu sene istedikleri doluluk oranına ulaşamadıklarını vurgulayan Çağıner “Bayram süresince beş yıldızlı büyük tesislerin yüzde 71, küçük otellerin ise yüzde 51 düzeylerinde, ortalama doluluğun ise yüzde 61 civarında olacağını düşünüyoruz” dedi.

   Çağıner, normal zamanlarda Avrupa’dan gelen müşteri sayısının bu aylarda fazla olduğunu ifade ederek bu sene büyük ve küçük işletmelerde bu yoğunluğun yaşanmadığına dikkat çekti.

“Eski bayram havası yok”

   Ekonomik krizle beraber insanların alım gücünün de oldukça düştüğünü söyleyen Çağıner, uçak bilet fiyatlarının da çok yüksel olması nedeniyle “Kıbrıs’ta tatil yapmak pahalı hale geldi, bu da talebi etkiledi” dedi.

   Çağıner, bekledikleri doluluk oranının bu sene olmadığını kaydederek eski bayram havasının yaşanmadığına dikkat çekti.

   Otellerin girdi maliyetlerinin inanılmaz derecede yükseldiğini kaydeden Çağıner, bunun otel fiyatlarına da yansıdığını belirtti.

   Çağıner, bayram dönemlerinde Türkiye ve Avrupa’dan gelen insanları ağırladıklarını belirterek ekonomik kriz nedeniyle bu sene artış olmadığını açıkladı.

   “Pazarlama yapmadık, ulaşımla ilgili çalışmalarımız olmadı. Rusya’nın eksikliği de fiyatlar anlamında çevremizde rekabette olduğumuz destinasyonlarla daha çok rekabete yol açtı” diyen Çağıner, pandemi döneminde iç turizmin hareketli olduğunu anımsatarak bu yıl yerli halkın ilgisinin düşük olduğunu vurguladı.

   Enflasyonun yükselmesiyle satın alma gücünün düştüğünü anımsatan Çağıner, yerli halkın da bu maliyetlerden etkilendiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110